Krutá pravda o SPF

Krutá pravda o SPF

Platí, že čím vyšší SPF, tím větší ochrana?

Pamatujete si na ten moment, kdy jste se dozvěděli, že Ježíšek neexistuje? Jestli vás to položilo natolik, že jste týden brečeli do polštáře, tak následující řádky radši nečtěte.

Krutá pravda o SPF

To, že vás produkty s SPF (ze zkratky Sun Protection Factor, česky faktor ochrany před sluncem) chrání před spálením kůže, asi tušíte. Pokud bych měla být přesnější, chrání vás převážně před škodlivým slunečním UVB zářením, které má na svědomí stárnutí pokožky a řadu nepěkných kožních onemocnění. Čím vyšší faktor (10, 15, 30, 50… znáte z reklamy), tím větší ochrana. Nebo ne?

Jestli jste do dnešního dne žili v domnění, že když se ráno namažete padesátkou, celý zbytek dne válíte šunky u moře v nepropustném brnění, které vaše tělo chrání před sluncem, dovolte mi tuhle rozšířenou iluzi zbořit.

Vyšší SPF neznamená větší ochranu, ale delší. Co si pod tím představit? Faktor ochrany před sluncem říká, o kolik ten který produkt prodlouží dobu, za kterou se vaše pokožka spálí. Když například víte, že bez opalovacího krému se spálíte za 10 minut, SPF 15 vás chrání po dobu 15 x delší, tedy 150 minut. SPF 50 pak 500 minut. (Samozřejmě záleží i na množství krému, intenzitě záření apod.)

Nicméně ať je hodnota SPF sebevyšší, žádný z přípravků vás neochrání stoprocentně. Když se na to podíváme podrobněji, tak SPF 15 vás ochrání před 93 % paprsků, SPF 30 před 97 % a padesátka jich blokuje 98 %. Procentuální hodnoty ochrany se od sebe tedy moc neliší a navíc platí, že čím vyšší SPF, tím se hodnoty zmenšují.

Účinnost nejčastějších typů SPF:
  • SPF 50 vás ochrání před 98 % UVB záření

  • SPF 30 vás ochrání před 97 % UVB záření

  • SPF 20 vás ochrání před 95 % UVB záření

  • SPF 15 vás ochrání před 93 % UVB záření

  • SPF 10 vás ochrání před 90 % UVB záření

Chcete ještě větší ochranu?

Jak už bylo řečeno, SPF se obvykle vztahuje jen k ochraně před UVB zářením. Ale co UVA, které je také škodlivé? (Najdete nejen ve vašich soláriích.) Před tím vás ochrání obalovací krémy označené jako broad-spectrum nebo UVA/UVB, což znamená, že vám poskytnou ochranu před oběma typy záření.

Co si z toho vzít?

Padesátka není brnění, které na vás vytvoří nepropustnou krustu. Její účinek je podobný jako u přípravků s nižším SPF, jen vás ochrání déle. Produkty jako je opalovací nebo denní krém, make-up nebo třeba i obyčejný balzám na rty (nejlépe ty UVA/UVB) nanášejte opakovaně a to i v případě, že zrovna nesvítí. Vaše zdraví vám za to poděkuje.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?