Jak se změní svět po pandemii? 15 pozitivních věcí, které nám koronakrize přinese

Jak se změní svět po pandemii? 15 pozitivních věcí, které nám koronakrize přinese

Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že všichni čekáme, až se koronavirus přežene. Snažíme se chránit zdraví vlastní i našich blízkých, dodržujeme přísná opatření a spřádáme plány, co budeme dělat, až to skončí. Ale jak bude svět vypadat, až to skončí? Vrátíme se zpět do zajetých kolejí a budeme dělat, že se nic nestalo?

Jak asi tušíte, je zřejmé, že až se pandemie přežene, náš život bude jiný. Možná horší. Možná lepší. Jelikož toho ale o negativních dopadech na ekonomiku i naše osobní životy už bylo řečeno víc než dost, rozhodla jsem se dnes dát dohromady několik pozitivních věcí, které nám podle mě koronakrize přinese. Tady jsou:

  • Práce z domova už nebude jen záležitostí startupů, ale běžná možnost, kterou bude dostávat víc a víc zaměstnanců. Spousta společností, které v souvislosti s aktuální situací musely přesunout veškerou komunikaci a práci do online prostředí, si vyzkouší, že jejich kolegové dokážou odvádět stejné výkony i na dálku, a pravděpodobně u home office už zůstane.
  • Nákup potravin se ještě víc přesune do online prostředí. Karanténa prolomila bariéru neumím nebo bojím, a mnoho z těch, kteří se doposud online nakupování potravin vyhýbali, zjistí, že má ve skutečnosti mnoho výhod, které nechtěli vidět.
  • Lidé si uvědomí, jak důležité je mít finanční rezervu. Žít od výplaty k výplatě možná lze, ale v momentě, kdy přijde krize, jakou tu máme dnes, jste (s prominutím) v háji. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Sama jsem teď přišla o většinu příjmů a nebýt peněz, na které jsem si poslední roky zakázala šahat, dopadla bych jako moje spolubydlící, která mi ze dne na den oznámila, že neutáhne nájem a odchází zpět k rodičům. Vím, že každý z nás je v jiné životní situaci, ale věřím, že těch pár stovek měsíčně si stranou může odložit téměř každý.
  • Rozvoz jídla z restaurací poroste. Gastronomie zažívá krušné časy a jediný způsob, jak si teď můžou restaurace zajistit alespoň nějaký příjem, je rozvoz. Takřka ze dne na den se na portálech jako Dáme jídlo, Wolt, Bolt Food nebo Uber Eats objevily bistra a restaurace, které se doteď podobným službám vyhýbaly obloukem, a je dost pravděpodobné, že tam už zůstanou. Spousta dalších podniků spustila i vlastní rozvoz a seznam těch, kteří se nevzdávají a stále bojují, najdete tady nebo tady. #zachraňgastro
  • Technologie konečně proniknou i do školství. Není to tak dávno, co jsme se s Andym v našem podcastu rozčilovali nad tím, jak české školství zarytě odmítá možnosti, které nám dnešní doba poskytuje. A voilà – výuka online je najednou náš každodenní chléb.
  • O slovo se začne hlásit telemedicína a ponuré čekárny nemocnic doplní jejich virtuální verze. Projekt uLékaře.cz  nebo Virtuální klinika jsou toho krásným příkladem.
  • Virtualizace poskočí o dekádu dál. Starší generace prvně okusila vymoženosti jménem Zoom nebo Google Hangouts a zjistila, že to jde. Kurzy, vzdělávání, konzultace, eventy, komunikace… všude poroste podíl jejich online modifikací. Což jistojistě povede i k rozmachu umělé a virtuální reality.
  • Naučíme se víc dbát na hygienu. Kolikrát jste si za poslední roky umyli ruce dezinfekcí? A kolikrát jste to udělali za poslední týdny? Pokud nové hygienické zvyky přijmeme za své, dost možná to může v budoucnu pomoci zpomalit každoroční epidemi chřipky a dalších nemocí.
  • Na internetu koupíme vše, po čem toužíme. I když bylo Česko e-shopovou velmocí ještě před vypuknutím pandemie, oproti standardu v těchto týdnech rapidně roste počet nových e-shopů. Obchody se snaží přeorientovat na internet, protože kdo zůstává mimo online prostředí, zůstává zcela mimo hru. A když zákazníci i prodejci zjistí, že digitální obchod je oboustranně výhodný, nevidím jediný důvod pro to, aby se po uvolnění opatření všichni lusknutím prstu vrátili do doby předkoronavirové.
  • Pročistí se trh. Uznávám, že to, že spousta podniků a živnostníků ukončí svou činnost, není úplně pozitivní zpráva. Na druhou stranu ale tahle čistka otevře dveře dalším šikovným lidem a jejich nadějným podnikatelským plánům.
  • Do pražských bytů se možná vrátí Češi. Cestovní ruch utrpěl krutou ránu a zoufalí pronajímatelé Airbnb teď hojně inzerují své byty na realitních portálech. Že bychom konečně měli kde bydlet?
  • Nastartují se změny, které by se za normálních okolností prosazovaly jen velmi pomalu. Krize nás nutí jednat rychle a společnosti napříč všemi odvětvími nemají čas na sáhodlouhé porady o ničem. Doufám, že jim tenhle přístup zůstane i poté, co se pandamie přežene.
  • Konečně se plně rozjede eGovernment. Veřejná správa se ještě víc digitalizuje a my budeme ušetřeni dlouhých front a nemilosrdných otevíracích hodin českých úřadů.
  • Vrátíme se k českým značkám a produktům. Jistý příklon ke všemu, co je lokální, jsme mohli pozorovat i v době předkoronavirové, ale se zpřísněním dovozu ze zahraničí a nutností pomoci všem menším farmářům a výrobcům se tenhle trend bude ještě stupňovat.
  • Planeta si oddechne. Opatření, které země po celém světě přijímají, snižují emise skleníkových plynů, pročišťují vzduch i moře a možná se nám skutečně podaří oddálit negativní vyhlídky, které ekologové předvídali pro další generace.

