Zápisky z Porta || Průvodce & Tipy

Zápisky z Porta || Průvodce & Tipy

Město plné úzkých uliček zdobených azulejos, portského vína, mostů i trhů, kde najdete vše, na co si jen vzpomenete, to je Porto. A ačkoliv jsem si myslela, že mou návštěvu Lisabonu už žádná část Portugalska nepřekoná, mýlila jsem se. Do Porta jsem se zamilovala. A vás teď vezmu do ulic tohohle nádhernýho města s sebou;

sábado

V sobotu jsme přiletěly celkem pozdě večer, proto jsme si rovnou z letiště vzaly Uber a nechaly se zavézt přímo do FixeBowl, havajského bistra, kde najdete ty nejlepší poke bowls široko daleko, a po chvilce jsme pokračovaly prozkoumat naše portské Airbnb, které nám oběma vzalo dech. Pronajaly jsme si totiž malinkatý domeček, který se krčil mezi domy ozdobenými kachličkami azulejos, a řeknu vám, že autentičtější ubytování jsme si nemohly přát. Pokud někdy v Portu budete, doporučuji všema deseti!

domingo

Nedělní ráno jsme začaly snídaní v kavárně Combi coffee a celý zbytek dopoledne jsme věnovaly procházkám úzkými uličkami, pozorováním přenádherných budov, památkám a nasávání sluníčka, které i koncem září pálilo o sto šest.

Po snídani jsme tedy přes katedrálu Sé a impozantní most krále Ludvíka I., jehož stavbu má na svědomí spolupracovník Gustava Eiffela, došly až na druhou stranu řeky, do části jménem Gaia, která je plná vinných sklípků a malebných zákoutí.

Naše kroky ale ze všeho nejdřív zamířily do Mercado Beira Rio, skvělého street food marketu, kde najdete nespočet stánků s jídlem, portským i pivem a pokud tak jako my přijdete v něděli, nenechte se zaskočit davy motorkářů, kteří se tu prý každou neděli sjíždějí. Atmosféra tu je totiž vážně parádní!

Tohle je prosím typické portské jídlo Francesinha – pokud máte odvahu, podívejte se, co všechno skrývá…

Pak jsme si daly krátkou pauzu v kavárně 7groaster a nasedly na lanovku, která nás vyvezla až k samotnému konci dvoupatrového mostu, odkud byl naprosto nádherný výhled na celé město. No řekněte sami, co víc je třeba ke štěstí?

Na oběd jsme se vrátily zpátky do centra, do Noshi Coffee, kde k našemu (ne)štěsí měli v neděli po celý den jen snídaně, ale i tak jsem si stihla zamilovat jejich kouzelnou zimní zahrádku, která dokreslovala už tak rozkošný interiér.

Po obědě jsme si ještě zašly prohlédnout nádhernou katedrálu Igreja do Carmo a na půl čtvrtou jsme spěchaly na lifestylovou Free Walking Tour, během které jsme se dozvěděly spoustu věcí o životě lidí v Portu, prošli ty nejkrásnější místa a výhledy, dostali jsme pár lokálních tipů a mohli jsme se zeptat na vše, co nás jen zajímalo. Celá tour zabrala něco přes tři hodiny a povím vám, že po celém dni, kdy jsme šplhaly z jednoho kopce na druhý, jsem se už opravdu těšila na naše Airbnb. Tam mě ale čekala ještě noční šichta zahrnující řešení restů, mailů a práci na Prague Coffee Guide, takže si asi dovedete představit, jak odpočinková tahle dovolená byla… #dreamscometrue

segunda-feira

Pondělní ráno jsme zahájily v boží kavárně Negra Café, která se v mžiku stala mým nejoblíbenějším místem na jídlo v Portu, a pokračovaly jsme prozkoumat Mercado do Bolhão, rozlehlý trh plný lokálních výrobků, ovoce, zeleniny, ryb, květin, pečiva i sýrů. A pokud víte, jak moc taková místa miluju, asi už tušíte, že jsem tu byla v sedmém nebi.

