Zápisky z Londýna || Průvodce & Tipy

Zápisky z Londýna || Průvodce & Tipy
Londýn, město tak vychvalované, že jsem jeho návštěvu neustále odkládala. Bylo mi totiž už předem jasné, že k prozkoumání všech těch kouzelných uliček, street food marketů, kaváren a rozlehlých parků mi pouhý prodloužený víkend stačit nebude. A i když jsem tohle pulzující město navštívila již dvakrát v rámci školních výletů, jistě pochopíte, proč tyhle pětihodinové návštěvy nepočítám. Londýn totiž nabízí mnohem víc než jen Big Ben, London Eye a Buckinghamský palác. 
Londýn, to jsou nikdy nekončící davy proudící po Oxford Street, útulné kavárny s vynikající kávou, červené telefonní budky i dvoupatrové autobusy. Luxusní čtvrti i místa, kam se neodvážíte vstoupit. Londýn je gastronomická mekka, která udává trendy, ale zároveň lpí na staletých tradicích. 
A pokud právě nesedíte v jedné z těch stylových londýnských kaváren, můžete se teď vydat do ulic hlavního města Spojeného království společně se mnou… 
londýn co vidět tipy

Thursday

Je kolem páté odpoledne a my po několika desítkách minut strávených v nejstarší podzemní dráze světa, londýnském Tube, konečně vystupujeme před naším hotelem. Kolem nás proudí styloví Londáňané spěchající na poslední pracovní schůzky, slabé sluníčko se schovává daleko za tolik typickými šedivými mraky a nám nezbývá než rychle odhodit kufry a vydat se prozkoumat, co všechno nám tahle pulzující metropole může nabídnout.
Jako první se jen pár minut před zavíračkou zastavujeme v kavárně Workshop Coffee, kde se dávám do řeči s baristy a můj (už tak nekonečný) seznam kaváren se rozšiřuje o další youshoulddefinitelygothere podniky.
Workshop Coffee
Chvíli nato už sedíme nad drinkem v úžasném Ethos, kde jen mlsně obdivuji všechno to dokonale vypadající jídlo, a celé hladové míříme na jedno z nejbarevnějších míst celého Londýna, rozkošný Neal’s Yard. Tam se nejprve rozhlížíme po všech těch parádních podnicích, nasáváme jedinečnou atmosféru a na večeři nakonec volíme malé bistro 26 Grains, což se ukazuje jako moc dobré rozhodnutí.
Ethos
26 Grains
Ve večerních hodinách se pak už jen procházíme centrem Londýna, obdivujeme gastronomický ráj jménem Kingly Court, osvětlenou Carnaby Street a úplnou náhodou objevujeme pulzující Chinatown.
A nebyl by to Londýn, kdyby nás hned ze začátku cesty nepřivítal silným děštěm, takže po několika minutách marné snahy schovat se pod jeden deštník nasedáme na metro a běžíme se ukrýt do našeho hotelového království.

Friday

Pátek pojímámé v turistickém duchu a po krátké zastávce v espresso baru Kaffeine, dalším velkým jménem londýnské kávové scény, obcházíme Trafalgar Square, světoznámou Downing Street i Buckinghamský palác, kde k našemu zklamání kvůli připravovanému závodu na žádné stráže nenarážíme.
Procházíme se tak alespoň přilehlým parkem, pozorujeme skotačící veverky a když už nám nohy začínají stávkovat, děláme pauzičku ve vyhlášeném Prufrock Café, jedné z nejlepších londýnských kaváren. S šálkem kávy v ruce sledujeme ruch v ulici, kde právě probíhá malý street food market a začínáme se těšit na naší obědovou zastávku, která bude ve značně větším měřítku…
Prufrock
Když načerpáme trochu sil, vydáváme se podél řeky, míjíme slavné Shakespeare’s Globe Theatre a po chvíli vcházíme na vibrující Borough Market, kde se nám otevírají snad všechny chutě světa. Prodíráme se davy hladových Londýňanů, okukujeme všechny stánky s čerstvým ovocem, voňavým pečivem i mořskými plody a nacházíme místo, kde si v autentické atmosféře vychutnáváme vytoužené jídlo.
Před odchodem si ještě vystojím frontu v Monmouth Coffee (místní zkrátka vědí, co je dobré) a na turistické vlně pokračujeme k ikonickému Tower Bridge. Odtud vedou naše kroky k dalším památkám jako Big Ben či London Eye a když večer kontroluji aplikaci v iPhone, ukazuje mi dvacet sedm nachozených kilometrů. Tomu říkám cestování!
Saturday

