Jak získat práci v marketingu?

Jak získat práci v marketingu?

Jak získat práci v reklamě? Vyplatí se marketing studovat, nebo vás nejvíc naučí praxe?

Otázka, jestli je pro práci v marketingu potřeba komunikaci vystudovat, je nestárnoucím evergreenem marketingových diskuzí. Zastánci vysoké školy života zarputile prosazují názor, že vzdělání v marketingu je zbytečné, protože člověku dá nejvíc praxe, zatímco na druhé straně stojí skupina, která se každý večer modlí k fotce Kotlera a jejich tajná whatsappová skupina nese název 4P. Jak to teda je? Vyplatí se marketing studovat, nebo se vše potřebné naučíte praxí?

Odpovědět na tuhle otázku je asi tak stejně snadné, jako říct, jestli patří ananas na pizzu. Proč? Za prvé: marketing je tak komplexní a dynamický obor, že nejde jednoznačně říct, jestli vám jeho studium při hledání práce pomůže. Za druhé: to, že jste se zapsali ke studiu na vysoké škole, vás automaticky nepředurčuje k tomu být dobrý marketér. Jestli každou druhou přednášku zatáhnete a seznam s doporučenou četbou uvidíte jen na úvodní hodině (na kterou vám je blbý nepřijít), moc vám toho vysoká nedá. A v neposlední řadě: není to buď a nebo. To, že studujete marketing, neznamená, že se nemůžete zároveň učit i praxí.

Nicméně, abych to rozsekla, na základě názoru marketérů, se kterými se denně potkávám, bývalých spolužáků, kolegů a mé osobní zkušenosti jsem dala dohromady tři body, které vám získání (dobré) práce v marketingu usnadní;

Studium marketingu

Vystudovala jsem obor kreativní marketing na VŠKK a doporučuji jeho studium, kudy chodím. I když jsem k práci v reklamě přičuchla už na gymplu, až na vysoké jsem pochopila, co skutečně znamená marketing. Že to nejsou jen reklamy v televizi, socky a billboardy. Že musím o každé značce a produktu přemýšlet komplexně. Že musím nejdřív dokonale poznat cílovou skupinu, vykašlat se na dojmy a věřit výzkumům a číslům. Že musím znát základy psychologie, sociologie, neurovědy, managementu nebo behaviorální vědy, rozumět oborům, které mi do té doby nic neříkaly, spolupracovat. A že úspěšnou kampaň bez dobrých a léty prověřených základů nevymyslím.

Je jasné, že ani na té nejlepší marketingové škole vás nenaučí vše, co k práci v reklamě potřebujete, ale získáte všeobecný přehled (i v oblastech, ke kterým byste se v praxi nedostali), konstruktivní zpětnou vazbu, (velmi cenné) kontakty a je jen na vás, jakým směrem se rozhodnete jít.

Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že titulem cesta nekončí. Jak už jsem říkala, marketing je dynamický obor, a to, že se vám podaří získat titul z marketingu, neznamená, že si nadosmrti ponesete nálepku marketér roku. Musíte neustále sledovat nové technologie, trendy, náladu ve společnosti… Být pořád v obraze. V opačném případě hrozí, že vám brzo ujede vlak.

Praxe dělá mistra

Znát teorii je fajn, ale když ji nedokážete uplatnit v praxi, k ničemu vám nebude. Já měla možnost už na škole pracovat na zakázkách pro reálné klienty, absolvovala jsem povinné stáže, dvakrát jsem se zúčastnila marketingové summer school pořádané EACA a zároveň jsem si přivydělávala prací v oboru. Nevím, jak je to na jiných vysokých školách, ale jestli takové příležitosti nemáte, najděte si něco na vlastní pěst. I když je to při studiu občas záhul, stáž v marketingové agentuře je (při hledání práce) k nezaplacení.

Sebevzdělávání

Bod, na kterém se shodnou marketéři s písmenky před jménem i bez, je nikdy nekončící sebevzdělávání. Zkrátka a dobře, jestli chcete být dobří, musíte vyvinout (víc než) trochu úsilí. Čtěte marketingové knihy a oborová média, choďte na přednášky, konference, (online) kurzy a workshopy, najděte si mentora, sledujte práci profíků a učte se od nejlepších. Ustavičné samostudium je alfa a omega toho být dobrý marketér.

Patří ananas na pizzu?

Tak jak to teda je? Vyplatí se komunikaci studovat, nebo vás nejvíc naučí praxe? Jak už asi tušíte, můj názor je, že nejlepší je kombinace výše zmíněného. Studia, praxe a chuti vzdělávat se i ve volném čase. Takže jestli zvažujete, na jakou vysokou zamířit, a láká vás práce v marketingu, za sebe vám studium marketingových komunikací (minimálně na VŠKK, se kterou mám osobní zkušenost) doporučuji. A jestli už máte vysokoškolská léta za sebou, chcete si doplnit teoretické znalosti v oblastech, se kterými se v praxi nesetkáte, a čelit konstruktivní kritice od matadorů české reklamy, můžete nastoupit na kombinované studium marketingu a reklamy, které lze skloubit s prací.

Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv formu vzdělávání, to, jestli budete dobří a získáte díky tomu práci snů, záleží jen na vaší houževnatosti. Vysoká škola, stáž nebo práce v reklamní agentuře, vzdělávací kurzy a odborné knihy vám sice usnadní cestu, ale jestli si z toho něco vezmete, je ve výsledku jen na vás.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?