Období vánoční pohody a klidu se vypařilo do neznáma a nastalo jedno z nejneoblíbenějších období vysokoškolského života. Zkouškové, ten zvláštní čas plný bezesných nocí a několika hrnků kávy denně, nastoupilo v plné síle a nám nezbývá, než se vydat do boje.
Pro mě je tohle vůbec první zkouškové v životě a jakkoliv jsem se předem bála, můžu nakonec s klidem říct, že není tak hrozné, jak se povídá. Před pár dny jsem úspěšně napsala poslední test a mám tak před sebou měsíc volna, který si hodlám vychutnat do posledního doušku.
Jelikož je mi však jasné, že ne všichni už máte pohodu a čistou hlavu, rozhodla jsem se vám dnes sepsat několik tipů, které mi pomohly tuto neoblíbenou etapu vysoké zvládnout v klidu a bez stresu. Doufám, že vás třeba trošku popostrčím, namotivuji a pomůžu vám si uvědomit, že nic není tak zlé, jak to vypadá.
Mých Třináct tipů, jak zvládnout zkouškové
Choďte na přednášky
Já vím, já vím… taková rada vám teď už není moc platná, co? Nicméně, nedokážu říct jedinou věc, která by mi tento semestr pomohla víc. Možná mě teď budete mít za Hujera, ale během prvního semestru na vysoké jsem nevynechala jedinou přednášku, ze které jsem měla zkoušku. Nevím, jak je to na vaší škole, ale vzhledem k tomu, že u nás se výuka skládá jen z přednášek, na kterých se toho probere víc než dost, ze strachu, že mi ujede vlak, jsem doopravdy pečlivě chodila na všechny předměty. Neříkám, že to byla procházka růžovou zahradou, že jsem občas neusínala, ale ve výsledku to vážně stálo za to.
Nehledě na to, že mi toho výklad přednášejících dá milionkrát víc, než kdybych se vše učila z knih, tak jsem se o zkouškovém nemusela stresovat sháněním poznámek a zjišťováním zadání a deadlinů všemožných zápočtových prací.
Když nestihnete prezentaci, do další přednášky si látku doplňte
S prvním bodem souvisí i ten následující. Jelikož díky tomu, co dělám, trávím většinu času na počítači a mám nutkavou potřebu vyřídit každý nový mail, který mi přijde do schránky, píšu si poznámky hezky po staru, do papírového sešitu. Nerozptylují mě tak žádné veledůležité zprávy na Facebooku a během přednášky se snažím soustředit na výklad přednášejícího.
Nevýhodou však zůstává fakt, že ne vždy se mi podaří stihnout všechny slidy z prezentace a v sešitě mi tak zůstávají prázdná slova bez kontextu. Kdykoliv mám proto v týdnu chvíli času, poznámky si z online materiálů doplním a do následující přednášky jsem zas v obraze. Tohle mě stojí pár desítek minut týdně a mnoho ušetřených nervů o zkouškovém.
Seďte v předních lavicích
Hujerovská rada číslo dva, která má však hned několik výhod. Zaprvé si vás přednášející zapamatuje a zvyšuje se pravděpodobnost, že vás u zkoušky nepotopí, a za druhé nemáte jinou možnost, než vnímat. (Nebo to alespoň předstírat.) Sedět v zadních lavicích a surfovat na internetu je možná lákavé, ale naprosto k ničemu. To bych radši dělala milion dalších aktivit, než seděla v přednáškové místnosti.
Podtrhávejte si to, na čem přednášející lpí
Tady se dostáváme do trošku psychologické roviny, ale právě tenhle bod vám může studium značně usnadnit. Během hodin si vždy podtrhávám slova, která přednášející několikrát zdůrazní (ať už je to dle mého názoru sebevětší nesmysl) a při opakování se pak na daná slova zaměřím a odhaduji otázky, na které se může zkoušející ptát. Testy jsou pak většinou poskládány právě z těchto oblíbenců a vy nakonec odcházíte jako vítězové.
Plánujte, plánujte, plánujte
Život bez diáře si opravdu nedokážu představit. Kromě schůzek, článků, tréninků a lekcí jógy si do něj zapisuji i všechna zadání, termíny zkoušek a deadliny, které se týkají studia. K jednotlivým položkám pak přistupuji jako k pracovním povinnostem a snažím se je splnit, co nejdřív je to možné. Pochopila jsem, že neustálým odkládáním jim stejně neuteču, a vzhledem k tomu, že netuším, jaké nemilé překvapení mě může potkat v následujících týdnech, vypracovávám vše hned, jak je to možné. Heslo není čas ztrácet čas tady platí dvojnásob.
