Nejlepší české sekáče a vintage obchody

Nejlepší české sekáče a vintage obchody

Móda je krásná věc. Je to umění. Způsob, jakým komunikujeme se světem. Oblečení odráží naši momentální náladu, životní situaci i osobnost. Je to ale zároveň i jeden z nejšpinavějších byznysů na světě a dopad fast fashion na životní prostředí je víc než odstrašující.

Není proto divu, že se poslední roky vášnivě diskutují témata jako je slow fashion, udržitelnost a na scénu se dostávají opomíjené second handy a vintage obchody. Už dávno neplatí, že v sekáčích nakupují jen ti, kdo si nemůžou dovolit zboží z konfekce nebo navštěvují weby typu hry automaty zdarma 81. Z nakupování oblečení z druhé ruky se pomalu stává nová černá.

Jak jste zřejmě postřehli na mém Instagramu, ani mě tahle vlna neminula. Baví mě lovit kousky z druhé ruky a kombinovat je s tím, co už mi visí v šatníku. Nejsem stoprocentní, ale když nakupuji v řetězcích, vždy přemýšlím nad cost per wear. Věřím totiž, že i sebemenší krok každého z nás se počítá.

Takže pokud jste do teď second handy míjeli obloukem, je nejvyšší čas to změnit a vyrazit na lov. Tady jsem vám vypsala seznam (mých oblíbených) míst, kde můžete začít:

Kamenné second handy

Obchody s nepopiratelnou konkurenční výhodou – zkušební kabinkou.

 • Lula Vintage Prague – Vinohradská Lula je podle mě ten vůbec nejkrásnější vintage store u nás. Stojí za ním Lucie Kratochvílová, jejíž styl naprosto miluji a která je pro mě velkou (nejen módní) inspirací už pěkných pár let. Děkuju Luci, že jsi dala Praze místo, které tu tolik chybělo!
 • Fifty:Fifty Secondhand – Další poklad a opět na pražských Vinohradech. Ceny jsou možná trochu vyšší, než je u sekáčů běžné, ale najdete tam moc zajímavé kousky.
 • Moment – Moment charity shops je síť dobročinných second handů, které svou činností podporují další neziskové projekty. Jejich fungování je postaveno na principu dárcovství, takže pokud zrovna neplánujete nic kupovat a naopak si chcete pročistit šatník, můžete tam přinést kousky, které chcete poslat dál. Krásný koncept, kterému moc fandím.
 • FILTR Coffee & Clothes – Kombinace dobrýho kafe a oblečení z druhé ruky. Co víc si přát?
 • Malé černé – Malý rozměrem, velký duchem. V letenském obchůdku Malé černé najdete krásné retro kousky a perfektní atmosféru, kterou mu dává moc milá paní majitelka.
 • Textile House – Z trochu jiného soudku je řetězec second handů Textile House, který má pobočky po celé republice. Abyste tu našli nějaký poklad, musíte se prohrabat hromadami oblečení pochybné kvality i vzhledu, ale obzvlášť v období slev rozhodně stojí za návštěvu. Prodej totiž funguje na principu postupného zlevňování a ceny končí až na neuvěřitelných deseti korunách za kus. Pak se naskladní nová kolekce a celý cyklus se opakuje. Za pozornost rozhodně stojí i jeho vintage pobočky.
 • Crashily – Výběrový pražský second hand, kde koupíte lehce avantgardní kousky primárně z Londýna.
 • 5. Avenue – Oblečení od luxusních módních značek za zlomek původní ceny.
 • Kuzmarkt – Retro & vintage sen na Praze 7.
 • SLOW bazar – Butik, kde seženete oblečení od slavných značek, luxusních módních domů i lokálních návrhářů.
 • Recycle Vintage Store – Letenský ráj pro všechny nadšence do slow fashion a vintage oblečení.
 • Přestupní stanice – Second hand s darovaným oblečením, který na přechodnou dobu zaměstnává lidi bez domova a pomáhá jim postavit se zpět na vlastní nohy.
 • Be Nice Second hand – Milý (a to doslova) sekáč v srdci Pardubic.
 • Luxury Bags – Jestli máte slabost pro luxusní designerské kabelky, tohle místo by vám nemělo uniknout.
 • More than fashion – Stylové kousky po stylových ženách, které najdete rovnou na dvou místech v Praze – na Vinohradech a v Dejvicích.
 • Retro komnata – Další důvod, proč si udělat výlet do Brna. Dokonalé vintage kousky od padesátek po devadesátky.
 • Skříň – Místo, kde koupíte zboží luxusních módních značek.
 • BOHO – Vintage království na pražském Jiřáku spojené s kavárnou a barem.
 • Hvězdný bazar – Charitativní second hand a tréninkové místo pro vozíčkáře.
 • 1981 Secondhand & Vintage – Dokonalý výběr oblečení a pravidelné pop-up akce, které byste si neměli nechat ujít.
Online second handy

I když většina z výše zmíněných obchodů prodává i online, přidávám pár tipů na ty čistě internetové.

 • Cosmic Kids – Online obchod se stylovými kousky z druhé ruky, které Kamča osobně vybírá pro všechny #kidsoftheuniverse
 • Remix – Internetová hrabárna, kde každý den přibude na pět tisíc nových produktů.
 • Vinted – Bývalý VotočVohoz asi nemusím dlouze představovat. Ať už hledáte cokoliv, najdete to tu.
Instagramové second handy

A na závěr nejnovější trend, prodej přes Instagram.

A pokud by vám můj výběr přece jenom nestačil, můžete zabrouzdat na Vestiaire Collective, světové tržiště s designérskými kousky, nebo se inspirovat na mém Instagramu @veronikatazlerova.

4 Komentáře

 1. 12.3.2020 / 14:41

  Ahoj Verunko, v secondhandech jsem nakupovala celý život. A také už spoustu let šiju ze starého oblečení nové. Dnes se tomu říká upcyklace, dříve to tak honosný název nemělo. O mé upcyklované tvorbě už víš ? V poslední době už od sekáčů upouštím a preferuji swap. Lidé si vzájemně vymění věci, které nepotřebují a dosahují tak kouzelné win-win situace ♥️ Výměny v Praze perfektně zprostředkovává Swap Prague přes Facebook. Z takto vyměněných kousků pak tvořím nové, pro mrňousky, ale i dámské sukně. Člověk se dostane ke skutečným pokladům, má-li trpělivost. Mám radost, že se myšlenka udržitelné módy šíří do světa, a proto věřím, že brzy se rozšíří i obliba upcyklovaného oblečení ??

 2. Monika
  3.8.2021 / 23:54

  Chybí @revamped, Jana má styl a vybírá opravdu krásné kousky.

 3. Zuzka
  28.3.2023 / 16:37

  A znáte charitativní obchody Sue ryder?

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?