Stůl pro jednoho, s’il vous plaît

Stůl pro jednoho, s’il vous plaît

Už jsem pomalu zapomněla, jaký je to pocit přijet sama do cizího města. Otevírat dveře do prázdného bytu, který bude na pár dní mým novým domovem. Jak svobodně se cítím, když se procházím ulicemi města, které nade všechno miluju. Jak osvobozující je vědomí, že si můžu dělat, co chci, kdy chci a s kým chci. V Paříži.

Budeme-li dělit život na před a po pandemii, bylo to moje popandemické poprvé. První cesta do Paříže, první sólocesta po tak dlouhé době. Čtyři dny, o kterých jsem snila téměř celou vysokou. Odměna, kterou jsem si slíbila až (a jestli vůbec) někdy odstátnicuju. A i když jsem si na ni musela kvůli práci i nekonečným koronavirovým opatřením rok počkat, začátekem října jsem si tenhle sen konečně splnila.

A bylo to krásnější, než jsem si vysnila. Zahrady byly zalité podzimním sluncem a Pařížanky snad ještě elegantnější, než jaké jsem si je pamatovala. Chuť po francouzsku hořkých espress, která jsem usrkávala u malých kulatých stolečků, doprovázel cigaretový dým, co se mísil s vůní čerstvě upečených baget z boulangerie na rohu ulice. Tentokrát jsem nenavštívila už skoro nic z toho, co doporučují turističtí průvodci, ale za to jsem si vychutnala Paříž takovou, jakou ji mám nejradši. Autentickou, ležérní, svou.

A jestli i vy přemýšlíte, že se do ulic Paříže (zase) vydáte, mám pro vás pár tipů, jak si ji vychutnat do posledního doušku:

  • Brzo ráno, kdy ještě většina turistů spí, vystupte na stanici metra Blanche a vydejte se na Montmartre. Cestou se zastavte před kabaretem Moulin Rouge, u Le mur des je t’aime najděte české miluji tě, pak si vychutnejte silné espresso v Café des Deux Moulins, kde pracovala Amélie ve filmu Amélie z Montmartru, a užijte si výhled z baziliky Sacré Coeur. Tím, co na vás čeká po sestoupení schodů, si nenechte zkazit dojem. Radši sedněte na metro a vydejte se zpátky do centra.
  • Popadněte knížku, kafe a sedněte si do některé z pařížských zahrad. Moje nejoblíbenější jsou Jardin du Luxenbourg, Jardin du Palais-Royal a Jardin des Tuileries.
  • Ubytujte se v uličkách čtvrti Le Marais a pak se v nich ztraťte. Jsou plné malých kaváren, bister, restaurací, (vintage) obchůdků a pařížského savoir vivre.
  • Zajděte si na oběd do slavného Café de Flore nebo Les Deux Magots.
  • Každé ráno se stavte pro pečivo v místní boulangerie. Můžu doporučit třeba Du Pain et des Idées nebo Sain Boulangerie.
  • Projděte se kolem kanálu Saint-Martin. Krásnou procházku si můžete zpestřit návštěvou některého z příjemných podniků v okolí.
  • Navštivte nejstarší tržnici v Paříži, Marché des Enfants Rouges.
  • Cestou k Notre Dame si udělejte zastávku ve starém anglickém knihkupectví spojeném s kavárnou Shakespeare and Company.
  • Ať už je jakékoliv počasí, sedněte si jako typický Pařížan na předzahrádku kavárny a u malého stolečku si vychutnejte jejich po francouzsku hořké espresso. Jestli kouříte, zapalte si. 

A kdybyste chtěli další tipy, najdete je v mapě kaváren nebo uložené ve výběrech na mém Instagramu @veronikatazlerova.

On se voit à Paris!

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?