V co věřím?

V co věřím?

Věřím, že pokud existuje jediná věc, která dává našemu životu smysl, je to právě víra. Nemluvím teď ale o náboženství. Víra je to, co nás žene dál. Jenom díky tomu, že věříme – v lepší časy, hezčí zítřky, úspěch – prožíváme každý den naplno.

Jaký by mělo smysl od rána do noci pracovat, kdybychom nevěřili, že vydělané peníze nám přinesou štěstí? Proč bychom trávili hodiny ve fitku, kdybchom nevěřili, že jednou se sebou budeme spokojení? Proč ráno vůbec vstávat z postele? Pokud se nad tím vším zamyslíme, můžeme dojít k jedinému závěru;

když totiž přestaneme věřit, přestaneme žít.

Dnes jsem se vám rozhodla sepsat seznam toho, čemu věřím já. Netvrdím, že si následující řádky odnesu do hrobu. Lidé se mění. V průběhu života měníme názory, měníme své životní cíle i vyznání. Co je ale opravdu důležité, musíme mít vždy – byť jen jednu jedinou – věc, které věříme.

Věřím,

…že svět je hezké místo. To jen zprávy jsou souhrn katastrof.
…že lidé jsou hodní.
…že nás definují činy, ne slova.
…že jednou bude pít dobrou kávu celý svět.
…že vám tohle video změní život. U mě tomu tak bylo.
…že existuje jediný Bůh. Má jen mnoho jmen.
…že nic nemusím a všechno můžu.
že většinu trápení si vytváříme jen v naší hlavě.
…že se lidé začnou zajímat o kvalitu toho, co jedí.
…že knihy nikdy nevymizí.
…že lásku nám nikdo nedá. Musíme jí najít v sobě. (Krásně to vyjádřil Don Miguel Ruiz tady.)
…že věk je jenom číslo.
…že svět je dokonale spravedlivý.
…že, když se něco má stát, tak se to stane.
…že se jednou tu francouzštinu doopravdy naučím.
…že (skoro) všechny nemoci si vytváříme sami. Skvěle to popisuje kniha Uzdrav své tělo.
…že mezi námi žijí lidé, kteří vidí dál než já. A že to musí mít zatraceně těžké.
…že nic se na tomto světě něděje náhodou.
…že štěstí je volba.

Nic z toho, co jsem vám teď vypsala, nevím jistě a všechno, co pokládám za pravdu, je pravda jen pro mě. Můžete mít jiný názor a já ho naprosto respektuji. Jen mi prosím netvrďte, že je to ten jediný správný. Všichni žijeme ve světě iluzí a domněnek, který si vytváříme jen v našich hlavách. Pro někoho je možná těžké si připustit, že, kromě toho, že jednou umřeme, nevíme s jistotou vlastně vůbec nic. Ale o to je ten život zábavnější, nemyslíte?

A teď je řada na vás. Pohodlně se posaďte, vezměte si pero, počítač nebo telefon a sepište si svůj seznam. V co věříte? Kvůli čemu vstáváte každý den s postele? 

A pokud budete mít chuť, podělte se o něj se mnou v komentářích, nebo mi ho pošlete do mailu, budu se moc těšit!

Veronika

 

motivace čtyři dohody štěstí láska
Další články:

22 Komentáře

 1. 18.8.2016 / 14:03

  Chci dodat, že přítomnost je klíčový moment – ne nějaká budoucnost nebo minulost. Nikdy nedosáhneme dokonalého těla podle našich představ, tak se ho naučme milovat už teď :).
  Hned první v tvém seznamnu – 100% souhlasím. Na světě se každou minutu uděje tolik krásných věcí, jen média z nás chtějí mít ovečky a chtějí nás zastrašovat.
  Na Čtyři dohody jsem se sice nekoukala, ale na Tajemství ano – to je v podstatě to samé – a taky mi to změnilo život :3. A jsem tomu neskutečně vděčná.
  A by the way – píšeš si deník vděčnosti? ♥
  Janie
  http://gingerjannie.blogspot.cz/

  • 20.8.2016 / 6:39

   Janie, deník vděčnosti si nepíšu, ale uvažovala jsem, že si pořídím The Five Minute Journal:)

  • Anonymní
   15.3.2017 / 9:46

   Dobrý den jen jsem se chtěl zeptat jak a kde se učit mít rád sebe,lidi a všechno okolo! Jak se to dělá,co na to potřebuji!kde sehnat ty učebnice pro lásku?

 2. 18.8.2016 / 21:08

  Skvělý článek, Veru 🙂 Hned mě zaujalo téma, tak jsem se pustila do čtení a můžu říct, že s tebou naprosto souhlasím a můj seznam by asi vypadal hodně podobně 🙂 Musím si ho opravdu zkusit napsat!

 3. 19.8.2016 / 6:27

  Krásně napsané.. S většinou bodů se shodujeme.
  Mě třeba pohání dopředu to, že vím, že jen co dodělám školu tak začnu cestovat. Celkově všechny moje sny a záliby:)

 4. 19.8.2016 / 8:01

  Skvěle vystihnuto! Se spoustou věcí souhlasím a patří také mezi mé "věřím, že…". Myslím si, že víra je nepopsatelně důležitá, protože co bychom vlastně byli, kdyby jsme neměli nic co by nás popohánělo dál?

