Nemám tušení, jak se to stalo, ale léto skončilo. Píšou se poslední srpnové dny a já sedím v mé oblíbené kavárně a vzpomínám na všechny ty krásný chvíle, které mi přineslo. Na cestu do Dánska, Švédska a Francie. Na všechny příležitosti, které jsem dostala, a projekty, do kterých jsem se pustila.
Pokud mě jen trochu znáte, asi tušíte, že léto pro mě není ve znamení nekonečného volna a dnů proválených u Netflixu. Už několik let se snažím využít každé volné chvíle, abych na sobě mohla pracovat a posouvat se dál. Abych jednou mohla žít svůj malý sen.
A i když si teď na počet výzev, které mě nutí vystoupit z mé komfortní zóny, rozhodně nemůžu stěžovat, už za měsíc mě čeká ta ze všech největší. Ta, které se bojím a která mi (pokud ji zvládnu) změní život. Výzva, která snad završí dlouhých šestnáct let strávených v českém školním systému.
V říjnu mi začíná poslední rok na vysoké škole. Kdybych pořád bydlela u rodičů a měla jen trochu rozumu a neplnila si každé volné políčko v diáři, možná by to byl jen další obyčejný rok, který zvládnu levou zadní. Ale to já neumím. Jen na podzim mám naplánovaných několik festivalů, na kterých budu přednášet, a pracovních cest po Česku. Velmi chytře jsem si nabrala další klienty, pro které budu psát, a co si budeme povídat, samotné blogování a vše s ním spojené taky není práce na pár hodin týdně. Zkrátka a dobře, vůbec netuším, jak do tohohle letního režimu, na který jsem si až moc rychle zvykla, zase vměstnám přednášky, zkoušky a psaní bakalářky.
Ale věřím, že to nějak půjde. Uklidňuje mě skutečnost, že chodím na školu, kde mému životnímu stylu rozumí. Kde mě v mých aktivitách podporují a snaží se mi vyjít vstříc. Fakt nepřeháním, když řeknu, že takřka všichni mí přednášející jsou féroví lidé, kteří nemají potřebu studenty za každou cenu dusit. Když vidí, že mám mozek, vše odevzdávám včas a dělám, co je v mých silách, vždycky se snaží najít společný kompromis. A lidský přístup je přesně to, čeho si na mé škole cením nejvíc.
Za ty dva roky studia na VŠKK jsem se seznámila se spoustou inspirativních lidí ze světa reklamy a vyslechla si nejednu skvělou přednášku, kterou bych jinak navštívila v rámci různých marketingových konferencí, na které tak ráda chodím. Mám možnost diskutovat s kapacitami v oboru a vyslechnout si jejich názor na mou práci. Jsem v prostředí, kde všichni sdílíme stejnou vášeň a pohled na svět. A i když je pro mě studium v kombinaci se vším ostatním, co dělám, občas dost náročné, neměnila bych. Jednou jsem se rozhodla, že vysokou dokončím, tak to musím dát. A věřím, že to bude právě na VŠKK.
No a jelikož mi od vás na Instagramu chodí pořád velká spousta dotazů na mé studium, rozhodla jsem se, že než abych odpovídala každému zvlášť, vyberu ty nejčastější otázky a odpovím vám na ně v následujících řádcích. Tak si teď udělejte pohodlí, popadněte hrnek kafe a jdeme na to:
Jak probíhají přijímačky a na co se mám připravit?
- Když jsem se hlásila na Vysokou školu kreativní komunikace, hlavním cílem přijímacího pohovoru bylo zjistit základní rozhled a mojí motivaci ke studiu. Od obecných otázek na témata jako jsou dějiny umění, marketing a dění ve světě jsme se dostali k tomu, proč chci studovat právě VŠKK a obor kreativní marketing. Trochu bych to přirovnala k pracovnímu pohovoru jen s tím rozdílem, že jste ušetřeni nepříjemného vyjednávání o penězích.
Jak se liší soukromá škola od státní?
- Tady nemůžu generalizovat, ale pokud jde o VŠKK, tak zejména v lidech a v přístupu. Přednášející jsou lidé z praxe, kteří pracují v jedněch z nejlepších agentur u nás, a já si jejich názoru fakt moc vážím. Zároveň tu nejste jen číslo v systému a pokud projevíte trochu snahy, můžete využít možnost stáží přes AKA nebo vyjet na EACA International Advertising Summer School, které jsem se zúčastnila už dvakrát.
Kolik lidí je v ročníku?
- To záleží na tom, jaký obor studujete. Nás je (nebo by alespoň mělo být) na společných přednáškách většinou kolem devadesáti, ale v ateliérech je vždy maximálně 20 lidí. Na několik předmětů jsme taky rozděleni na menší skupiny.
Kolik stojí školné a je možnost stipendia?
- Ceny školného závisí na oboru, který se rozhodnete studovat. Pro nejaktuálnější informace proto koukněte na web školy. Pokud jde o stipendium, je tu možnost prospěchového stipendia (na které se mi snad letos podařilo dosáhnout), finanční podpora účasti na mezinárodním vzdělávání nebo patronace reklamních agentur nad konkrétními studenty.
Učí se ve škole matematika nebo jiné přírodní vědy?
