Kdy jindy, když ne teď?

Kdy jindy, když ne teď?

Co si budem povídat. Současná situace je fakt na hovno. Omlouvám se za to slovo, ale nedovedu si představit vhodnější příležitost, kdy ho na blogu použít, než právě teď. Šíření koronaviru a s ním spojená vládní nařízení, kvůli kterým se život ze dne na den zastavil, se možná můžou jevit jako introvertův sen, nicméně pro mě, člověka společenského, je to hotová smrt. Byla jsem zvyklá trávit celé dny v ruchu velkoměsta, pracovat po kavárnách, schůzkovat, vídat se s přáteli a najednou sedím zavřená v malém vršovickém bytě a připadám si jako ve vězení. 

Nicméně, dneska vám tu nechci povídat o tom, jak na hovno (zase to slovo, pardon), celá tahle koronasituace je. Špatných zpráv je všude plno a kdyby člověk vycházel jen z toho, co vidí na Instagramu, má pomalu pocit, že nastal konec světa. V žádném případě nechci situaci zlehčovat, ale věřím, že brzy bude líp. Že se zase vrátíme do práce, kaváren, muzeí, kin a že následná ekonomická krize, která se dotkne každého z nás, nebude tak bolestivá, jak se teď možná všem podnikatelům a živnostníkům zdá.

Důvodem, proč tu dnes tu sedím a sepisuju vám tyhle řádky, je, abych vás přiměla podívat se na celou situaci z trochu jiného úhlu. Pokud se vám taky život převrátil vzhůru nohama a nevíte, z čeho zaplatíte dalších několik nájmů, nebo jen nemáte do čeho píchnout, zkuste vnímat karanténu jako příležitost. Příležitost pustit se do věcí, které jste posledních několik měsíců nebo let odkládali.

Abych vám to demonstrovala na konkrétním příkladu, když jsem se já před pár dny smířila s tím, že to vražedný tempo, v jakém jsem jela poslední měsíce, abych stihla dopsat bakalářku, odstátnicovat, vydělat nějakou tu korunu a neustále tvořit obsah, který vás baví, bylo naprosto zbytečný, dala jsem si na několik dní od Instagramu pauzu. Poprvý za ty roky, co se blogování věnuju. Nebylo to ale proto, že bych se doma utápěla žalem. Namísto toho jsem se konečně kousla, koupila licence na Adobe a začala se učit s programy na editaci fotek. Celý týden jsem teď hodiny a hodiny koukala na videa na YouTube, četla jeden tutorial za druhým, volala si s Domčou, která se stala mojí online lektorkou, a každou volnou chvíli jsem se snažila přijít na to, jak ty děsivě vypadající fíčurky v Lightroomu vlastně fungují.

A i když to byl porod, jsem sakra ráda, že jsem se do toho pustila. Že jsem to konečně přestala odkládat na dobu AŽ. Protože ta doba právě přišla. Až je teď. Kdy jindy bychom měli začít dělat věci, na které se roky chystáme? Kdy jindy přijde ten správný čas na to konečně přetextovat web, vysadit rajčata, umýt okna, naučit se šít, cvičit jógu, kreslit nebo protřídit fotky či šatník? Kdy jindy, když ne teď?

Teď je ten čas začít dělat vše, na co jste v běžném životě neměli kapacitu. Přestaňte se trápit věcmi, které nemůžeme změnit, a zaměřte se na to, jak využít nelehkou situaci ve svůj prospěch. Tady máte pár tipů, jak to můžete udělat:

