Kolik kafe už je příliš?

Kolik kafe už je příliš?

O tom, že káva už dávno neznamená jen hořkou černou tekutinu, kterou si musíte osladit nejméně dvěma kostkami cukru a zalít litrem mléka, aby se vůbec dala vypít, víme už dlouho. V kavárnách po celém světě tak najdeme v nabídce pojmy jako flat white, V60, aeropress nebo chemex (jak se v tom všem vyznat, jsem vám sepsala zde) a i když by se mohlo zdát, že nic víc se snad už vymyslet nedá, není tomu tak.

Kávový svět jde neustále kupředu, vášniví baristé zkoušejí vše možné i nemožné, experimentují, učí se čím dál tím složitější obrázky, které vám mléčnou pěnou malují do latte, a poděkováním jim za to buď nespočet krásných fotek na Instagramu, vřelé recenze na TripAdvisoru a (možná) nějaká ta kurona a úsměv navíc.

Jak jste asi pochopili, dnes bude opět řeč o kávě. Už dlouho jsem se tu této mojí radosti nevěnovala a tak jsem si řekla, že je čas to napravit. Nebudu vám tu ale tentokrát doporučovat žádná nová místa (všechny najdete v mapě kaváren), ale podělím se s vámi o tři trendy, novinky nebo zajímavosti,  které mi poslední dobou cvrnkly do nosu.

Než se však pustíte do čtení, dojděte si, prosím, pro šálek kávy. S ním bude následujících několik minut o poznání příjemnější;

V Singapuru mají Selfie Coffee!

Kam se hrabou tulipány, několikahlavé labutě a složité rozety, v Singapuru si nově můžete vychutnat svou oblíbenou kávu s vaší vlastní fotkou! Tuhle možnost nabízí podnik nesoucí výstižný název #Selfie Coffee a najdete ho v uličkách čtvrti Haji Lane. Pokud tedy patříte k vášnivým pořizovačům selfíček, nesmíte tohle místo minout.

Jak to celé funguje? Pokud se jednou rozhodnete, že potěšíte vlastní ego jedinečným selfie coffee, stačí si přímo na místě vyfotit selfie speciálním telefonem, nebo na internetové úložiště zaslat nějakou starší fotku, objednat si svůj oblíbený nápoj a vyčkat, až vás speciální stroj vytiskne do kávové pěny.

Nejsem sice žádný hi-tech expert, ale podle zdrojů, které jsem pročítala, funguje stroj na stejném principu, jakým se tisknou například personalizované dorty. Zásadní rozdíl je však v tom, že fotka není tištěná na pevnou vrstvu, ale na křehkou mléčnou pěnu, která navíc, pokud je káva horká, brzy spadne.  

Jak tahle šílenost vypadá se můžete podívat v tomto videu.

Zdroj: Instagram

Osmdesát druhů kávy – znáte je všechny?

Znalecky si v kavárnách objednáváte cortado, nad doppiem s baristy probíráte metodu zpracování kávových zrn, teplotu pražení a myslíte si, že vás už nemůže nic překvapit? Chyba lávky. Internetový magazín Fine Dining Lovers nedávno představil osmdesát druhů kávových nápojů servírovaných v jednotlivých zemích a jsem si jistá, že i ostřílení kafaři budou valit oči. V zajímavé inforgafice najdete kromě stálic i verze s alkoholem, černým pepřem, vaječným žloutkem, zmrzlinou nebo čajem.

Kolik kafe je už příliš?

Pokud vám pořád vrtá hlavou, jak je možné, že nás šálek kávy jako mávnutím kouzelného proutku promění z unavených, skleslých bytostí v oslňující hrdiny, kteří se poperou s každou překážkou, koukněte se na tohle skvělé video. Dozvíte se, jak vlastně kofein funguje, jaká je jeho smrtelná dávka nebo jak nás často klamou média. Klobouk dolů dávám hlavně za skvělé zpracování – pochopila to i blondýna.

A jaké kávové zajímavosti či novinky cvrnkly v poslední době do nosu vám?

Veronika ♥

11 Komentáře

 1. 24.1.2018 / 12:35

  Já moc kafe nepiju, většinou jen, když jdu k někomu na návštěvu. A už vůbec na mě nemá žádné povzbuzující účinky. Jsem asi divný tvor 😀

 2. 24.1.2018 / 15:01

  Wau tak ja som ani netušila, že existuje toľko druhov káv 😀 Paaaanečky. Ale ja kávu milujem, lenže len tú obyčajnú zalievanú so šrotom na spodku a som asi jedna z mála… 😀 No a pijem len jednu denne 🙂

  http://www.sinnamona.blogspot.com

 3. 25.1.2018 / 7:54

  Škoda, že se některé druhy káv nedají ochutnat i u nás, ale třeba časem 😉

 4. 26.1.2018 / 10:14

  To selfie kafe mě hodně překvapilo, vypadá to bezva, i když to moc dlouho nevydrží :D.
  Já kafe piju každé ráno, občas zajdu s holkama do kavárny, ale určitě bych chtěla vyzkoušet něco z uvedené nabídky, některé varianty mě dost zaujaly. Pěkný článek! 🙂

  http://www.maly-kousek-nebe.blog.cz

 5. Simona
  26.1.2018 / 12:25

  Sakra v lete jsem byla v Singapuru a nevedela o tom ?. Ja miluju cappuccino nebo matcha cappuccino a nejlip chutna v krasnem hrnecku ☕️ v nove objevene kavarne v zahranici. Diky za mapu kavaren ?
  Instagram: @cappuccinotraveler a @brnolife ✌️

 6. Nikky
  3.2.2018 / 7:55

  Novinky mě překvapily, hlavně tedy selfie coffee, ale už je to fakt ujetina 😀
  Já dobrou kávu miluji, nedávno jsme domů pořídili konečně pákový kávovar, tak se těším na spoustu experimentů. Mám období, kdy piju kafe denně, někdy i víckrát za den, ale potom nastane jakási pauza, kdy mám svůj týden bez kávy a nepřijde na ni vůbec chuť. Je zajímavé sledovat, jak si tělo samo řekne, co potřebuje.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?