Jak mít přehled o všem, co se kolem nás děje?

Jak mít přehled o všem, co se kolem nás děje?

Na škole mi kdysi řekli, že jestli chci být dobrý marketér, musím mít přehled. Být v obraze. Hledat inspiraci všude kolem – v knihách, v časopisech, na ulici, v kultuře, v seriózních médiích i v bulváru. Sledovat trendy, studovat výzkumy, rozumět tomu, jak funguje lidské myšlení, a neustále opouštět svou názorovou bublinu. Že se musím z doby informační, ve které žijeme, vytěžit maximum.

A byla to jedna z nejlepších rad, co jsem mohla dostat. Od té doby čtu denně desítky článků, poslouchám podcasty, listuju novinami, kterými bych dřív tak maximálně rozdělávala oheň, a snažím se chápat postoje lidí, jejichž názory jsou na míle vzdálené od těch mých. Chci mít přehled o všem, co se kolem mě děje. A vidět souvislosti i tam, kde bych je na první pohled nehledala.

Pochopila jsem, že dostatek informací a přehled jsou alfou a omegou celého mého života. Pracovního i osobního. Základním kamenem zajímavých diskuzí, všech mých rozhodnutí i kreativních nápadů.

Na druhou stranu uznávám, že neztratit se v tom kvantu informací, co se na nás denně valí, není lehké. Ale obrnit se štítem s nápisem nemám čas a pod informačním přesycením rezignovat, jako to dělá velká spousta lidí, je (alespoň podle mě) škoda. Místo rezignace jsem proto zařadila do života aplikace, které mi konzumaci médií usnadňují. Weby, díky kterým jsem v obraze. Účty, co mi to nejdůležitější naservírují přímo pod nos. A jestli se ani vy nechcete vzdát a chcete z doby informační vytěžit maximum, tady je pár tipů, které vám s tím pomůžou:

 • Blogtrottr – Stránka, která mi zasílá nový obsah z různých webů rovnou do e-mailu. Stačí zadat adresu vašeho oblíbeného blogu, e-mailovou adresu a už vám nic neunikne.
 • Pocket – Už se vám někdy stalo, že jste narazili na zajímavý článek, ale neměli jste čas si ho přečíst? Tahle webová i mobilní aplikace vám umožní schraňovat a ukládat články na později, kdy se k nim budete moct v klidu vrátit. Najdete ji v App Store, Google Play i jako rozšíření pro prohlížeč. Je zdarma a zároveň k nezaplacení!
 • Podcasty Stopáž, Vinohradská 12 a Studio N – Denní nebo týdenní přehled těch nejdůležitějších zpráv, které by vás neměly minout.
 • Bloglovin – Díky Bloglovin’ můžete mít články ze všech vašich oblíbených blogů na jednom místě. Automaticky stahuje nový obsah z webů, kterým dáte odběr, a vy tak nemusíte rozklikávat každý blog zvlášť. Bloglovin’ je moje každodenní závislost.
 • Trend Hunter – Jestli vás zajímá, jaké trendy rezonují společností, prostudujte si každý rok jejich obsáhlý Trend Report.
 • Blogletter – Katalog českých autorů, kteří se ve svých newsletterech dělí o inspiraci, zkušenosti a know-how z různých oborů. Dejte odběr těm, jejichž téma je vám blízké.
 • ČerstvéZprávy.cz – Nové články ze zpravodajských a lifestylových médií na jednom místě. Nabízí i možnost personalizace obsahu podle toho, co vás zajímá.
 • Aplikace iRozhlas – Aktuální a (doufám) nezávislé zprávy serveru iRozhlas.cz. Zdrama ke stažení v App Store i Google Play.
 • Z doslechu – Newsletter Z doslechu vám každé pondělí pošle vybrané informace z uplynulého týdne z různých českých podcastů.
 • Monitora – Nástroj určený primárně pro lidi z marketingu a PR vám pomůže monitorovat zmínky o tématech, která vás zajímají, napříč online i offline médii.
 • Instagramové účty @jsemvobraze, @dokontextu, @bbcnews, @ct24zive, @seznamzpravy, @enkocz.

Doufám, že vám výše zmíněné tipy usnadní orientaci v informační džungli, ve které žijeme, a pokud byste hledali inspiraci na to, jaké blogy a weby sledovat, najdete ji v článku Zdroje, díky kterým jsem v obraze nebo v článku 25 tipů, kde se vzdělávat online.

Jaké vychytávky usnadňují konzumaci informací vám? Dejte mi vědět do komentářů nebo do zpráv na mém Instagramu @veronikatazlerova.

4 Komentáře

 1. 7.10.2021 / 9:03

  Samovzdělávání je hrozně důležitý. Bohužel u lidí, co studují, je podle mě docela náročný ještě hledat info a být „aktivní“. Ale pro nás, co v tom „jen“ makáme je to super. Já ráda poslouchám podcasty a občas čtu nějaké blogy. Taky ráda sleduju live rozhovory od Včeliště 🙂

  • 7.10.2021 / 9:44

   Veru, já jsem se i při studiu snažila aktivně vyhledávat informace, je to podle mě jen o nastavení priorit (jak trávit čas mimo školu). Ale je pravda, že jsem studovala marketing, tak mi to pomáhalo i s tím, co jsem se učila ve škole 🙂 A děkuju za zmínku live rozhovorů od Včeliště, ty mám taky moc ráda!

 2. Tereza
  14.10.2021 / 19:37

  Super článek, Veru! Přihlásila jsem se k hromadě newsletterů, tak jsem zvědavá. 🙂

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?