 • Vzdělávejte se – Chcete se naučit fotit, kódovat, psát nebo péct chleba z kvásku? Na českém portálu Naucmese.cz najdete nespočet online kurzů a webinářů, které vás naučí všemu, co si jen budete přát. Na stejném principu funguje i zahraniční Udemy.com a pokud máte vyšší cíle, na Coursera.org najdete přednášky ze světových univerzit, včetně Stanfordu. Studnice vědomostí a inspirace je pak samozřejmě i TED nebo YouTube.
 • Čtěte – Konec výmluv, že na čtení není čas. Oprašte všechny knížky, které jste si za poslední roky nakoupili a nikdy neotevřeli, a ponořte se do napínavých příběhů. Nebo si stáhněte některou z e-knih, které volně zpřístupnila Městská knihovna v Praze.
 • Objevte nové blogy a podcasty – Zajímavého obsahu je na internetu požehnaně a konečně máte příležitost objevit tvůrce, kteří vám doteď unikali. Seznam mých oblíbených zdrojů, díky kterým jsem v obraze, jsem vám sepsala v tomto článku.
 • Ukliďte si – Je jedno, jestli si chcete uklidit v ložnici, ve skříních nebo v počítači. Protřiďte všechno, co můžete. Smažte stovky fotek, na které se už stejně nikdy nepodíváte, vyselektujte oblečení, které nenosíte. Udělejte si ve věcech konečně pořádek.
 • Změňte jídelníček – Dopřejte si zdravý start do jara a změňte své stravovací návyky. Přečtěte si, proč je tak důležité zajímat se o to, co jíme, a vyzkoušejte nové a zdravější recepty.

Zkrátka dobře, podívejte se na nucenou karanténu jako na příležitost. Koronavirus je hrozba, o tom žádná, ale je to taky šance zpomalit. Uvědomit si, co nás dělá opravdu šťastnými a co nám jen zbytečně bralo energii. Využije volno k reflexi vašeho dosavadního života. Naučte se něco nového, věnujte se činnostem, které jste neustále odkládali. Lepší čas už nebude. Tak toho využijte.

Veronika ♥

6 Komentáře

 1. 21.3.2020 / 18:45

  Verčo, naprosto souhlasím s tím, že teď bychom měli dělat všechny ty věci na které momentálně nezbývá čas. Já jsem s třeba založila čtenářský deník a už do něj napsala všechny knížky za poslední dva roky. Taky píšu více článků, protože přes školu to tolik nestíhám. Ale nepopírám jak na hovno celá tahle situace je :/

 2. 22.3.2020 / 10:51

  Výborný článok! Ja som si povedala, že si v tomto období vyskúšam „prácu blogera na plný úväzok“ – upravím si všetky veci v šablóne, ktoré som tak dlho odkladala, pretriedim si maily ALE hlavne napíšem všetky tie články, ktoré inak (v bežnom živote) píšem cez víkendy, keďže jedine vtedy mám na ne čas.. Takže teraz mám mnoho článkov už napísaných a naplánovaných, takže zatiaľ si toto voľno užívam naplno! Ešte chcem začať viac čítať a naučiť sa nový jazyk, tak snáď mi to všetko vyjde, hah 😀

  • 22.3.2020 / 14:16

   Tak to držím palce se vším, na čem pracuješ! Jsem ráda, že situaci vidíš tak pozitivně:)

 3. Andrea
  22.3.2020 / 15:28

  Ahoj Veru, děkuju za pěkný článek. Jak jsi trefně napsala, pro introverta je karanténa skutečně sen a je hnusné to říct, ale já jsem z ní nadšená 😀 Už od začátku to beru právě tak, že je konečně jednou v životě čas na všechno. Kdy jindy se takto zastaví svět? Jen mě teda mrzí, že toho máme hodně do školy, takže jsem se ještě nudit ani nestihla. Kéž by si ale uvědomil každý, že teď máme obrovskou šanci dát si život do pořádku (ať už si například ujasnit, co chceme dělat, nebo třeba si protřídit šatník).

  • 23.3.2020 / 9:06

   Andy, jsem ráda, že to vidíš pozitivně:) Mě karanténa fakt zabíjí, ale doufám, že se brzy začne blýskat na lepší časy!

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?