Kodaň a Malmö || Průvodce & Tipy

Kodaň a Malmö || Průvodce & Tipy

Zatímco se v Česku motáme v začarovaném kruhu špatné životosprávy a neustálého stěžování si, Dánové dlouhodobě dosahují na nejvyšší příčky nejšťastnějších a nejzdravějších zemí světa. Jak jen to dělají? Jak se žije ve městě známém pro své kouzelné vodní kanály, všudypřítomná kola, hygge, skvělé kavárny a rozlehlé parky plné zeleně? A co byste si při návštěvě Kodaně rozhodně neměli nechat ujít?

Pokud mě sledujete už nějaký ten pátek, určitě vám neuniklo, že mám slabost pro severské země. Nevím, jestli je to proto, že tu všichni vypadají jako já, nebo kvůli tomu nekonečnému klidu a příjemnému severskému létu, které tolik miluju. Po návštěvě Osla, Stockholmu a finských Helsinek tak letos v srpnu znovu padla volba na mou oblíbenou Kodaň. A jak už asi tušíte, vezmu vás teď na náš čtyřdenní výlet s sebou. Tak si připravte hrnek kakaa, zapalte svíčku a naše kodaňské dobrodružství právě začíná!

Torsdag

Do Dánska jsme přiletěli v dopoledních hodinách a hned z letiště jsme zamířili na moje vůbec nejoblíbenější místo z celé Kodaně, na food market Torvehallerne KBH. Tam najdete přes šedesát stánků nabízejících vše od čerstvých ryb, květin, exotického ovoce, až po nespočet skvělých restaurací a bister. Pokud hledáte něco zdravějšího, můžu vřele doporučit třeba Smag nebo GRØD, ale za ochutnání stojí určitě i některý z typických dánských smørrebrød.

Po krátké pauze jsme pokračovali do stále populárnější čtvrti Nørrebro, kde jsem nám přes Airbnb pronajala tenhle nádherný byt (který u vás na Instagramu sklidil velký úspěch) a následně jsme se vydali toulat kodaňskými uličkami až k pestrobarevnému přístavu Nyhavn, který je turistickým středobodem celého města.

Cestou domů jsme pak skočili na večeři do California Kitchen a za neustálého (a pro sever velmi typického) deště jsme se šli projít do parku Superkilen, který byl v roce 2013 nominován na prestižní cenu Design of the Year, jejímž pořadatelem je londýnské Design Museum.

Fredag

První kodaňský ráno jsme začali v kavárničce Cafe Det Vide Hus, která je schovaná v malém domku hned přes ulici od královských zahrad, Kongens Have. Tam jsme po kofeinové vzpruze taky rovnou zamířili, abychom se pokochali pohledem na překrásný Rosenborg Slot, který osobně řadím mezi nejkrásnější stavby celé Kodaně.

Naše další kroky pak vedly k těm nejprofláklejším kodaňským památkám, včetně sochy Malé mořské víly, kterou překvapivě zase obléhala armáda turistů, tudíž jsme neměli potřebu se tam zdržovat déle, než bylo nutné.

Radši jsme po chvíli nasedli na loď a přepluli na druhý břeh k jedinečné části města zvané Christiania. Tu v roce 1971 zabrali squatteři a prohlásili ji za „svobodný stát“, který není součástí EU. Ocitnete se tak na území s vlastními zákony, obklopeni velice smíšenou populací a volnomyšlenkářským duchem. Lehké drogy tu koupíte na každém rohu (připravte se na velký výběr dokonale ubalených jointů všech barev a velikostí), ale berte na vědomí, že focení je tu přísně zakázáno. Dostala jsem vynadáno i za to, že jsem v ruce držela telefon, na kterém jsem měla otevřené Google Maps.

Na oběd jsme pak zašli do dokonalého bistra The Organic Boho a kolem malých rybářských domků a lodí, jsme dobloudili až do čtvrti Refshaleøen. Tam jsme si sedli do restaurace a baru La Blanchina, který je hned u vody, a jehož součástí je i dřevěná sauna a otevřené ohniště. Nedokážu vám popsat tu jedinečnou atmosféru, která dýchala z každého detailu, ale pokud někdy budete v Kodani a chcete zažít, co to znamená severský způsob léta, tohle místo musíte navštívit. Byla to láska na první (a doufám, že ne poslední) pohled.

Krátce před odjezdem lodi jsme se šli podívat ještě na REFFEN, který považuji za jeden z nejlepších street food marketů, na jakých jsem kdy byla, a pak jsme odpluli zase zpátky do centra k ikonickému Nyhavn.

Tam jsme prolezli pár lokálních obchůdků, ze kterých jsem si naprosto zamilovala dánské Boii Studios, a den jsme zakončili ve slavném zábavním parku Tivoli.

Lørdag

Upršené sobotní ráno patřilo snídani v Bowl Market (moje další kodaňská láska) a návštěvě nedalekého Meatpacking District, bývalé masny, ze které je teď trendy spot plný skvělých barů, kaváren a restaurací. Já jsem trochu nostalgicky zamířila do Prolog Coffee, kde jsem byla už při mé první návštěvě Kodaně, a po rychlém espressu jsme si to štrádovali k hlavnímu nádraží, odkud nám měl odjíždět autobus do švédského městečka Malmö.