- Naštěstí pro všechny kreativce je odpověď ne. Důraz se klade na všeobecný přehled, jazyky a samozřejmě předměty související s oborem studia.
Jak probíhá zkouškové? Dá se zvládnout v řádném termínu?
- I přes všechny povídačky, které o soukromých školách kolují, na rovinu říkám, že tady si titul nekoupíte. Zkouškové probíhá podobně jako na jiných vysokých školách a je jen na vás, jak se s tím poperete. Já se snažím mít vše co nejdřív hotové, abych se pak mohla věnovat práci a dalším projektům, proto se zpravidla vždy hlásím na první termíny a zkoušky tak stíhám v řádném termínu. Jestli ale celý semestr propaříte a na zkoušku se dostavíte s kocovinou, možná se vám studium trochu protáhne.
Proč ses rozhodla právě pro VŠKK?
- Po nekonečných osmi letech studia na gymplu, které mě poslední roky doslova ubíjelo, jsem nevěděla, jestli chci dál studovat. Tou dobou jsem už pracovala na volné noze, věnovala jsem se blogování a Instagramu a představa, že budu další tři roky trávit v lavici a dál se biflovat věci, které mi v životě k ničemu nebudou, mě vůbec nelákala. Nicméně, svět se mění stále rychleji a já nevím, jestli mi za pár let neujede vlak. Přijdou nové platformy, technologie a lidé, kteří s nimi vyrostou, budou mít náskok. Tak jsem měla přirozeně strach. Strach, že se jednoho dne přistihnu jak sedím nad svým maturitním vysvědčením a nevím, z čeho zaplatím nájem, složenky a další výdaje. Řekla jsem si, že za pokus nic nedám a že dám vysoké škole šanci. No a VŠKK mi pak doslova spadla z nebe. Nastoupila jsem do vůbec prvního ročníku marketingových komunikací, který na škole byl, a i když se jistě najde řada věcí, které je třeba ještě vypilovat, pořád svého rozhodnutí nelituji. Mám pocit, že jsem si ke studiu marketingu nemohla vybrat lepší školu.
Na úplný závěr tohoto článku už chci jen říct, že kdyby vás ještě cokoliv zajímalo, moc ráda vám na vaše dotazy odpovím v komentářích. A pokud studium na VŠKK zvažujete, můžete se přijít podívat na den otevřených dveří nebo prozkoumat oficiální web školy.
Veronika
Držím ti palce, Veru! Věřím, že poslední rok zvládneš:)
Autor
Moc děkuju!
Ahoj Verunko, moc děkuju za užitečný článek. Já teď už druhým rokem studuju MKPR, ale nejsem tam moc spokojená. Na den otevřených dveří k vám na školu proto moc ráda zajdu a ještě se chci zeptat, máte přednášky každý den? Nebo jaký máš rozvrh? Předem děkuji za odpověď a moc ti fandím, jsi skvělá!
Autor
Ahoj Marti, rozvrh a počet hodin jsou zase individuální podle oboru, který studuješ, ale já teď ve třeťáku budu mít školu tři dny v týdnu:) Jeden den teda doslova od rána do večera, ale alespoň budu zas moct chodit na francouzštinu a pracovat:)
Wow, to zní skvěle!
Veru z toho, jak tě znám prostřednictvím tvých článků, se nebojím, že ty bys to nedala :). Možná to bude fuška, ale o to větší ta odměna na konci bude :). Taky byl pro mě poslední rok na inženýrském šílený záhul ve spojení s prací na plný úvazek a dalšími aktivitami. Pamatuju se, jak jsem nemohla spát při pomyšlení, co vše musím stihnout a třeba ve 3 ráno začala pracovat na projektu do školy. Ale ten pocit potom, když stojíš před komisí po úspěšných státnicích a všichni ti gratulují…jó, to stojí za to :).
Autor
Blani, děkuju za podporu:) A moc doufám, že ten pocit na jaře taky zažiju!
Držíme palce. 🙂
Autor
Mockrát děkuji!
Verunko, moc děkuju za tip na den otevřených dveří! Dnes se tam chystám ♥
Autor
Kačí, tak to jsem moc ráda! Doufám, že se ti u nás líbilo:)
Ahoj, děkuju za článek, pomohl mi! Ještě bych se ráda chtěla zeptat, jak je to na Tvém oboru s uplatněním, jestli je reálná šance získat nějakou práci už při studiu a v podstatě si i vydělat na část školného (jak psali na stránkách, že to jde) – tak by mne zajímalo, jaké části lidí se to zhruba podaří? Taky, jak moc velký je práce v kreativním marketingu stres v poměru k tomu, jak Tě ta samotná práce nabije? 🙂
Moc děkuju předem za odpověď a držím palce se zkouškami!
Autor
Klárko, jsem moc ráda, že ti článek pomohl. Pokud jde o práci při studiu, když budeš proaktivní, určitě si nějakou práci v oboru najdeš. Ve druháku jsme měli i povinné stáže v agenturách, s jejichž získáním ti škola pomůže. A co se týče práce v marketingu, je to velký stres a rozhodně to není pro každého. Nicméně, pokud jsi typ člověka, který rád vidí výsledky a tenhle drajv tě baví, jen do toho:)