Jak (ne)funguje Tajemství a zákon přitažlivosti?

Jak (ne)funguje Tajemství a zákon přitažlivosti?

Všeho, o čem sníte, můžete dosáhnout… díky Tajemství, říká Rhonda Byrne ve své knize The Secret. Podle ní znali Tajemství lidé jako Galileo, Shakespeare i Einstein a ve svůj prospěch ho v dnešní době využívá i řada úspěšných podnikatelů, tvůrců, blogerů i celebrit. Je to opravdu kouzelný klíč ke štěstí a úspěchu, nebo jen další marketingový trik?

Ono záhadné Tajemství, které Rhonda Byrne ve své knize popisuje, je vlastně jen přitažlivější název pro dnes velmi populární zákon přitažlivosti (law of attraction), který říká, že vše, co přichází do našeho života, do něj sami přitahujeme. Že všechno, co se nám děje, je pouhým výsledkem našeho myšlení, které vysíláme vstříc Vesmíru.

A uznávám, že na tom asi něco bude. Před dvěma lety jsem vám o Tajemství sepsala celý článek a od té doby se toho moc nezměnilo. Zákon přitažlivosti se stále objevuje ve všech motivačních přednáškách i knihách věnujícím se osobnímu rozvoji a nespočet blogerů a youtuberů píše články a točí videa o tom, jak jim law of attraction změnil život.

Abyste mě správně chápali, nechci tady dnes popírat něco z toho, co jsem napsala, nebo co o Tajemství říkají všichni, kterým pomohlo. Ráda bych vám tu ale ukázala i druhou stranu mince, na kterou jsem narazila před pár týdny v knize Psychologie přesvědčování. 

Autor tam krásně vystihuje důvod, proč se z knihy The Secret stal takový hit – vemte známý psychologický fenomén, dejte mu sexy název a prodáte milióny výtisků. Tím Tajemstvím, které totiž za vším stojí, je sebenaplňující proroctví, známé jako Golemův či Pygmalion efekt. A i když se v tomto případě nejedná o tajuplnou pomoc z Vesmíru, hodí se ho znát a umět s ním pracovat.

O co tedy jde? Když to vezmu stručně, tak jde o psychologický fenomén, kde očekávání budoucích událostí vede k chování, které zapříčiní, že se daná skutečnost opravdu stane. V praxi to znamená, že když si před zkouškou nebo pohovorem nevěříme, uděláme (nevědomky) všechno pro to, abychom je nezvládli.

Řečeno jinými slovy; když si člověk myslí, že nastane nějaká situace nebo stav, přispívá svým jednáním a chováním k tomu, že se toto proroctví také skutečně vyplní. Což hezky vysvětluje důvod, proč se optimistům většinou daří víc než pesimistům.

Zajímavý experiment potvrzující tento jev uskutečnil na konci 60. let Robert Rosenthal a Leonore Jackobsonová v rámci své studie o sebenaplňujícím proroctví. Žákům na základní škole rozdali testy a vyučujícím řekli, že jde o prověření IQ žáků a o to, zda mají studijní předpoklady. Poté vybrali žáky s průměrnými výsledky, ale učitelům sdělili, že tito žáci byli vyhodnoceni jako nadprůměrně inteligentní. Za nějakou dobu tito studenti opravdu začali dosahovat nadprůměrných výsledků, a to kvůli tomu, že učitelé k nim (podvědomě) přistupovali jinak, než k ostatním studentům – věnovali jim více času, vyvolávali je v hodinách a následně je chválili. Zvyšovali tím jejich motivaci a sebedůvěru, což vedlo k lepším výsledkům.

Že má tento proces biologické základy, ukazuje i jedna z jeho předchozích studií. Při ní Robert Rosenthal řekl studentům psychologie, že každý dostane krysu, kterou má naučit projít bludištěm. Pokud se jí to povede, dostane potravu. Některým studentům řekli, že jejich krysy jsou geneticky upravené, chytřejší, a učení jim proto půjde lépe a rychleji. Druhým naopak sdělil, že jejich krysy jsou hloupější. Ve skutečnosti byly všechny krysy stejně inteligentní, prostě jako krysy. Když byl později testován jejich výkon při procházení bludištěm, zjistilo se, že krysy, o kterých bylo řečeno, že jsou chytré, se opravdu naučily projít bludištěm o mnoho rychleji. Studenti totiž věřili, že jim učení půjde lépe, tudíž je povzbuzovali, věnovali jim více času, častěji s nimi trénovali a někdy si je i pojmenovali. Druhá skupinka studentů, která věřila, že má hloupější krysy, jim tolik pozornosti a úsilí nevěnovala.

Zkrátka a dobře, ať už se rozhodnete svézt po ezo vlně a věřit magickému Tajemství, nebo na to půjdete racionální cestou a budete si vědomi toho, že nějaký Pygmalion efekt existuje, jedno je jisté – to, jak si naše myšlení nastavíme, ovlivní to, co se skutečně stane. Myslete tedy na to, že pokud budete věřit, že to, co máte před sebou, dopadne dobře, pravděpodobně se tak stane. Zkuste se vykašlat na všechna “ale“ a “kdyby“ a prostě to zkuste.

A nezapomínejte, že to samé platí i o očekávání, která máme od druhých. Když máte o někom špatné mínění, budete se chovat tak, aby se vaše přesvědčení potvrdilo. Když máte o někom předsudky, postavíte ho zpravidla jen do situací, které vás v nich utvrdí.

Jaký názor máte na zákon přitažlivosti vy?