Před zkouškou si v bodech vypište vše podstatné
O zkouškovém si pak z kompletních poznámek, které jsem posbírala během semestru, vypíši do počítače vše, co považuji za podstatné (včetně již zmíněných oblíbenců), a následně se už učím jen z tohoto souhrnu. Většinou výsledný text (po zmenšení na velikost 6) obsáhne v několika sloupcích jednu A4, kterou pak ve vytištěné podobě nosím s sebou v kabelce. Kdykoliv pak čekám na tramvaj, na nehtech nebo přešlapuji ve frontě na poště, poznámky si letmo pročítám a vše si opakuji.
Další nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že si tenhle souhrn můžete vzít s sebou na test, vložit si ho dospod prázdných papírů a v nestřeženou chvíli si trošku rozšířit své znalosti… (Tohle ode mě ale nemáte!)
Udělejte si to hezké
Tady se dostáváme k té příjemnější části. Jak jistě víte, kavárny jsou mým vesmírem, a to se týká i studia. Vzhledem k tomu, že doma nemám na učení vhodné zázemí, učím se vždy po různých pražských espresso barech a mých oblíbených podnicích. Nehledě na to, že je tak učení mnohem příjemnější, nutí mě to i se doopravdy studiu věnovat. Přibližně po dvou hodinách si pak vždycky vyberu jinou kavárnu, alespoň dvacet minut pěšky daleko, a díky této krátké procházce si vyčistím hlavu, protáhnu tělo a pokračuji dál.
Coffee sessions se spolužáky
Nedokážu ani popsat, jak moc mi o tomto zkouškovém pomohly schůzky v kavárnách, kdy jsme s kamarádkou probíraly danou látku, diskutovaly a vyměňovaly si různé pohledy na věc. Látku jsem tak viděla i z jiného úhlu a vše jsem si zapamatovala mnohem lépe.
Důležitým bodem je tady ale najít ty správné parťáky, kteří vás nebudou jen sobecky využívat. Nejste tu od toho, abyste je doučovali, ale aby pomoc byla vzájemná. Na to si, prosím, dejte pozor.
Nezapomínejte na přátele
Zkouškové možná není období bláznivých výletů, cestování a nespoutaných večírků, ale trocha společenského života vám rozhodně prospěje. Nezapomínejte proto na své přátele a párkrát do týdne si s nimi zajděte na kafe a proberte ty největší hlouposti, co vás napadnou. Přijdete tak na jiné myšlenky, uvolníte se a zkouškvé pro vás nebude takový stres.
Zkouškové je období jako každé jiné
Jako o Vánocích není žádný rozumný důvod, proč bychom se měli přejídat k prasknutí, ani zkouškové není důvod ke změně vašeho normálního režimu. Já sama jsem o zkouškovém úplně normálně cvičila, jedla i chodila spát. Psala jsem pro vás články, sledovala prezidentské debaty, občas jsem zašla na aerojógu, s přáteli na brusle a i tak jsem vše zvládla.
Potvrdilo se mi, že vše je doopravdy jen o prioritách a je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Pokud vám vyhovuje celý den prospat a po půlnoci s energiťákem v ruce vše dohánět, prosím. Mně to za ty nervy nestojí.
Připusťte si možnost, že to na první pokus nevyjde
Dobře, není to sice ideální situace, ale svět se vážně nezboří. Jak říká moje babička, zkouška je od slova zkusit. A když to napoprvé nevyjde, nic se neděje. No a když se nezadaří ani při posledním pokusu, v životě jsou přeci mnohem důležitější věci, ne?
Musí vás to bavit
Tohle je jeden z nejdůležitějších bodů celého článku. Jasně, pořád je to škola a najde se jistě mnoho zábavnějších věcí, než sedět nad učením, ale pokud si vyberete obor, který vás baví, vše je o poznání snazší. Já studuji kreativní marketing a musím říct, že mě většina předmětů doopravdy zajímá. Nepřestává mě fascinovat, jak málo toho pořád vím, co všechno kolem nás vlastně marketing ovlivňuje (skoro všechno) a kolik možností budoucího uplatnění mám. Konečně, po nekonečných letech na gymnáziu, vidím zas ve studiu smysl. Neučím se pro nějaké hloupé testy nebo zkoušky. Učím se pro sebe.
Nepřestávejte se vzdělávat
Tahle poslední rada, kterou pro vás dnes mám, platí pro všechny, ať už studujete, nebo máte vysokoškolská léta dávno za sebou. Vzdělávání se je nikdy nekončící proces a byla by obrovská škoda, kdybyste se po dosažení vytouženého titulu zasekli na jednom místě. Svět se stále mění a každým dnem se můžeme dozvídat něco nového. Díky internetu se můžeme neustále učit novým věcem, rozšiřovat si obzory a posouvat se dál.