A v neposlední řadě doufám, že si všichni začneme víc vážit věcí, které jsme dřív brali za samozřejmost. Že se budeme radovat z toho, že můžeme cestovat, zajít si na kafe do kavárny a trávit večery ve společnosti přátel. Že nebudeme zapomínat na to, jak důležité je dbát na naše zdraví a být ohleduplný k okolí. A že nám to nevydrží jen pár týdnů, ale už napořád.

Jaké pozitivní dopady vnímáte vy? Budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů nebo v soukromých zprávách na mém Instagramu @veronikatazlerova.

Veronika ♥

13 Komentáře

  1. 9.4.2020 / 12:19

    Začneme možná nosit roušky na veřejnosti v době nemoci + si více začneme vážit povolání prodavaček, kurýrů, lékařů, učitelů… 🙂

  2. Tamara
    9.4.2020 / 15:29

    Lidi si začnou zase více vážit zdravotníků. Skončí masivní a zbytečné cestování typu každý víkend letadlem někam. Planetě se uleví, uleví se přetíženým turistickým destinacím. Když v Praze v krámech občas uslyším češtinu a do centra se vrátí obyvatelé, tak to bude úplně super. Začnou si zase vážit zaměstnání, a ne že mi nevyhoví v požadavcích, dávám výpověď, na pracovišti se prostřídá během chvíle tuna lidí, kolektiv v háji a pořád zaučovat nové lidi. Pročistí se síť influencerů alá milion slevových kódíků na každou blbinu a doplní se řady doručovatelů, prodavačů, ošetřovatelů atp. A doufám, že se zmodernizuje školství, státní správa. Dezinfekce v obchodech by měla být standard, stejně jako balené pečivo. U nás v komunistické samoobsluze babiny běžně pomačkají 5 rohlíků než jeden vezmou a ještě se rozčilují, když je na to upozorním.

    • Jaro
      9.4.2020 / 22:57

      Napríklad mne osobne je z baleného pečiva zle, nekúpim ani uhorku balenú v igelite.

