Zápisky z Kodaně || Průvodce & Tipy

Zápisky z Kodaně || Průvodce & Tipy
Jak se žije v Kodani, jednom z nejšťastnějších míst na světě? V moderním městě plném pestrobarevných uliček, zapadlých obchůdků a rozkošných kaváren? V metropoli, která se jako jediná na světě může chlubit tím, že v ní potkáte více cyklistů než řidičů? Pohodlně se teď usaďte, náš výlet právě začíná!

onsdag

Je něco kolem páté ráno a já ospale vcházím do haly pražského letiště. Objednávám si jedno z nejdražších a zároveň nejhorších espress v mém životě a za pár chvil už sedím na palubě letadla, z okýnka pozoruji ranní červánky a na tváři se mi klube nepatrný úsměv. Kodaňské dobrodružství právě začíná!
Z místního letiště míříme rovnou do našeho malého království, které jsme si pronajaly přes Airbnb, potkáváme se s krásnou a moc sympatickou hostitelkou Helene, obdivujeme rozlehlou terasu, kde prý můžeme vysedávat do aleluja, a hromadně se zamilováváme do našeho pokojíku, který splňuje filozofii hygge do puntíku.
Za pár okamžiků už míříme do Café Det Vide Hus, malé kavárničky hned naproti nádherné botanické zahradě, objednáváme si vynikající kafe, avo toasty a veganské zmrzliny a plánujeme, co všechno v následujících dnech podnikneme. Život je někdy vážně fajn.
 
Café Det Vide Hus

 

 

Holky fotěj vegan zmrzky
 
Z kavárny se vydáváme bloudit pestrobarevnými uličkami, potkáváme nespočet malebných obchůdků, květinářství, která doslova přetékají okouzlujícími pivoňkami, čicháme vůni linoucí se z malých rodinných pekařství a míříme do starého přístavu Nyhavn, jednoho ze symbolů samotné Kodaně.
Když si vychutnáme sluneční paprsky do sytosti, pokračujeme v bezcílném potulování, fotíme jednu fotku za druhou, vyhýbáme se vášnivým cyklistům a po několika hodinách končíme nad ledovou kávou v jedné z poboček Original Coffee. (Pokud byste náhodou nevěděli, jakou z osmi poboček vybrat, určitě zvolte tu v Illum, kde si můžete vychutnat parádní kafe s ještě lepším výhledem.)
Nyhavn

 

 

 

 

 

 

Original Coffee

 

 

Ve večerních hodinách se celé hladové vydáváme na další kodaňský must-visit, Copenhagen Street Food. Tento pulzující streed food market se nachází v industriálních halách na PapirØen (Papírovém ostrově) a ochutnáte tu kromě kuchyně ze všech koutů světa i dánskou specialitu, tzv. smørrebrød, tedy hutný žitný chléb s plátky masa, ryby nebo sýra v kombinaci s oblohou z čerstvé zeleniny.
U nás nakonec padá volba na Asii a v dokonalé pohodě už jen posloucháme dunící hudbu, pozorujeme sluneční paprsky odrážející se od zvlněné vodní hladiny a vychutnáváme tu jedinečnou atmosféru. 
 
Copenhagen Street Food

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amsterdam, nebo Kodaň?

 

A jelikož se nám ještě pořád nechce skončit tenhle nádherný den, cestou domů se zastavujeme před branami zábavního parku Tivoli, kupujeme vstupenky do dětství a vmžiku už se točíme na obřím řetízkovém kolotoči, odkud nám celá Kodaň leží u nohou.
 

 

 

Zábavní park Tivoli

 

 Tam někde jsme… jakoby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

torsdag

První kodaňský ráno mě brzké sluníčko vytahuje z postele už po necelých pěti hodinách spánku, tak se potichounku plížím z bytu a mířím rovnou do pražírny Coffee Collective, kde si u malého dřevěného stolku vychutnávám jednu z nejlepších káv, co jsem kdy měla. Sever je zkrátka Sever.
Coffee Collective

 

Když se pak probírají k životu i mí přátelé, bereme útokem první půjčovnu kol, která se nám objeví před nosem, a za 75 DKK na den si půjčujeme retro bicykly, na nichž zamíříme na brunch do Torvehallerne, mé nejoblíbenější místo z celého města.
Tento farmářský trh plný čerstvé zeleniny a ovoce, mořských ryb a květin, ukrývá i nespočet stánků s vynikajícím jídlem, skvělou kavárnu a ve dvou halách Vám nabídne opravdu vše, na co si jen Vaše srdce vzpomene. A o tom, jak přátelská tu je atmosféra, Vám ani psát nemusím. Jednoduše ráj na zemi.
Po dokonalém salátu z bistra smag, do kterého jsem se v následujících dnech naprosto zamilovala, nasedám opět na své (růžové!) kolo a vytíženými ulicemi si míříme udělat povinnou fotku Malé mořské víly. Odtud se pak projíždíme nádhernými zahradami, na ulici potkáváme Antonia Banderase (!) a zastavujeme se na kafe v přenádherném Atelier September.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakt  je to on!

