Jak zažít cizí zemi autenticky?

Jak zažít cizí zemi autenticky?

Když jsem cestou na Mallorcu odpovídala na otázky redaktorky Cosmopolitanu, která si mě vybrala jako respondenta pro rozhovor o sólo cestování, někde mezi nebem a nebem jsem začala přemýšlet o tom, jakou roli se chystám následující týden hrát. Cestuju do cizí země, takže budu… Turista? Cestovatel? A není to jedno a to samé?

“Please be a traveler, not a tourist. Try new things, meet new people, and look beyond what’s right in front of you. Those are the keys to understanding this amazing world we live in.” – Andrew Zimmern

I když se totiž na první pohled může zdát, že slova turista a cestovatel jsou synonyma, já v nich vidím obrovský rozdíl.

Turista jede na dovolenou. Obvykle s all inclusive. Většinu dní tráví v plážovém baru, společnost mu dělá skupinka Čechů, které potkal na výletě s cestovkou zakončeném v obchodě se suvenýry vyrobenými v Číně, a ze země, kterou navštíví, nevidí nic víc než uměle vytvořenou pohádku. Pohádku plnou předražených restaurací nabízejících jídlo pochybné kvality, triček s nápisy Greetings from… a přeslazených Frappuccin ze Starbucks.

Cestovatel jede poznat novou zemi. Objevovat tamní kulturu a místa, o kterých se nepíše v cestovatelských průvodcích. Chce se seznámit s místními, ochutnat lokální kuchyni, zažít dobrodružství. Nejede si odpočinout, ale sbírat zážitky. Zážitky, které jsou možná občas riskantní, ale na které bude dlouho vzpomínat.

Jestli mě sledujete už nějaký ten pátek, zřejmě tušíte, že je mi bližší role cestovatele. Nevyužívám služeb cestovních kanceláří a v každém městě, které navštívím, vyhledávám místa turisty nepolíbená. Trhy, kavárny, opuštěné pláže. Ráda si povídám s lidmi, které na cestách potkám, zajímají mě národní tradice, kulturní specifika. A pokud jste na stejné vlně, mám pro vás dnes pár tipů, které mi objevování nových zemí usnadňují;

  • Likexpats – Platforma Likexpats si klade za cíl umožnit každému zažít cizí zemi autenticky. Na jejich webu se můžete spojit s Čechy a Slováky žijícími v zahraničí, kteří vás vezmou na místa, o kterých se v žádném průvodci nedočtete.
  • Lokální facebookové skupiny – Před každou cestou si vyhledám pár facebookových skupin sdružujících místní, kde sbírám tipy na nejkrásnější pláže, autentické restaurace, půjčovny aut, zážitky. Dobrý výchozí bod většinou začíná slovy: Češi na, Češi v…
  • Free walking tours – Free walking tours jsou za mě skvělým začátkem každé cesty. Během pár hodin s někým z místních nadšenců do kultury a historie projdete hlavní památky, poznáte se s dalšími (sólo) cestovateli a pak už je jen na vás, jak s novými známostmi naložíte.
  • Like A Local City Guide – Web, na kterém najdete spoustu tipů od místních obyvatel.
  • Zážitky Airbnb – Ať už toužíte po večerní józe na břehu oceánu, kurzu vaření lokální kuchyně nebo přespání na Sahaře, věřím, že na Airbnb najdete zážitek vašich snů.

A pokud je pro vás takový způsob cestování pořád málo dobrodružný, sbalte krosnu, zvedněte palec a nechte se překvapit, kam vás osud zavede.

2 Komentáře

  1. Pavla
    22.6.2021 / 11:10

    Odjakživa jsem se cítila být cestovatelkou, této vášni jsem propadla poté,co jsem dva měsíce před revolucí poprvé vyjela na západ….nezapomenu na první kafe v Tarvisiu, vůni Benátek, švýcarskou přírodu…..Jak šel čas, měla jsem tu čest poznat se s panem Zikmundem, přečetla spoustu knih a navštívila bez jedné třicet zemí. I když nejprve s cestovko poznávací zájezdy, u pobytových jsem si zařídila bydlení někde v malém penzionu, chodila s domorodci do hospůdek, poznávala vše na vlastní pěst a nebo s místními. Vznikla i dlouholetá přátelství….A když jsem jela úplně sama, tak jsem se dopředu seznámila s nějakými Čechy, kteří tam žili,abych měla pocit zázemí….kdyby něco. Zážitky jsou něco, co zůstává v srdci a jsou nad všechny materiální statky….

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?