Bologna

Bologna

La dotta, la rossa, la grossa.

Vzdělaná, červená a tučná, tři slova, která definují Bolognu, hlavní město italského regionu Emilia-Romagna, naprosto dokonale. Vzdělanost symbolizuje jedna z nejstarších univerzit na světě, kde studoval třeba Dante Alighieri, Petrarca, Erasmus Rotterdamský nebo Koperník, červenou pochopíte v okamžiku, kdy do ulic Bologni vstoupíte a ztratíte se v úzkých uličkách plných rudě zbarvených střech a fasád domů, a přívlastek tučná – pokud jste někdy ochutnali italskou kuchyni – asi není třeba rozvádět.

Kromě výše popsaného a skutečnosti, že je Bologna krásné a historické město, má ale i další nepopiratelnou výhodu, a to její polohu. Cesta vlakem do dalších měst, která chcete v Itálii navštívit, trvá zpravidla do dvou hodin, takže jsme ji zvolili jako strategický bod a nocleh k poznávání Toskánska a okolí. Což – po týdnu stráveném pod italským sluncem – hodnotím jako moc dobré rozhodnutí. A pokud máte s Bolognou stejné úmysly, tady je pár tipů, které se vám na toulkách (nejen) toskánskou krajinou můžou hodit:

  • V Bologni stojí za návštěvu náměstí Piazza del Nettuno, kde stojí jedna z nejkrásnějších fontán v Itálii Fontana del Nettuno, zmiňovaná Università di Bologna, krytá tržnice Mercato di Mezzo, nádherná Basilica di San Domenico, malé (ukryté) Benátky La Piccola Venezia nacházející se na Via Piella 14, zahrada Margherita, bar v kapli z šestnáctého století Le Stanze, sekáče Friperie a Dodidi Vintage Bologna nebo věž Due Torri Bologna, která nabízí dokonalý výhled na celé město.
  • Jestli vaše srdce tíhne spíš k přírodě, udělejte si výlet do restaurace Fenile Fluò, která se nachází uprostřed toskánských kopců a vinic, vyrazte na piknik mezi levandulemi na Azienda agricola Valtresinaro nebo si zajeďte na Gess Ranch a kochejte se krásami Itálie z koňského sedla.
  • Co se týká vlakové dopravy, jízdenky kupujte vždy přes Treinitalia. Ať už couráky na kratší vzdálenosti nebo rychlovlaky, které vás – pro představu – třeba do Florencie dovezou za 38 minut, do Benátek za hodinu a půl.
  • A v neposlední řadě – nikdy si v Bologni neobjednávejte boloňské špagety. Je to totiž jen výmysl komerční kuchyně a jsou tudíž asi tak tradiční jako náš staročeský trdelník.

Teď už vás nechám kochat fotkami, které jsem během naší cesty nacvakala, a jako vždy připomínám, že tipy na místní kavárny najdete v mapě kaváren a ve výběrech na mém Instagramu @veronikatazlerova.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?