Žijeme ve světě, který byl stvořen pro muže

Žijeme ve světě, který byl stvořen pro muže

Můžeme volit. Můžeme studovat. Můžeme si brát, koho chceme. Můžeme si myslet, že feminismus už svoji roli dohrál. A pak se taky můžeme podívat na data. Na to, že žijeme ve světě, který byl stvořen pro muže.

Že ve srovnání s nimi pořád mnohem víc pracujeme, míň vyděláváme a jsme hůř hodnoceny za stejné činnosti. Že bezpečnostní pásy v autech pro nás nejsou zdaleka tak bezpečné jako pro muže, protože testovací figuríny v USA měly až do roku 2011 univerzální výšku a váhu odpovídající mužské postavě. Že ochranné pomůcky nebo některé léky fungují jen u pánů, nikoliv u něžného pohlaví, protože data, na základě kterých jsou testovány, považují muže za standard a ženy za atypické.

Kniha Neviditelné ženy od Caroline Criado Perez je daty podložený příběhem o tom, co se stane, když opomeneme polovinu lidstva. Na stovkách případových studií z celého světa zkoumá příčiny genderové nerovnosti v domácnostech, na pracovištích, při lékařských diagnostikách, v politice i dalších oblastech. Kniha, která vyhrála v soutěži Královské vědecké společnosti cenu za nejlepší publikaci roku a cenu za nejlepší titul roku podle deníku Financial Times, přitom není žádným ideologickým výstřelkem. Jen obsahuje obrovské množství čísel, která sama vyprávějí příběh.

Jestli si ji taky přečtete, věřím, že vám změní pohled na svět.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?