Stockholm: Kdo jde se mnou?

Stockholm: Kdo jde se mnou?Také se vám zdá, že ten čas strávený na cestách utíká nějak moc rychle? Před chvílí jsem si vychutnávala ranní kávu v útulném Kaffeverket a najednou sedím v letadle a letím domů. Pět dní se zdálo být jako jeden jediný den. Ale nádherný. To se musí nechat.

A jak jsem vám před několika dny slíbila, vezmu vás dnes do ulic této severské metropole s sebou. Teple se oblečte, nazujte tenisky a vyrážíme!

Ráno si zajdeme na tradiční fika do jedné ze zajímavých stockholmských kaváren. Je libo Drop Coffee, Coffice nebo Snickarbacken 7?

Obzvlášť poslední jmenovanou vám určitě pri návštěvě města doporučuji navštívit. Na podobné místo jsem na svých kavárenských toulkách ještě nenarazila. Vysoké stropy, lomené oblouky, šero, svit svíček, skvělá káva, matcha latte i úžasné saláty a sendviče. Součástí je i módní butik, kde najdete krásné ukázky skandinávského designu. Jednoduše nezapomenutelná atmosféra.

…a že nevíte na co to vlastně jdeme? Fika je švédský výraz označující kávu a něco na zub. Většinou padne volba na nějaké sladké pečivo, zejména oblíbené skořicové koule. Místní obyvatelé si zkrátka umí osladit život.

Po snídani nasedneme na trajekt a přeplavíme se na ostrov Djurgården, který je ukázkou stockholmské přírody. Jedná se vlastně o obrovský park, kde si každý najde to své. Kromě procházek přírodou je tu i zábavní park, muzeum slavné skupiny ABBA a nádherný Skanzen. První dvě atrakce jsme si odpustili, ale návštěva Skanzenu za to stála!

Vzpomínám si, jak jsem jako malá jezdila s družinou na výlet do skanzenu nedaleko Prahy. Obdivovala řemeslníky, nakoupila bylinky pro babičku, rýžovala zlato a dala si čaj v tamní krčmě. Krásné vzpomínky. O to víc mě tohle místo nadchlo a vrátilo do dětství. Tento skanzenový velikán je největší na světě a možná i nejhezčí. Procházíte se uličkami, prozkoumáváte staré chýše a dokonce tu potkáte i typická severská zvířata. A po návštěvě možná, stejně jako já, konečně rozeznáte losa od soba.

A na závěr dne ještě trocha umění. Zajdeme do bývalé celnice, ze které je nyní muzeum současné fotografie. Fotografiska vystavuje práce jedinečných fotografů a zároveň najdete v posledním patře pěknou bistro-kavárno-restauraci s nádherným výhledem.
Už vás po celém dni bolí nohy? Tak si běžte odpočinout.
Ale ze Stockholmu mi ještě neutíkejte! Musím vám toho ještě spoustu ukázat. A zajdeme si k tomu na nějaké to fika, těšíte se?
Mějte se krásně,
VT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Komentáře

 1. 8.9.2015 / 20:24

  Jestli je celá galerie plná takových fotek, tak bych tam dokázala strávit celý den… Právě jsi mě nalákala na Stockholm ještě víc než tomu bylo doposud. Damn it! Teď musím šetřit zase o trochu víc 😀 Krásné fotky Veru 🙂

 2. 13.9.2015 / 14:22

  Děkuju moc holky! Snad se sny stanou skutečností a za chvíli už budete sedět v letadle směr Stockholm!:)

 3. 17.9.2015 / 5:14

  Nádherné fotky a město 🙂 taky se těším, až se tam jednou podívám.

 4. 17.9.2015 / 8:15

  zbožňujem výstavy fotografií… sú iné ako obrazy a dokážu ešte viac zapôsobiť! Aj ja som taká kaviarničková osoba takže tvoje tipy si zapisujem 🙂

  LadyinBlack

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?