Následně jsme se vydaly po dalších must-visit místech Porta, přes slavné Majestic Café, burzovní palác ukrývající opulentní Salao Arabe, knihkupectví Lello, které inspirovalo J.K. Rowlingovou, když tvořila knihovnu ve škole čar a kouzel v Bradavicích, až po Igreja de Sao Francisco a krásné nádraží São Bento.

Na oběd pak padla volba na Café Progresso a pod dohledem žhavého portugalského sluníčka jsme zamířily do Jardins do Palácio de Cristal, přenádherných zahrad nabízejících nekonečný klid a dechberoucí výhledy.

Cestou zpátky do centra jsme pak ještě úplnou náhodou objevily Armazém, naprosto jedinečné místo ukrývající bar, galerii i vintage obchod v jednom, a povím vám, že jsem si chvílemi připadala, jako by se tu zastavil čas. Ta atmosféra a pocity, které ve mě tohle místo vyvolalo, ani nedokážu slovy popsat.

Náš poslední večer jsme se pak rozhodly zakončit na břehu řeky, v části nesoucí název Ribeira, odkud jsme pozorovaly překrásný západ slunce, poslouchaly hudbu a nechaly se unášet vším, co se dělo kolem nás…

terça-feira

Naše poslední chvíle v Portu jsme se rozhodly využít na maximum, proto jsme si hned zrána nechaly kufry u stanice Trindade, odkud jede přímá linka na letiště, a pokračovaly na snídani do nejmilejší kavárničky ÉPOCA, kterou jsem si naprosto zamilovala.

Zbytek dne jsme se pak už jen procházely uličkami, pozorovaly místní, jak usrkávají svá oblíbená espressa, napsaly jsme pohledy a užívaly si každičký moment v tomhle jedinečném městě.

Krátce před odjezdem jsme ještě zaskočily do vegetariánské restaurace daTerra, kde za neuvěřitelných 7.50 euro můžete ochutnat vše z obědového all you can eat bufetu (a dát i více kol), a přes poslední zastávku ve Fábrica Coffee Roasters, která se kromě skvělého kafe pyšní i nádhernou zahrádkou, jsme zamířily na letiště, kde jsme daly Portu naše už opravdu poslední sbohem…

Chystáte se do Porta?

A na závěr mám pro vás jako vždy pár praktických tipů. Co se týče letenek, tak ty jsme sehnaly opět na mém oblíbeném Kiwi a ubytování klasicky přes Airbnb. Veřejnou dopravu jsme využívaly opravdu jen výjimečně a vám doporučuji to samé. Porto není nijak velké a za mě nejlepší způsob, jak město prozkoumat, je chodit pěšky a bloudit zapadlými uličkami. Je to nádhera.

Pro cestu z letiště a zpět můžete využít Uber, nebo se svézt rychlodrážní tramvají, kdy cesta trvá kolem třiceti minut a vyjde vás na na cenu kolem 2 euro.

No a kavárny, které jsem si ve městě oblíbila, najdete v mapě kaváren a má oblíbená bistra a markety v tomto seznamu, který jsem si před cestou vytvořila.

Tak jak se vám Porto líbí? Navštívili jste někdy tohle nádherný město?

6 Komentáře

 1. 30.9.2018 / 21:53

  Tak tohle je super! :O Máš vážně úžasné fotky, hned by mě nalákaly. 🙂 Jak to tak vidím, tak bych asi strávila hodně času u jídla. 😀

  M.

 2. Bára
  2.10.2018 / 10:52

  Ahoj Verunko,

  Porto je můj sen, doufala jsem, že to vyjde letos, ale bohužel, doufám, že příští rok a moc se tam těším.
  Máme v plánu si tam půjčit i kola a jet podél pláže směr jih, kde jsou i nějaké sklípky a tak :).
  Gastroturism je moje nejoblíbenější část každé dovolené :).
  Krásné fotky.

  Měj se krásně.
  Bára B.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?