A i když se během studia na vysoké asi nebudete učit háčkovat nebo začínat s hebrejštinou, můžete si alespoň hledat všemožné materiály, které souvisí s vaším oborem. Já pravidelně sleduji inspirativní přednášky na YouTube, TED Talks, čtu články související s marketingovým světem a každý večer poctivě přelouskávám stránky obří marketingové bible od Kotlera.
Zkrátka a dobře, tyhle malé krůčky vám pomohou být v obraze, mít přehled a značně vám usnadní studium. Za to vám ručím.
A jaké jsou vaše tipy, které vám pomáhají zvládnout zkouškové?
Mějte se krásně,
Veronika ♥
Já zkouškové ještě nemám, ale učím se na maturitu… Snad se mi ten čas, který do toho vrážím, oplatí 🙂
Autor
Určitě!:)
jakto dopadlo uz si po maturite???
Dobré tipy. Já se teď učím na státnice a to nejdůležitější na tom všem bylo, že jsem chodila do té školy. Úplně vidím ten rozdíl, že si toho relativně dost pamatuju a nemusím začínat prakticky od nuly.
Autor
An, úplně ti rozumím, doufám, že mi to také pak pomůže:) A hodně štěstí u státnic!
Coffee dates jsou na uceni to nejlepsi!!! <3
Sandra
Autor
Moje slova, Sandruš!:)
Ty asi nebudeš z VŠE, že?
Autor
Ne:)
také biflošské tipy trošku 😛 chcelo by to ako si urobiť dokonalý ťahák 😉 ale skvelý článok..škoda, že už mi je to naprd 😛
Viki Ceglédyová | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers
Autor
Tip na tahák tam taky najdeš:)
Všechno jsou to super typy a upřímně, závidím lidem, kteří tohle zvládnou všechno dodržovat, bohužel jsem přesně ten typ, který se neukáže ani na jedné přednášce za semestr a potom všechno doháním o zkouškovém 😀
DL ♥
https://deniselibertas.blogspot.cz/
Hezký článek, i když už je mi prakticky k ničemu, tak jsem si ho ráda přečetla až do konce. Přednášky jsem celkem zanedbávala, ale na některé jsem chodila a moc mi to nepomohlo. Holt záleží i na jiných faktorech, jako je škola, předmět, přednášející… S některými věcmi souhlasím. Když byla přednáška o ničem, začala jsem si sedat dozadu a postupně přestala chodit, protože jsem čas mohla využít líp.
Tipy to jsou fajn, ale asi ne uplne pro nekoho, kdo u skoly treba musi pracovat full time, protoze nema jinou moznost (nekdy da zabrat i part time).. Tohle je trosku „iluze rovnych sanci“ v praxi. Nic proti, jen proste je potreba si uvedomit, ze ne vsichni maji stejnou startovaci caru a muzou si dovolit studovat opravdu takhle pilne a naplno… nebo si vubec dovolit studovat soukromou skolu (ackoliv uz castecne neplati soukroma skola = titul zadarmo).
Jak uz tady bylo naznaceno, takova VSE kombinovana s praci na full time je velka „zabava“ a clovek je vubec rad, ze tim nejak proklickuje (jestli vubec). Neber to jako hate, tvuj blog je fajn a rada ho ctu, ale jen ne vsechno je vzdycky tak jednoduchy…
Autor
Moni, všemu, co píšeš naprosto rozumím a máš pravdu. Sepsala jsem tyto tipy, aby někomu pomohly, a je mi jasné, že mnoho lidí má mnohem těžší podmínky. Já mám to štěstí, že se takto mohu věnovat studiu, a jsem za to opravdu moc vděčná. Nicméně, tipy jak dát dohromady full time job a studium, bohužel nemám, takže pokud by ses chtěla s dalšími lidmi podělit o svou zkušenost, budu jen ráda!
Moc díky za tipy. Ráda jsem si v nich početla. Chtěla bych se zeptat, jestli máš zkušenost s tímto: http://www.vsprace.cz/seminarni-prace případně s něčím obdobným jako jsou například http://www.bakalarky-diplomky.cz/ ?
Autor
Leni, to bohužel nemám:/
Tak přesně takhle bych si svoje studium představovala 😀 ale jelikož studuju prezenčně v Plzni, kde mám brigádu a k tomu jezdím pracovat do Německa, kde trávím celkově tak pět měsíců z roka, abych se vůbec uživila…tak vůbec nevim, jak a kdy bych tohle všechno dělala ?