  Výborný nápad na článek!

 5. 19.8.2016 / 12:26

  wau, tak to je bezvadný článek!
  okamžitě mi to začalo v hlavě šrotovat a určitě si udělám vlastní seznam a hned mě napadá námět na psychoterapeutickou techniku… děkuju moc za inspiraci!

  Anet L.
  psychoterapeuticky.blogspot.com

 6. 19.8.2016 / 18:58

  No, já věřím v lescos, rozhodně však nemám tvůj optimismus, abych si myslela, že všichni lidé jsou dobří. Věřím však, že dobré věci k nám přichází skrze to, že mi sami jsme dobří – prostě karma. Celý život se snažím být na všechny hodná, chovat se k nim jako k sobě rovným a pomáhat jim. A vrací se mi v podobě zdraví, hodné rodiny a přítele, přátel, šťastných studijních dní, pracovních příležitostí a volného času. Věřím, že kdybych se chovala jinak, nebe by ke mě nebylo tak nakloněné.

  • 20.8.2016 / 6:42

   Já si nemyslím, že dobří jsou všichni, ale v poměru ke všem ostatním jich je opravdu málo. Bohužel zprávy ukazují jen a jen tuhle malou skupinku…

 7. 21.8.2016 / 7:10

  Celkom sa asi bude zhodovat tvoj zoznam s mojim, az na bod "svet je dokonale spravodlivy". Skor verim v to, ze spravodlivost pride potom… inak velmi dobry a pekny clanok 🙂

  http://www.gummybaum.blogspot.sk

 8. 21.8.2016 / 9:42

  Skutečně krásně napsáno, ve všem s Tebou souhlasím. Jsem moc ráda, že Ti také Jaroslav Dušek změnil život. Je úžasný. Škoda jen, že ne všichni vidí svět takový, jaký jsi ho napsala v tomto článku. Myslím, že by bylo hned mnohem více lidí šťastnějších a lidstvo by si více vážilo toho, co má.

  • 21.8.2016 / 10:16

   Asi bych neřekla, že mi jej změnil přímo Jaroslav Dušek, ale díky jseho představení jsem se prvně dozvěděla o knize Čtyři Dohody a začala se zajímat o vše s tím spojené:)

 9. 21.8.2016 / 17:23

  Přečetla jsem si tenhle článek dvakrát, v některých bodech se shodneme, také věřím, že knihy nikdy nevymizí, a že se lidé začnou zajímat o to, co jedí. Respektive i o to, co oblékají a v jakých podmínkách je to vyrobeno a kým. Že lidé přestanou plýtvat. A teď mé body:
  Věřím, že naše dětství definuje to, jakými lidmi se staneme, že nás velmi ovlivňují zážitky z tohoto křehkého období.
  Věřím zároveň, že se člověk může změnit. A že vůlí a pílí může změnit svůj osud, může dosáhnout cílů, jakkoli se zprvu zdály nereálné.
  Věřím v lásku na první pohled. Je to klišé, takže možná v porozumění na první pohled. Na první pohled do očí.
  Věřím, že každý máme svou spřízněnou duši (a mé racionální já říká, že jestli přidám ještě nějaké další klišé, tak z tohohle komentáře bude kýč).
  Věřím, že člověka opravdu poznáme až když s ním žijeme.
  Věřím, že až ve stavu kdy jsme my sami v harmonii se svým tělem a máme se rádi, teprve potom nás mohou milovat druzí, a máme jim co předat.
  Věřím, že i v dnešní době existují lékaři, kteří chtějí opravdu pomáhat lidem a vidí v tomto povolání své poslání. svůj úděl. svůj cíl. A samozřejmě, věřím, že brzy budu jedním z nich.
  Děkuji Ti moc za tento článek, který mne donutil se zamyslet, sepsat si těch několik bodů a zamyslet se nad svými prioritami. Jsi pro mne velkou motivací, v tvém věku je to obdivuhodné (vlastně taky věřím, že věk je jen číslo) <3 <3 <3

  Kráska dne

  • 21.8.2016 / 18:42

   Krásko (to je tak pěkné oslovení:) ),

   se vším v tvém seznamu souhlasím. Jsem moc ráda, že ti článek pomohl, a děkuji za inspiraci, kterou jsi mi dala:) A samozřejmě držím palce s medicínou a tvým snem, máš můj velký obdiv!

 10. 25.8.2016 / 7:01

  Musím říct,že jsi mě svým blogem zaujala,když vidím,že všichni píší o tom stejným 🙂

 11. 28.8.2016 / 13:05

  Zajímavý článek 🙂 souhlasím se všemi body, akorát francouzky se neučím.
  Video už bohužel není dostupné, nemáš nějaký jiný odkaz?

 12. Anonymní
  28.8.2016 / 15:52

  milý článek..stejně jako Vy!

 13. 12.11.2016 / 14:25

  Na Duskovom predstaveni som bola minulý týždeň a chystam sa tiež spísať článok o svojich pocitoch a domoch. I o knihe. Bolo to naozaj super predstavenie. A vzhľadom k tomu že som matka mi jeho prednáška mi otvorila oči n niektoré aspekty výchovy. Pekný článok súhlasím s nim. Svět je zrkadlo ako sa na neho divame my tak on na nás. ..

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?