Zápisky z Tallinnu || Průvodce & Tipy

Zápisky z Tallinnu || Průvodce & Tipy

Když jsem komukoliv ve svém okolí řekla, že se v létě chystám do Tallinnu, reakce byly vesměs stejné: „Proč, proboha, zrovna tam?“. Tallinn, hlavní město Estonska, totiž ještě není tak profláklá turistická destinace a – co si budem povídat – málokdo z nás vůbec někdy uvažoval, že se do tohohle kouzelnýho přístavního města kdy podívá. A abych k vám byla upřímná, ani já jsem nebyla výjimkou.

Původní plán byl vycestovat koncem července na můj milovaný Sever, do finských Helsinek, ale když mi začátkem léta přišla nabídka od Rêvelton Suites, zda si nechci na pár nocí pronajmout některý z jejich nádherných apartmánů (jako kompenzaci za nevydařené Vary), trošku jsem to přehodnotila. Našla jsem si na mapě, kde že se to ten Tallinn vlastně nachází, a jakmile jsem zjistila, že leží jen dvě hodiny cesty lodí od Helsinek, výlet byl na světě. Pak už stačilo jen koupit všechny letenky, lístky na trajekt a Airbnb v Helsinkách a těšit se, až tohle malé dobrodružství vypukne.

No a jelikož jste určitě nerozklikli tento článek jen tak pro nic za nic, nebudu to už dál natahovat a pojďte se teď vydat do starých uliček tohohle nádherného města (plného racků a černého chleba) se mnou;

kolmapäev

Do Tallinnu jsme letěli s nízkonákladovkou airBaltic s jedním ultra rychlým přestupem v Rize a letadlo, kterým jsme proplouvali mezi oblaky, bych přirovnala velikostí spíš k létajícímu autobusu, ale rozhodně si nemůžu stěžovat. Už samotný fakt, že jsem byla konečně zase na cestě do nové země, převážil všechny ty malé nedostatky a já jsem se nemohla dočkat, až konečně prozkoumám, co všechno nám Estonsko může nabídnout.

Z tallinnského letiště jsme se pak za pár euro svezli Uberem k našemu apartmánu a povím vám, že v tak překrásnou rezidenci, jaká se nám objevila před očima, jsem opravdu nedoufala. Na dvě noci jsme dostali rozkošný apartmán Suite Mint a už teď, když vám píšu tyhle řádky, se mi po tom malém království stýská.

Krátce po tom, co jsme vybalili všechny nezbytnosti, jsme zamířili rovnou do Telliskivi Creative City, industriálního komplexu plného stylových barů, restaurací i design shopů, a navazujícího DEPOO, což je – stručně řečeno – ráj všech tallinnských hipsterů. 

Odtud jsme se ještě vydali do Balti Jaama Trug, rozlehlého trhu plného ovoce, ryb i všemožných cetek a (ne moc hezkého) oblečení, a přes masivní hradby a přilehlé zahrady jsme zamířili bloudit večerními uličkami starého města.

Po několika hodinách chození jsme nakonec usoudili, že na první den by to stačilo, a na večeři jsme se vrátili zpátky do Telliskivi Creative City (konkrétně do baru & restaurace Kivi Paber Käärid), které se s nastupujícím večerem proměnilo k nepoznání. Všude duněla hudba, zahrádky byly plné mladých lidí, co si užívali tu svobodu a kouzlo léta a vše se zdálo být přesně tak, jak má být.

neljapäev

První estonský ráno jsme začali v retro kavárně Must Puudel, která ukrývá naprosto nádhernou zahrádku ve vnitrobloku, a krátkou procházkou jsme následně došli do přístavu, kde jsme na terase kavárny Klaus napsali pár pohledů. Taky je tak rádi posíláte?

Následovala romantická chvilka na břehu moře, nasávání slunečních paprsků, které prý Estonsko v takové míře nevidělo už nějaký ten rok, a rychlý přesun do NOP, což je úžasný podnik se zdravým jídlem, bio obchůdkem a zahrádkou, plnou stromů a drobných světýlek. Prostě ráj na zemi.

Ve tři hodiny jsme pak už stepovali nedaleko radničního náměstí, odkud startovala moje oblíbená Free Walking Tour, a během necelých dvou hodin jsme se od moc sympatického blonďáka dozvěděli základní fakta o Estonsku a Tallinnu, o jeho historii i lidech, co tu žijí.

Večer jsme se už celí uchození jen v klidu procházeli uličkami historického města a nasávali tu neopakovatelnou atmosféru, kterou tohle město má…

reede

V pátek ráno jsme se se slzou v oku rozloučili s naším překrásným apartmánem a zamířili do přístavu do vyhlášené RØST Bakery, která se nachází v další trendy pasáži plné stylových bister, kaváren i barů, a v doprovodu všudypřítomných racků jsme o pár chvil později nastoupili na palubu trajektu, který nás odvezl do Helsinek, kde mělo pokračovat naše severské dobrodružství…

Chystáte se do Tallinnu?

A jak už jste zvyklí, na závěr mám pro vás pár užitečných informací. Letenky do Tallinnu jsme kupovali na předem daný termín a jelikož z Prahy zatím moc společností nelétá, jejich cena nebyla úplně nejnižší. Nicméně, pokud nebudete svázáni konkrétním datem, věřím, že na Kiwi nějaké výhodnější lety určitě vypátráte.

Pokud budete ve městě také jen na pár dní, hravě vše prochodíte pěšky, takže bych se městskou hromadnou dopravou moc nestresovala. Letiště je navíc opravdu blízko centra, takže pár euro za pohodlnou cestu Uberem se také vyplatí.

No a pokud vás zajímají nějaké tipy na zajímavé restaurace a bistra, vytvořila jsem si před cestou tento seznam, o který se s vámi moc ráda podělím. Kavárny pak najdete klasicky v mapě kaváren a Stories, které jsem během naší cesty nahrávala na Instagram, najdete uložené na mém profilu. A na úplný konec si ještě poznamenejte slova kohv a kohvik, které osobně považuji jako nejdůležitější slovní zásobu, kterou budete při cestě do Estonska potřebovat:)

Tak jak se vám Tallinn líbí? Byli jste někdy v Estonsku?

Veronika ♥

2 Komentáře

 1. 6.8.2018 / 22:46

  Pani, to vypada skvele! Super tipy, nevedela jsem a nemyslela jsem si, ze by Tallinn mohl byt tak krasnej!
  Diky za tipy.
  S laskou, Sandra

 2. magdalena
  16.8.2018 / 21:53

  Veru, prostě úžasné, s Romanem jsme si prohlédli tvé krásné fotečky a vždy se těšíme, co nám napíšeš o pěkných a zajímavých místech, které jste navštívili. Ubytování opravdu paráda, ty domy, malůvky atd. M.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?