Cesta do Švédska trvá Flixbusem z Kodaně jen něco přes hodinu, ale buďte prosím prozíravější než já a nezapomeňte si s sebou vzít doklady. Já jsem si samozřejmě jako správná blondýna nechala občanku i pas na našem Airbnb a měla jsem velké štěstí, že se mi podařilo ukecat oba řidiče a že nás na hranicích nikdo nekontroloval…

Výlet do Malmö jsme pak začali v kouzelné kavárně Lilla Kafferoasterie, která mi naprosto učarovala. Celý prostor tvoří starý dvoupatrový domek, kde v jednotlivých pokojích najdete dřevěné stoly, pohodlné gauče a útulná zákoutí, kde bych mohla nad hrnkem kafe vysedávat dlouhé hodiny. Kavárně navíc nechybí ani romantická zahrádka plná květin a světýlek. Jednoduše se tu budete cítit jako v pohádce.

Během několika dalších hodin jsme se pak toulali malebnými uličkami, obdivovali staré rybářské domky na Fiskehoddorna, zašli jsme se podívat do Zeniths Kolonier a užívali si nekonečný klid v okolních parcích.

Na pozdní oběd jsme si nakonec sedli na zahrádku Poké Poké Malmö a nastal čas dát Švédsku sbohem a vrátit se zpátky do dánské Kodaně.

Po návratu jsme se ještě zastavili na dalším parádním street food marketu Tivoli Food Hall, který je hned u hlavního nádraží, a s bolavýma nohama a hlavou plnou zážitků jsme šli naposledy ulehnout do našeho kodaňského bytu.

Søndag

Poslení den v Kodani jsme si užili dokonalou nedělní hygge chvilku ve vyhlášené kavárně a pekárně Andersen & Maillards, která byla jen kousek od našeho bytu, a následně jsme se už jen procházeli mezi barevnými domy, vysedávali nad vodními kanály a vzpomínali na všechny ty nádherný momenty, který jsme během našeho krátkého pobytu zažili.

Podtrženo, sečteno, Kodaň byla snad ještě krásnější, než jsem si ji pamatovala, a tak nějak tuším, že je to město, kam se budu vždycky ráda vracet. Děkuju za ty kouzelný čtyři dny, během kterých jsem se stihla znovu zamilovat.

Chystáte se do Kodaně?

A na závěr mám pro vás zase pár praktických tipů, které by se vám mohly při návštěvě Kodaně hodit. Jak bývá u severských zemí zvykem, připravte se na to, že je tu vážně draho. Ať už přijde řeč na ubytování, kafe, jídlo, vstupy nebo alkohol, ceny se s těmi českými vůbec nedají srovnávat. Pokud jde o dopravu, Kodaň jsme prochodili křížem krážem pěšky, ale vřele doporučuji půjčit si alespoň na jeden den kolo a poznat tak město jako většina místních. Z a na letiště pak jezdí každých pár minut metro M2 a jedna jízda trvá 15 minut a vyjde vás na 36 DKK. No a pokud jde o dobré kavárny, jak už jste zvyklí, všechny mé tipy najdete klasicky v mapě kaváren, a pro podniky na jídlo a food markety mrkněte do tohoto seznamu, který jsem si před cestou vytvořila.

No a kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, moc ráda vám na vaše otázky odpovím v komentářích nebo ve zprávách na mém Instagramu @veronikatazlerova!

Veronika ♥

11 Komentáře

 1. Magdaléna
  26.8.2019 / 12:51

  Krásný průvodce, úplně by mě nalákal jet do Kodaně a Malmö znovu, i když mě to tam nijak zvlášť netáhne. Podnikly jsme podobný výlet před pár lety v únoru a teplota byla snad mínus 80, takovou zimu jsem nezažila. Možná proto na mě tyhle dvě města nezanechala moc dobrý dojem, byla i taková mrtvá, většina těch trhů byla zavřených (logicky). Teď už ale vím, že na sever teda spíš v létě.
  .
  Jinak s doklady jsi měla opravdu štěstí, nás div ne šacovali jak na trase Hamburk-Kodaň, tak na trase Kodaň-Malmö. Myslím, že měli i čuchací psy a otvíraly se i kufry. Po nás div nechtěli pas, i když jsme měly občanky (byly jsme holt podezřelé s českými a polskými doklady na těchto hranicích).

  • 26.8.2019 / 15:55

   Magdi, tak to jsem ráda, že o tvé zkušenosti s kontrolou čtu až teď a ne v Malmu, to bych se asi pěkně vystresovala:D

   A pokud jde o severské země, vždy zam létám v létě, hlavně kvůli té kruté zimě a tmě. Tak zkus Kodani dát šanci ještě někdy v teplejších měsících:)

 2. 29.8.2019 / 20:17

  Vyzerá to zaujímavo ?nikdy som nad Kodaňou nerozmýšlala, ale toto bolo inšpiratívne.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?