Méně mít, více žít

Méně mít, více žít
Právě sedím na palubě letadla, hlavou se mi honí jedna myšlenka za druhou a už asi po sté mažu první řádky tohoto článku. Za pár okamžiků přistanu v Bruselu, hlavním městě Evropy, a pořád nemůžu uvěřit tomu, jak skvělý život vlastně mám.
A neberte to, prosím, jako nějaké vychloubání. Právě naopak. Žijeme v době, kdy můžeme všechno. Máme nekonečnou svobodu, nemusíme čekat frontu na banány nebo džíny z Tuzexu a když se nám zachce, můžeme si sbalit svých pět švestek a procestovat svět. Naše životy jsou pevně v našich rukou a je jen na nás, jak s nimi naložíme.
A i přes tohle všechno dennodenně potkávám tolik mladých lidí, pro které je cestování něco na míle vzdáleného. Luxus, který si „při škole přece nemůžou dovolit“. Co na tom, že za páteční večer v klubu propijí cenu jedné letenky, že by si místo nové kabelky mohli zaplatit let balónem nebo lekci surfování. Levné cestování zdá se být v jejich očích jako jednoznačný oxymorón.
Není proto divu, že s poznáváním nových míst neustále čekáme až na ten kouzelný dospělý život, kdy už budeme mít stálé zaměstnání a každý měsíc se nám na účtu nějakým zázrakem objeví suma větší, než jakou si vyděláme za celé léto strávené rozdáváním letáků v kostýmu obřího růžového plameňáka.
Celý tenhle ideální dospělácký život má však jeden háček. Čas. Už nebudeme mít možnost sbalit si jen tak krosnu a vyrazit na několik týdnů objevovat norské fjordy. Nikomu nevysvětlíme, že tančit sambu na karnevalu v Rio de Janeiru je důležitější, než vyplňovat tabulky v Excelu, uvařit večeři a vypíglovat byt. 
 

A tak Vás nyní z celého srdce prosím, přestaňte čekat. Žijeme jen jednou, tak ať to stojí za to!

Mluvím k teď Vám jako úplně obyčejná holka, která si místo nových bot radši koupí jízdenku do Berlína, které nevadí spát pod stanem, ale neobejde se bez návštěvy místních kaváren. Holka, co každý týden netrpělivě čeká na zvýhodněné letenky a ze všeho nejradši bydlí u místních. Holka, která vydělané peníze místo věcí vyměňuje za zážitky. A která chce ukázat všem mladým lidem, že jedině cestování nám dá to pravé bohatství. 

Jak na to? 

Nejdřív ze všeho dejte už konečně sbohem všem výmluvám a zkuste na chvilinku vystoupit ze své komfortní zóny. Pak rozbijte prasátko, na Kiwi.com zadejte Kamkoliv a až na Vás vyskočí ty nejvýhodnější nabídky (ke dnešnímu dni třeba zpáteční letenka do Milána za necelých osm stovek), na nic nečekejte a nenechte si je vyfouknout! Dále už zbývá jen pronajmout si nějaké to malé království přímo u místních (nezapomeňte si vyzvednout slevu na první ubytování) a odpočítávat dny do dalšího dobrodružství!
Samozřejmě se najde i mnoho dalších způsobů, jak procestovat svět za pár korun, ale o tom všem jsem se Vám už rozpovídala nějaký ten pátek zpátky, takže kdo máte zájem o pořádnou nálož tipů a triků, můžete mrknout na článek Jak na levné cestování? a naplánovat si cestu přesně podle svého gusta.
A já se s Vámi mezitím už rozloučím (letuška mě již netrpělivě probodává pohledem) a letím objevovat krásy Bruselu! V následujících dnech mi můžete být v patách na Instagramu @veronikatazlerova a samozřejmě se těšte i na článek!
Mějte se nádherně,
Veronika ♥

P.s.: Pokud ještě pořád váháte, pusťte si tohle inspirativní video, pak mrkněte na 31 nejlevnějších destinací světa a jsem si téměř jistá, že se ve Vás nějaký ten nedočkavý cestovatel nakonec přeci jen probudí ♥

22 Komentáře

 1. 25.6.2017 / 18:47

  Cestování miluji, ale vzhledem k tomu, že mám poměrně netolerantní rodiče, není to tak lehké vycestovat, kdy chci a kam chci. Letos si však z brigády chci ušetřit nějaké peníze a příští rok plánujeme s přítelem vycestovat do zahraničí 🙂

  http://elisminarova.blogspot.cz/

  • 26.6.2017 / 9:48

   Naprosto ti rozumím, já takhle nesměla vyjet ani na Erasmus, takže cestování si užívám až teď v dospělosti. I tak se ale musím pokaždý setkávat s opravdu pitomejma připomínkama hlavně ze strany mámy.
   Držím palce, ať se ti konečně splní sny 🙂

 2. Anonymní
  25.6.2017 / 22:13

  Moc "krásnej" článek. Škoda, že se snažíš vydělat na proklikách přes Kiwi, pak to je jako že cestuješ díky tvým čtenářům, když nakupujou a tobě z toho jdou provize. Přijde mi to i jako kdybys citovala hůř knihu "travel bible".. nevím no.