Veronika ♥

Kabát – Stella & Suzie | kabelka – Emotys | kalhoty – Zoot | boty – CCC Shoes & Bags

P.s.: Jevy, které Rhonda Byrne zahaluje magickým tajemstvím, zčásti vysvětluje i konfirmační zkreslení, o kterém si víc můžete přečíst zde. A pokud by vás zajímaly další “chyby“, kterých se náš mozek dopouští, více jsem se jim věnovala v tomto článku o skvělé knize Myšlení, rychlé a pomalé.

 

14 Komentáře

  1. Andrea
    27.3.2019 / 13:45

    Moc hezký článek, ale škoda, že jsi nezmínila, jestli toto pozitivní myšlení funguje i u tebe. Mělas někdy nějaký sen, u kterého sis nedovedla představit, že by mohl být realitou, a splnil se ti?

    • 27.3.2019 / 20:47

      Andy, pozitivní myšlení mi funguje vždy. Kdykoliv mám před sebou nějakou výzvu, nikdy si nepřipouštím, že to nezvládnu. Pak samozřejmě následuje tvrdá práce, kdy udělám všechno pro to, aby byl výsledek takový, jaký chci, ale kdybych si předem říkala, že to stejně nevyjde, nikdy se nikam nedostanu… Nejsem toho názoru, že když budu sedět na gauči a myslet pozitivně, všechno přijde samo, ale s pochybnostmi bych nikdy nevyložila tolik úsilí, díky kterému pak dosáhnu výsledku:)

  2. 27.3.2019 / 20:40

    Hezky napsané 🙂 je fakt, že dnes se daji peníze vydělat na všem, jenom tomu dat lákavý název a dobrou reklamu 🙂 a přitom by na to člověk mohl přijít i zadarmo 🙂

    • 27.3.2019 / 20:44

      Veru, pokud na to koukáš takhle, tak vlastně na VŠECHNO by člověk mohl přijít zadarmo:) Já nechci hanit Tajemství, pomohlo tisícům lidí, jen chci ukázat i trochu racionálnější pohled na to, co je v knize popsáno a co (podle mě) funguje.

  3. 27.3.2019 / 20:50

    Ale jo však jo 🙂 myslela jsem to spis tak, ze například člověk muže cvičit doma zadarmo ale i si zaplatit trenéra 🙂 nechtela jsem nic hanit 🙂 navíc jsi me na knihu nalakala, ze se po ni asi poohlidnu. Sama se teď snažím myslet pozitivně a vysílat vesmíru dobré myšlenky. Na toto tema hodne píše Martin Vlach kdyby ses chtěla podívat i na další pohled na věc 🙂

  4. 28.3.2019 / 6:49

    Líbí se mi, jak jsi téma pojala, super! Mě osobně ale Tajemství vůbec nezaujalo, i když sama musím pracovat na „vibracích, které vysílám do Vesmíru“. Dobrá práce, oceňuju hlavně zmínění psychologických experimentů 🙂

  5. Iva
    28.3.2019 / 17:17

    Dlouho jsem takhle skvělý článek nečetla.Moc se mi líbí,nějak jsi téma uchopila, a že nestačí jen věřit, ale je nutné pro to i něco dělat 🙂 Objevila jsem tě, až s timto příspěvkem, tak jdu číst další. Ať se daří:,-)

  6. Iveta
    28.3.2019 / 21:21

    Veroniko, je mi 55 let, mám VŠ, 2 dospělé děti, jsem 33 let vdaná a tak už mám určitě něco odžito v různých životních situacích. Ale nikdy by mě nenapadlo, že se toho můžu tolik naučit od holky která je mladší než mé děti 🙂 Mohla bych říct, že na Váš blog jsem narazila náhodou. Ale asi to náhoda nebyla 🙂 Nikdy jsem se nezajímala o blogy, Instagram, Facebook. Netušila jsou co jsou influenceři, nesledovala jsem youtubery. Víceméně jsem tyto oblasti záměrně přehlížela. Ale nastal správný čas a ke mě se dostaly správné informace ve správnou dobu – někdy vloni na podzim 🙂 Nemůžu říct, že bych byla v krizi a tohle mě zachránilo. Naopak jsem úplně v pohodě a spokojená a tak jsem měla otevřenou mysl a začala jsem se o tuto oblast zajímat. A dobře jsem udělala. Nečtu co mě nebaví, nebo co mi nic nepřináší, hodně si vybírám. Ale Váš blog je pro mě je jedním ze dvou nejzajímavějších a nejinspirativnějších které čtu. Máte skutečně dar řeči , umíte velmi dobře pracovat se slovem a velmi dobře se vyjadřovat. Opravdu Vás obdivuji za to co jste dokázala už takhle mladinká. Jste ambiciózní a velmi pracovitá, zvídavá, odvážná, kreativní. Držím Vám moc palce ať se Vám daří a ať Vás vaše práce i nadále moc baví. A taky ať jste za ni patřičně ohodnocená, zasloužíte si to. Srdečně zdraví a na další články se těší Iveta.

  7. 31.3.2019 / 21:25

    Pěkně napsaný článek, líbí se mi, že jsi ho pojala jinak. Já sama se snažím všemi těmi věcmi řídit, ale popravdě asi moc optimista nejsem, jsem strašně kritická a často mě ty škaredé myšlenky prostě porazí, i když se pořád snažím je ovládnout, stejně mi to často nevychází. Díky bohu jsem i hodně cílevědomá, takže ty moje hlavní cíle mi nikdo nevyvratí ani kdyby chtěl, protože těm prostě věřím a dělám pro ně vše co zvládnu.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?