7 důvodů, proč nakupovat na farmářských trzích

7 důvodů, proč nakupovat na farmářských trzích
Farmářské trhy miluju, to je dávno známá věc. Miluju vůni čerstvého chleba, která se tu každé ráno mísí s ranním sluníčkem. Miluju pestrobarevné květiny, které pan květinář prodává za pár korun. Miluju tu naprostou pohodu, která na trzích po celý den panuje. Miluju ty bezstarostné chvíle, kdy se stavím pro kafe u Kávového klubu, koupím si pečivo v mé oblíbené celozrnné pekárně a slaďoučké jablko, které se ještě včera slunilo v korunách stromů. Miluju pozorozat všechny ty stylové hipstery, co stojí frontu na domácí vajíčka, a babičky, co prvně v životě ochutnávají bezlepkové dobroty. Miluju ten pocit, že jdu nakupovat ke svým oblíbeným farmářům, k lidem. K lidem, co svou práci dělají s láskou.
Jak už jsem vám psala v tomto článku, farmářské trhy mi učarovaly ještě dřív, než se z nich stal takový trend. Vzkvétající Jiřák patřil (a patří) k mým pravidelným zastávkám již nějakých pár let a i přes prvotní obavy, které doprovázely změnu organizátora, jsem mu nakonec zůstala věrná. Změna nenastala skoro žádná a když, tak jen k lepšímu. A o Náplavce ani nemluvě.
Ať už ale jde jen o instagramový trend, nebo životní styl, rozhodla jsem se dnes dát dohromady pár důvodů, proč byste měli farmářské trhy navštěvovat i vy. Doufám, že vás třeba trochu inspiruji, popostrčím a brzy se někde mezi stánky potkáme!

Rodinná atmosféra

Kolikrát se vám v supermarketu stalo, že vás prodavačka s úsměvem na tváři pozdravila jménem? Že by vás přivítala otázkou jako vždycky? Že by vám pochválila nové vlasy? Na farmářských trzích potkáváte pořád ty samé tváře, které si vás pamatují. Záleží jim na vás. Když si zapomenete hotovost (což se mi stává dost často), není problém jim zaplatit někdy příště. Farmářské trhy jsou zkrátka taková malá rodina, která vás vždy přivítá s otevřenou náručí.

Sezónnost

Na na jaře chřest, přes léto slaďoučké maliny a borůvky, na podzim švestky, hrušky a dýně všech tvarů i barev. Na farmářských trzích není těžké nakupovat sezónně. Vlastně ani jinou možnost nemáte. A vzhledem k tomu, jak konzumování sezónních potravin prospívá tělu, si vůbec nemůžu stěžovat.

Kvalita a čerstvost

Asi jeden z hlavních důvodů, proč na farmářských trzích nakupovat. Co na tom, že je zelenina občas křivá. Já si radši koupím nedokonalou mrkev, než abych do sebe cpala chemii, která je přítomna ve všech těch ukázkových exponátech z obchodních řetězců.

Nižší ceny

Mýtus, že kvalitní ovoce a zelenina musí být nutně drahé, je bohužel stále hojně rozšířený. Přitom dám zpravidla za nákup na trzích tak dvě třetiny toho, co v supermarketu. A jak už jsem psala v předchozím bodu, ta kvalita je nesrovnatelná.
 

Životní prostředí

Představte si rajče a rajče. Jedno rajče obletělo půlku zeměkoule, druhé včera v Horní Dolní sklidil farmář. Které si koupíte? Ať už vás životní prostředí zajímá, nebo je vám šumafuk, volte prosím to farmářské. Pomůžete tím jak planetě, tak i svému zdraví.

Podpora farmářů

Boj lokálních, malých farmářů proti obchodním gigantům není lehký a nákupem na farmářských trzích můžete podpořit snahu lidí, kteří se navracejí ke svým kořenům. A to stojí za zvážení.

Příjemný rituál

V jedné ruce proutěný košík, který zdobí kytice čerstvých tulipánů, ve druhé kelímek s kávou a křupavý croissant. K tomu několik nejbližších přátel a hovory o všem možném i nemožném. Znáte snad krásnější způsob, jak začít den?
Tak co, nalákala jsem vás alespoň trošičku? Než však vezmete útokem první farmářské trhy, které vám cvrnknou do nosu, dejte si pozor na podvodníky. Důležité je nakupovat v opravdu prověřených tržnicích, kde máte jistotu, že zboží není špatně skladováno či prodáváno překupníky.
Z pražských farmářů (trochu oxymorón, co?) vám mohu doporučit třeba mé milované Trhy na Jiřáku, Náplavku, Kulaťák nebo nově vzniklý (bezobalový!) Heřmaňák. Jiná česká města zatím moc zmapovaná nemám, ale budu moc ráda, pokud se se mnou o vaše oblíbené mimopražské trhy podělíte v komentářích!
Mějte se nádherně,
Veronika ♥

 

12 Komentáře

 1. 7.10.2017 / 8:13

  Farmářské trhy miluju a na Jiřáku jsem už skoro jako doma 🙂 souhlasím, že ceny nejsou vůbec tak hrozné, jak si někteří mylně myslí, zatímco z obchodu odcházím o pár stovek lehčí a mám pocit, že " nic nemám " u trhů je to přesně naopak! A navíc pocit, že jsem někoho podpořil je k nezaplacení! 🙂

 2. 7.10.2017 / 8:15

  Jéé, bezobalový trh, to je super! Já koukala jen na ten dejvický bezobalový obchod a to je teda pálka, mrzí mě, že z toho dělají hnedka něco alternativního – když neutratí za obaly, tak by to snad mělo být stejně drahé jako v supermarketu nebo i levnější, ne? 😀 Přijde mi, že takhle odradí spoustu lidí, kteří by to brali jako maličký benefit a hned z toho nedělají životní styl 🙂
  V.

 3. Anonymní
  8.10.2017 / 21:09

  Ja mam rada, ze je mozne i ochutnat. Skoro vzdycky na zaklade ochutnavky i nakoupim, protoze vetsinou jde o dobroty 🙂

 4. Terka
  8.10.2017 / 21:46

  Můžu doporučit farmářské trhy na Pankráci, před hlavním vchodem do OC Arkády. Konají se každou středu. 🙂

 5. 9.10.2017 / 13:42

  supr clanek 🙂 taky tomuhle dost fandim, akorat bohužel nemam zatím moc přilezitosti, kde bych na trhy zasla 🙂
  Sarushef blog

  • 9.10.2017 / 13:56

   Tak alespoň nepodporovat řetězce a nakupovat ve všemožných zdravých výživách, Sklizenu, Country Life a podobně:) Většinou tam najdeš výrobky právě od farmářů:)

 6. Anonymní
  24.10.2017 / 11:26

  Ano, trhy jsou skvělé. Jen byly bohužel ukradeny Prahou 3 neziskovce, která je dlouhé roky budovala a přiváděla do současného stavu: zapsanému spolku Archetyp. Takže ono to na venek sice všechno vypadá hezky, ale když znáte pozadí, zrovna na Jiřáku nemůžete nakupovat. Heřmaňák je mimochodem nový projekt Archetypu, takže tam držím palce!

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?