  • 26.6.2017 / 5:05

   Mrzí mě, že to tak vidíš. Blogování věnuji opravdu maximum a je proto pravda, že cestuji hlavně díky svým čtenářům. Stejně tak všichni cestují díky svým zaměstnavatelům, podnikatelé díky svým zákazníkům… peníze z nebe bohužel nepadají:) Co se však týče článku, vše jsem napsala přesně tak, jak to sama cítím. Kiwi a Airbnb využívám přesně podle mých slov a ráda tento způsob doporučím i čtenářům:)

  • 30.6.2017 / 7:01

   Ahoj, nemyslím si, že Verča na někom vydělává. Naopak si myslím, že jí odměna právem náleží. Vždyť se sem lidi chodí pobavit, přečíst si nový článek u ranního kafe nebo během pracovní přestávky. Vlastně to nikoho nic nestojí, což se v životě často nestává… Iva

 3. Verča
  26.6.2017 / 7:00

  Ahoj chtěla bych se zeptat na kolik tě jeden výlet cca vyjde? Pokud to teda není moc osobní:)

  • 26.6.2017 / 20:42

   Veru, to opravdu nedokážu říct:) V každé zemi jsou úplně jiné ceny (vždy se před cestou koukám na numbeo.com), Také záleží na tom, zda si kupuji jídlo v supermarketu, nebo jím i v bistrech, samozřejmě utrácím i v kavárnách, protože mi to k cestování prostě patří:) Každopádně, co se týče letenek, tak většinou kupiji plus minus za tisícovku, ubytování na tři noci většinou taky tak:)

 4. 26.6.2017 / 12:22

  Tenhle článek jsem si potřebovala přečíst tak někdy před rokem/dvěma.
  Po roce co jsem dostudovala a pořád jenom mluvila o tom, že jednou budu cestovat jsem si sbalila kufr a odletěla na pár dní pryč. A nechápala jsem proč jsem si pořád hledala výmluvy, proč to nejde.
  Ale každopádně tohle je opravdu nakopávací článek :))

 5. Verča
  27.6.2017 / 7:04

  Ahoj jeste by me zajimalo, cestujes spis sama nebo casteji s nekym?:) dekuji

  • 27.6.2017 / 21:03

   Sama jsem byla zatím jen na podzim v Paříži a o všem najdeš i článek na blogu:) Pak jsem byla ještě dvakrát na jazykových pobytech (v Dublinu a v Paříži) ale nejčastěji cestuji s přáteli:)

 6. 27.6.2017 / 7:42

  Krásný článek, se kterým naprosto souhlasím ve všech bodech. Hlavně v tom, že spousta mladých lidí utratí své úspory v pátek večer za alkohol a pak je prostě jasné, že si tu jízdenku či letenku nebudou mít z čeho dovolit. Jednou za čas je fajn se jít bavit, ale spousta lidí to má jako víkendovou tradici. No a nevím jak oni, ale já si raději své výlety a zážitky pěkně pamatuji, než abych je měla v nějakém alkoholovém oparu.
  S kamarádkou to děláme podobně jako ty. Nemáme určenou destinaci výletu, ale prostě prohledáváme letenky a jízdenky a když najdeme nějaké levné, tak je jasné, že je tam dlouho nenecháme. 🙂

  EnthusiasTer

 7. 27.6.2017 / 9:51

  Motivace z tohoto článku přímo stříká a jak tak koukám, tvůj blog je plný tipů, jak si to cestování užít naplno. Je pravda, že hodně lidí (asi i včetně mě) se stále vymlouvá a neudělá první krok k tomu, aby poznala svět, i když má možnosti, jaké nikdy dřív nebyli. Nicméně mě v dnešní době trochu štve ten přístup, že kdo necestuje, dělá něco špatně, kdo necestuje, jako by nebyl. Jako by nebylo možné být spojený na místě, kde člověk je právě teď, s prací, kterou dělá, a se svým bytem a dovolenou v létě na Šumavu.

  • 27.6.2017 / 21:06

   Radko, naprosto chápu, že tě štve tento přístup:) Být šťastný tady a teď a radovat se z maličkostí je podle mě to vůbec nejdůležitější, ale cestování mi otevírá oči a pomáhá mi rozšířit tu bublinu, ve které žiji. A i dovolená na Šumavě je pro mě cestování, jde jen o to změnit prostředí, poznat nové lidi a hlavně vybočit ze stereotypu:)

 8. 4.7.2017 / 20:33

  Máš recht, nikdy nebude vhodnější doba na cestování než právě teď – v tenhle moment, kdy nás neváže nic než studium, kdy jsme nenároční na ubytování a nemusíme přemýšlet nad tím, jestli dostaneme dovolenou! 🙂
  Za sebe bych ale přece jenom doporučila cestu promyslet – tedy aspoň to, kam se vydám. Třeba zmiňované Miláno sice znamená superlevné letenky, ale taky pořádně drahé ubytování (v tomhle případě dokonce Airbnb dražší než hostely). Ale rozhodně stojí za návštěvu, byli jsme tam s žumem v únoru.

  • 6.7.2017 / 9:04

   Letenky do Milána jsem si koupila na září a ceny ubytování přes Airbnb mi oproti jiným destinacím nijak drahé nepřijdou:)

 9. 6.7.2017 / 7:39

  Mám to letos taky tak, sebrala jsem se, přestala jsem všechno odkládat a teď jsem v Lisabonu, šestý den své cesty po Evropě. A zatím je to to nejlepší, co jsem udělala. Zatím jsem byla na skok v Paříži, potom jela do Barcelony a Madridu. Bydlení řeším přes hostely a Airbnb, ale hodlám ozkoušet i couchsurfing, protože zas takovou finanční rezervu nemám. Ale zatím je to skvělé!

  • 6.7.2017 / 9:05

   Ester, tak to klobouk dolů a moc ti tvou cestu závidím!:) Ohledně couchsurfingu doporučuji zajít na nějaký event, kde si můžeš vytvořit kontakty a seznámit se s lidmi z celého světa:)

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?