Nejlepší české sekáče a vintage obchody

Nejlepší české sekáče a vintage obchody

Móda je krásná věc. Je to umění. Způsob, jakým komunikujeme se světem. Oblečení odráží naši momentální náladu, životní situaci i osobnost. Je to ale zároveň jeden z nejšpinavějších byznysů na světě a módní průmysl může až za 20 až 35 procent všech mikroplastů, které se dostanou do oceánů.

Není proto divu, že se poslední roky vášnivě diskutují témata jako je slow fashion, udržitelnost a na scénu (instagramových profilů) se dostávají opomíjené secondhandy a vintage obchůdky. Už dávno neplatí, že v sekáčích nakupují jen ti, kdo si nemůžou dovolit zboží z konfekce, a z nakupování oblečení z druhé ruky se pomalu stává nová černá.

A ani mě tahle vlna neminula. Nebudu vám tvrdit, že už vůbec nenakupuji v řetězcích, ale čím dál tím víc mě baví lovit kousky z druhé ruky a kombinovat je s tím, co už mi visí v šatníku. Nejen že tak ušetřím a nehrozí, že ve stejných botách, jaké si koupím v Zaře, bude chodit půlka Prahy, ale zároveň zbytečně nezatěžuji planetu, což jsou podle mě benefity, které už stojí za pozornost.

Takže pokud jste kouzlu nakupování v secondhandech ještě nepropadli, doporučuju popadnout síťovku nebo nějakou jinou znovupoužitelnou tašku a vyrazit na lov. Tady jsem vám vypsala seznam mých oblíbených míst, kde můžete začít:

 • Lula Vintage Prague – Vinohradská Lula je podle mě ten vůbec nejkrásnější vintage store u nás. Stojí za ním Lucie Kratochvílová, jejíž styl naprosto miluju a která je pro mě velkou (nejen módní) inspirací už pěkných pár let. Děkuju Luci, že jsi dala Praze místo, které tu tolik chybělo!
 • Fifty:Fifty Secondhand – Další poklad a opět na Vinohradech. Ceny jsou možná trochu vyšší, než je u sekáčů běžné, ale najdete tam moc zajímavé kousky.
 • Moment – Moment charity shops je síť dobročinných secondhandů, které svou činností podporují další neziskové projekty. Jejich fungování je postaveno na principu dárcovství, takže pokud zrovna neplánujete nic kupovat a naopak si chcete pročistit šatník, můžete tam přinést kousky, které chcete poslat dál. Krásný koncept, kterému moc fandím.
 • FILTR Coffee & Clothes – Kombinace dobrýho kafe a oblečení z druhé ruky. Co víc si přát?
 • Malé černé – Malý rozměrem, velký duchem. V letenském obchůdku Malé černé najdete krásné retro kousky a perfektní atmosféru, kterou mu dává moc milá paní majitelka.
 • Textile House – Z trochu jiného soudku je řetězec secondhandů Textile House, který má pobočky po celé republice. Abyste tu našli nějaký poklad, musíte se prohrabat hromadami oblečení pochybné kvality i vzhledu, ale obzvlášť v období slev rozhodně stojí za návštěvu. Prodej totiž funguje na principu postupného zlevňování a ceny končí až na neuvěřitelných deseti korunách za kus. Pak se naskladní nová kolekce a celý cyklus se opakuje.
 • Crashily – Výběrový pražský secondhand, kde koupíte lehce avantgardní kousky primárně z Londýna.
 • 1981 Secondhand & Vintage – Dokonalý výběr oblečení a pravidelné pop-up akce, které byste si neměli nechat ujít.
 • 5. Avenue – Oblečení od luxusních módních značek za zlomek původní ceny.
 • Cosmic Kids – Online obchod se stylovými kousky z druhé ruky, které Kamča osobně vybírá pro všechny #kidsoftheuniverse
 • SLOW bazar – Butik, kde seženete oblečení od slavných značek, luxusních módních domů i lokálních návrhářů.
 • Recycle Vintage Store – Letenský ráj pro všechny nadšence do slow fashion a vintage oblečení.
 • Přestupní stanice – Secondhand s darovaným oblečením, který na přechodnou dobu zaměstnává lidi bez domova a pomáhá jim postavit se zpět na vlastní nohy. Moc hezké poslání.
 • Lêntements – Čistě instagramový secondhand, kde Natálka prodává krásné kousky z druhé ruky.
 • Be Nice Secondhand – Milý (a to doslova) sekáč v srdci Pardubic.
 • Luxury Bags – Jestli máte slabost pro luxusní designerské kabelky, tohle místo by vám nemělo uniknout.
 • More than fashion – Stylové kousky po stylových ženách, které najdete rovnou na dvou místech v Praze – na Vinohradech a v Dejvicích.
 • Retro komnata – Další důvod, proč si udělat výlet do Brna. Dokonalé vintage kousky od padesátek po devadesátky.
 • Vinted – Bývalý VotočVohoz asi nemusím dlouze představovat. Ať už hledáte cokoliv, najdete to tu.

A pokud by vám můj výběr přece jenom nestačil, můžete si stáhnout českou aplikaci Thriftigo, která mapuje sekáče po celém světě, nebo se inspirovat v průvodcích na mém Instagramu @veronikatazlerova.

Veronika ♥

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál!

2 Komentáře

 1. 12.3.2020 / 14:41

  Ahoj Verunko, v secondhandech jsem nakupovala celý život. A také už spoustu let šiju ze starého oblečení nové. Dnes se tomu říká upcyklace, dříve to tak honosný název nemělo. O mé upcyklované tvorbě už víš ? V poslední době už od sekáčů upouštím a preferuji swap. Lidé si vzájemně vymění věci, které nepotřebují a dosahují tak kouzelné win-win situace ♥️ Výměny v Praze perfektně zprostředkovává Swap Prague přes Facebook. Z takto vyměněných kousků pak tvořím nové, pro mrňousky, ale i dámské sukně. Člověk se dostane ke skutečným pokladům, má-li trpělivost. Mám radost, že se myšlenka udržitelné módy šíří do světa, a proto věřím, že brzy se rozšíří i obliba upcyklovaného oblečení ??

 2. Jitka
  15.4.2021 / 10:30

  Vřelé díky za spoustu zajímavých tipů na second hand a vintage obchody, troufnu si říct, že jsem o většině z nich nevěděla a minimálně ze žádného z nich nic nekupovala 🙂 To si zaslouží pochvalu, protože se sama označuji za mírného shopaholika a znám “kdeco”. Osobně používám pro nákup sekáčových věcí přes internet eshop second hand https://www.onlinesekac.cz/ a byla jsem s nákupy vždy spokojená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Copak hledáte?