Sobotu pojímáme už ve značně klidnějším duchu, ráno začínáme v útulné sousedcké kavárničce The Monocle Café a vydáváme se prozkoumat uličky (a obchody) Carnaby a Soho, stylových (rozuměj hipsterských) částí města.

V espresso baru Flat White se dávám do řeči s jedním Londýňanem, kytarista a coffee lover v jenom, který miluje cestování a už dlouho si pohrává s myšlenkou založit blog. Slibuje mi, že jeho web Coffee Travel Music spatří světlo světa co nevidět, a já si opět uvědomím, jak láska (ke kávě) spojuje lidi po celém světě.

Na oběd následně volíme jednu z poboček The Good Life Eatery, kde padá volba na avocado & sweet potato bowl, a já ještě rychle běžím na návštěvu do Damson & Co, podniku, který mě pár týdnů zpátky v jednom článku zaujal svými pestrobarevnými (jakoby) kávami.

The Good Life Eatery
Damson & Co
Krátce po třetí hodině, přesně ve chvíli, kdy se nad městem začínají opět stahovat mračna, už poslušně přešlapujeme na Liverpool Street, kde za pár okamžiků startuje naše Alternative Tour of London.
Během pár hodin pak putujeme po stopách street artu, dozvídáme se perličky z londýnského podsvětí a končíme nedaleko Brick Lane, dalšího ráje místních hipsterů. Tam mě kromě non-stop donuterie (údajně té nejlepší v Londýně) uchvacuje i podnik Cereal Killer, kde si můžete vybrat snad ze všech druhů snídaňových cereálií na světě a zkombinovat je s více než dvaceti druhy všemožných mlék. Just wow!

Se západem sluníčka se ještě vracíme zpět na Old Spitalsfield Market, který jsme navštívily během naší tour, fascinovaně sledujeme nekonečné fronty u stánků probíhajícího street food festivalu a po zhodnocení situace končíme v osvědčeném řetězci Wagamama.

Sunday

Druhý víkendový den je údajně ten nejlepší čas k návštěvě Camden Town, proto hned po hotelové snídani sedáme na metro a míříme rovnou do příjemné kavárničky Ginger & White, která se nachází nedaleko této alternativní londýnské čtvrti.

Když naše tělo dostává první dávku kofeinu a my pomalu začínáme vnímat, co se kolem nás děje, vyrážíme vstříc jedinečnému Camden Market, pulzujícímu místu plnému vintage obchůdků, pouličních umělců a stánků se vším možným i nemožným. Vzduchem se line vůně indického koření v kombinaci s čerstvě namletou kávou, slabá hudba se snaží konkurovat syčení rozžhavených pánví a místní street food jede na plné obrátky. 
My se uprostřed toho všeho chaosu snažíme proplést spletitými uličkami, procházíme několik stánků, nakupujeme suvenýry i pár kousků do našeho šatníku a nasáváme tu neobyčejnou atmosféru. 