 

V odpoledních hodinách se potkáváme s dalšími cestovateli z celičkého světa a v rámci Free Walking Tour se barevnými uličkami proplétáme až k alternativní čtvrti Christiania, kterou v šedesátých letech obsadily květinové děti a prohlásily ji za „svobodný stát“. Dnes tu můžete prozkoumat malé obchůdky, galerie a projít si (bez foťáků!) marihuanou provoněnou Pusher Street.
Cestou domů se ještě znovu zastavujeme v Torvehallerne, objíždíme na kole několik bloků a celé znavené nakonec padáme do nadýchaných peřin a odebíráme se do říše snů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fredag

Druhý ráno začínám spolu s místními v nedaleké kavárničce [superkaffeforsyningen] (jak lehce zapamatovatelný to název, že?) a na snídani se scházím se svými přáteli zas v milovaných Torvehallerne. Po dlouhém brunchi se však naše cesty opět rozdělují, místo nakupování v řetězcích volím brouzdání skrytými uličkami, prolézání roztomilých vintage obchůdků a objevování designerských kousků v úžasných kodaňských second handech. 
Když mi na nos dopadá první kapka deště, schovávám se do kodaňské knihovny, jejíž součástí je stylové Democratic Coffee, píšu pohledy a za oknem pozoruji usměvavé Dány, jak si užívají každičký moment tohohle deštivého dne.
 [superkaffeforsyningen]

 

 

 

 

 

smag

 

 

lørdag

Poslední den v téhle překrásné metropoli začínám v útulném espresso baru RIST Kaffebar, odkud mě sympatický barista posílá do nedalekého Meatpacking District, dalšího ráje všech kodaňských hipsterů. Tam na několik desítek minut zakotvím v Prolog Coffee Bar, dávám se do řeči s baristkou a úplnou náhodou potkávám jednu z Vás (tímto moc zdravím!).
Po dokonalé hygge chvilce letím za svými přáteli do Café Feel Good (rozuměj snídaňového nebe) a vydáváme se prozkoumat zákoutí té nejkrásnější botanické zahrady, jakou jsem kdy viděla. 
Cestou domů se ještě zastavuji na bleším trhu, který probíhá hned naproti Torvelhallerne, pár dánských korun vyměňuji za drobné poklady a pádím si vychutnat poslední oběd na terasu našeho malého kodaňského Airbnb království
 
 

 

 

Prolog

 

 

Café Feel Good

 

Botanická zahrada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chystáte se do Kodaně?

Pokud jste se právě zamilovali do hlavního města Dánska tak, jako já, dovolím si na závěr pár postřehů, které by Vám měly cestu usnadnit a zabránit nevítaným překvapením;
Pokud máte alespoň minimální fyzičku, celé město hravě prochodíte pěšky. A když ne, přidejte se k tisícům Dánů a objevujte jeho krásy na kole. Jedinou výjimkou je cesta metrem z (a na) letiště, která Vás vyjde na cca 36 DKK. Co se týče jazyka, anglicky tu mluví snad i nemluvňata, takže žádný strach. Jediným negativem Kodaně jsou vyšší ceny, které jsou… řekla bych… až norské. 
 
A pokud jde o zajímavé podniky a kavárny, kromě všech výše zmíněných si poznamenejte ještě GRØD, kde Vám namíchají kaši Vašich snů, jedinečnou veganskou pekárnu Naturbageriet, stylovou The Union Kitchen, fancy 108 Restaurant a bistro 42Raw, kde dostanete jídlo z těch nejkvalitnějších surovin. Na kavárny se pak ještě můžete podívat na European Coffee Trip nebo tuhle skvělou kávovou mapu.

Tak jak se Vám Kodaň líbí? Navštívili jste některé další skandinávské země?

Mějte se nádherně,

Veronika ♥

 

18 Komentáře

 1. 20.6.2017 / 20:20

  Krásný článek a ještě krásnější fotografie ! Děkuji za tip, kam bych se mohla někdy podívat. Tohle místo musí být kouzelné♥

  Vee

  YourVee.blogspot.com

 2. 21.6.2017 / 4:25

  Wooooow, to je aspon hodne fotek! Do Kodane uz se chci podivat strasne dlouho, jak vidim, tak se ti tam moc libilo a ty kavarnicky a to jidlo, mmmmh, to vypada vsechno tak uzasne! Ale i Kodan jako mesto je urcite prekrasny. 😉
  Sandra

 3. 21.6.2017 / 14:17

  To je krása, tam bych si to určitě zamilovala už jen díky těm kávičkám :), musím přemluvit někoho z přátel a vyrazit :D! Zrovna Amsterdam a Kodaň jsou hodně vysoko v seznamu vysněných dosud nenavštívených míst :)).
  Moc povedený článek!

  • 22.6.2017 / 7:49

   Romi, i kdybys nikoho nepřemluvila, klidně jeď sama:) Cestóvání sólo je zase úplně jiný zážitek:)

  • 27.6.2017 / 21:10

   V Christianie jsme byli bohužel jen na skok, trochu mě mrzí, že jsem tam nepobyla déle… A od Malé mořské víly jsem moc nečekala, takže se zklamání nekonalo:) Jinak za mě nejmilejší překvapení všechny ty markety, street food a zdravé a bio potraviny, úplný ráj:)

 4. Anonymní
  23.7.2017 / 18:03

  Ahoj,

  taky se chystáme do Kodaně a moc díky za info!!! Pěkně napsané a parádní fotky!

  Jen tak dál!

 5. Kamila
  31.7.2023 / 14:30

  Veru, měla bys vědět, že když někam jedu, tak je pro mě tvůj průvodce vždy zdroj skvělých tipů. Opravdu nevím, jak bych se dozvěděla třeba o takových skvělých podnicích, ušetří to spoustu práce. Takže velké díky!

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?