      Z môjho pohľadu mi príde dokonalý systém ako to majú napríklad v Rakúsku. Tam majú také páky/ruky, kde si človek požadovaný kus pečiva tou pákou hodí-presunie do chodbičky na strane a z nej si to pečivo zoberie. Je úplne zabránené sa tam pečiva dotýkať (kryje ho sklo a von trčí len tá páka u každého typu/druhu), tým nemusí byť ani zbytočne balené a zbytočne sa produkovať ďaľší odpad. Nechápem čo je na tom také ťažké toto realizovať aj u nás, prečo nie sme schopní si zobrať inšpiráciu a prečo to i ten samý reťazec má rozdielne naprieč (susediacimi) krajinami …

      Vlastnú fotku mám len v hlave ale po chvíli hľadania som aspoň ukážku našiel:
      https://www.lidl.at/var/retail/storage/images/_aliases/460×345/8/0/1/5/185108-1-de-AT/lidl-backshop_920px.png

  3. 9.4.2020 / 15:35

    No. To je tedy duchaplný článek. Pokud vím, byla jsi to ty, kdo fňukal, že neutáhne nájem, když se spolubydlící odstěhovala. Ona možná nebude jediná bez úspor, co? Ono s těma úsporama je to dost těžké. Kdo skutečně dosáhne na 50 000 plat v Praze? A i kdyby, třetinu ti seberou daně, 15 sladne na nájem, desítka na jídlo, cestování atd (jasně, pokud člověk jí tři jablka denně, které zapíjí kávou zdarma z kavárny, připadá mu takový výdaj přehnaně veliký). takže kolik z toho přesně člověk má našetřit? Myslím, že by sis osobní věci možná mohla řešit soukromě a né se tu mstít spolubydlící, protože není tak úžasná a skvělá jako ty 🙂

    • 9.4.2020 / 22:09

      Já bych nájem z mé finanční rezervy utáhla, ale když se (logicky) s odchodem spolubydlící zvedne na dvojnásobek, je to dost velká čára přes rozpočet. A věř mi, že můj příjem je daleko pod 50 000 a i tak jsem si byla schopná za poslední roky něco našetřit. Všechny další výdaje mám stejné jako každý jiný, za kávu platím a o třech jablcích denně rozhodně nejsem. A pokud jde o osobní věci, pokud vím, je to můj blog a můžu si tu řešit, co chci. Hezký večer:)

      • xx
        15.4.2020 / 22:29

        Moc nechápu to tvé ohrazení, že za kávu platíš. Mockrát jsem byla svědkem toho, že si kávu měla na účet podniku, protože děláš kavárnám reklamu, tak nechápu, proč mlžíš.

        • 15.4.2020 / 22:43

          Takto spolupracuji se třemi kavárnami, které moc ráda podpořím sdílením na svých kanálech. Zároveň tam ale samozřejmě nevysedávám každý týden a v dalších kavárnách naprosto běžně a ráda platím, Marti:)

  4. Andrea
    9.4.2020 / 16:21

    Tento článek mi zlepšil den, protože jsou to věci skutečně pozitivní, děkuju!

  5. Kat
    17.4.2020 / 11:24

    Já nechci být negativní v tomhle super “pozitivním” náhledu na svět, ale přijde mi to v mnoha ohledech dost naivní. Netvrdím, že se část z toho skutečně nestane, ano, majitelé bytů hledají vyplnění jejich příjmů z airbnb, ano, řada firem si možná uvědomí, že home office není sprosté slovo, ale říkat, že tohle odsune dopady průmyslové výroby na naši planetu, anebo že se lidé naučí šetřit? Jak dlouho bysme museli být navření doma, aby si planeta skutečně odpočinula? Jak chceš “naučit” šetřit lidi, kteří živí z minimální mzdy 3 děti? Speciálně těmito dvěma výroky si shodila jinak docela slibný článek. Škoda.

    • 17.4.2020 / 20:17

      Kat, neříkám, že pár týdnů karantény odsune dopady průmyslové výroby, ale například se v následujících měsících, ne-li letech rapidně sníží letecká doprava, což planetě určitě pomůže. A pokud jde o šetření, spousta z těch, kteří teď nemají peníze, je nemají jen kvůli tomu, že je žádné šetření nezajímalo. Samozřejmě že jsou i případy, kdy to nejde, ale podle mého názoru jich je fakt menšina…

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?