O pár minut později opouštíme samotný trh a před očima se nám otevírá další neopakovatelný pohled – pestrobarevná ulice plná domů připomínajících strašidelný hrad, který tak věrně známe z Matějské, neodbytných prodejců s padělky, turistů i vyplašených dětí, které se poprvé v životě setkávají s opravdovým pankáčem.
A ještě než nadobro opouštíme tuhle parádní čtvrť, zastavujeme se v malém espresso baru The Coffee Jarkde plánujeme další směr naší cesty.
Na oběd pak míříme znovu do barevného ráje, na již zmiňovaný Neal’s Yard, kde tentokrát padá volba na úžasné Wild Food Cafe, které jsem si zamilovala (nejen) na Instagramu. Kromě vynikajícího jídla, které v otevřené kuchyni připravuje hippie kuchař s květinami ve vlasech, mě moc baví i výhled na sluncem zalitý dvorek a celý koncept jako takový. Palec nahoru!

Wild Food Cafe
V odopledních hodinách se naše kroky na chvíli rozdělují, a já si to (nabitá kofeinem) štráduju do další kavárny, která mi byla doporučena pár dní zpátky sympatickými baristy. Navigace v telefonu mě zavádí na Exmouth Market, kde si ve stylové kavárně Caravan sedám k malému dřevěnému stolku a několik desítek minut jen pozoruji ruch Londýna… joo, to je život, vážení.
Pak se vydávám na dlouhou (hodně, hodně dlouhou) procházku ulicemi města a náhodou zjišťuji, že jedna z nejkrásnějších barokních staveb, Katedrála sv. Pavla, je v neděli volně přístupná (jinak si zaplatíte celkem slušné peníze). Po návštěvě pokračuji dál podél řeky, fotím jenu klišé fotku za druhou a po několika hodinách zcela vyčerpaná padám k nohám baristovi v Timberyard.
Na večeři se scházíme opět v asijském Wagamama a já se (jelikož pořád nemám dost a v nohách mám jen něco ke dvaceti kilometrům) rozhoduji doplazit domů pěšky. Tentokrát však cestou přes Hyde Park, kde mi dělají společnost rozdováděné veverky, zamilované páry i neúnavní večerní běžci.
Poslední, na co se ještě zmůžu, je napsat pohled, a pak se jen, už ani nevím jak, ocitám v hotelové posteli a nabírám síly na další, už poslední, londýnský den.

Monday

Na Londýn až nezvykle letní ráno využíváme k procházce po Kensington Gardens a po krátké zastávce v kouzelné kavárně Brown & Rosie míříme prozkoumat překrásnou čtvrť Chelsea, která nás svými barevnými domky dostává do kolen.
Krátce před polednem se následně vracíme zpátky do rozlehlého Hyde Parku a za symbolických pár liber si za pomoci platební karty (jde to i přes aplikaci v telefonu) půjčujeme kola. Chvíli nám sice trvá, než si zvykneme jezdit po opačné straně silnice, ale jakmile překonáme prvotní šok, máme oči už jen pro klidnou hladinu velkého jezera, stánky se zmrzlinou, cirkusový kolotoč a všudypřítomný klid. Naprostá oáza uprostřed velkoměsta.
Na oběd vyrážíme na místo, které mám ve svém seznamu několikrát tučně zvýrazněné, a už od začátku výletu se na něj neuvěřitelně těším. A i když se často obávám zklamání, tentokrát rozhodně nepřichází. Restaurace Farmacy London je zkrátka ráj. A o tom, jak vynikající jídlo bylo, Vám ani povídat nemusím.
Odpoledne pak trávíme v další slavné čtvrti, londýnském Notting Hill, fotíme květinami obklopený The Churchill Arms a děláme krátkou espresso pauzičku v Ganger & Co.
Farmacy London
The Churchill Arms
 Ganger & Co
A jelikož nám do odletu zbývá ještě pár hodin, spontánně se rozhodujeme naskočit na typický červený doubledecker a svézt se (chápejte, pro ten zážitek) pár stanic do centra.
Tam využíváme čas k návštěvě skvělé kavárny TAP Coffee, vysedáváme na titěrné dřevěné lavičce, pozorujeme nikdy nekončící ruch města a já srkám pro tentokrát už vážně poslední londýnský…

Chystáte se do Londýna?

Na závěr tu mám pro Vás ještě nekolik praktických tipů. Pokud, stejně jako my, přiletíte na letiště Heathrow, nejlevněji se do centra dostanete metrem. Již v automatu na letišti si pořiďte za pět liber Oyster card (při vrácení dostanete peníze zpět) a přednabijte si tam kolik peněz uznáte za vhodné. Jednotlivé cesty městskou hromadnou dopravou jsou oceněné dle projetých zón a kredit se Vám pak postupně strhává. Automaty na dobíjení (i kontrolu zůstatku) najdete ale skoro na každé stanici, takže si kartu můžete během výletu postupně dobíjet.
Co se týče kaváren a zajímavých podniků, je to s Londýnem trochu složitější. Zatímco do jiných evropských měst jsem vždy cestovala se seznamem několika míst, která mě nadchla nejvíce, u Londýna jsem si po pedesáté položce přestala vypisovat. Tohle město je prostě kavárenský ráj.
Stáhla jsem si tak alespoň skvělou aplikaci Ulmon (londýnskou verzi), kde jsem si vyznačila všechny kavárny, bistra, markety a místa, která mě zaujala, a podle koncentrace hvězdiček jsem plánovala, kam povedou naše kroky. Aplikace mi zároveň posloužila i jako mapa a plán metra a (pokud nejste stejní blázni jako já a nekupujete si vždy lokální sim) jistě oceníte i to, že funguje i offline.
A jestli si rádi plánujete cesty předem, poradím Vám ještě pár webů, kde můžete najít další užitečné tipy. V první řadě (překvapivě) Visit London, kde najdete snad všechny informace, které  běžný turista potřebuje ke štěstí. Na kavárny pak London’s Best Coffee (vidíte ten nekonečný seznam?) a European Coffee Trip. A na zdravá bistra a restaurace mi hned po Instagramu nejlépe posloužil tento článek.
A úplně poslední rada? Neberte si Uber. Londýnští taxikáři se musí nazpaměť naučit přes 25 tisíc ulic a vědět lokalitu všech barů, diskoték, divadel nebo restaurací, tak jim neničte tradici. Černé cabs k Londýnu prostě patří.
Tak jak se Vám Londýn líbí? Máte tam nějaká oblíbená místa? Nebo se na návštěvu teprve chystáte?
Mějte se krásně,
Veronika ♥

12 Komentáře

 1. 7.8.2017 / 9:02

  Nebyla si ve Farm Girl? Tak to se teda divim!!! <3 Ale krasny fotky, doufam, ze sis Londyn uzila, me se tam teda libilo moc, ve Farmacy jsem taky byla a stejne tak ve 26grains a good life eatery, jen jsme to nezvladli to wild food cafe. 🙁

 2. 8.8.2017 / 13:13

  Ještě bych doplnila, že turista nepotřebuje k cestování metrem, busem apod. Oyster, ale stačí klasická bezkontaktní platební karta – prostě pípneš a jedeš (není žádný poplatek navíc, cena stejná jako s Oyster a nemusí se kupovat/vracet Oysterka a řešit, kolik že si má člověk dobít na cestování peněz) :)))

  Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Diary of M

 3. Kačí
  8.9.2017 / 20:35

  Krásný článek, úplně mě vrátil do naší poslední návštěvy Londýna s přítelem. Co se však týče lásky ke kavarnam, měla bych příště jet spíše s tebou, zní to jako pohádka 🙂

 4. KamSsa1
  28.9.2019 / 3:06

  Zrovna jsem si na https://jacestovatel.cz/media/kam-zajit-v-londyne-a-co-videt-za-pamatky vybírala jaké památky musím v Londýně vidět až tam za měsíc pojedu, takže se mi tvůj průvodce rozhodně moc hodí. O China Townu jsem si už něco málo přečetla, ale z tvých fotek je to teprve něco, takže se tam budu muset podívat, ikdyž to s Londýnem zas až tolik nesouvisí.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?