Zápisky z Amsterdamu || Průvodce & Tipy

Zápisky z Amsterdamu || Průvodce & Tipy

Co se vám vybaví, když se řekne Amsterdam? Marihuana a coffeeshopy? Tulipány? Všudypřítomná kola? Prostituce? Úzké kanály a kouzelné šikmé domy? Houseboaty? Máte pravdu. To všechno by mohlo hlavní město Holandska, země, která se řídí heslem žít a nechat žít a která jako první na světě povolila svatby homosexuálů, definovat. Amsterdam toho ale nabízí mnohem víc. A ať už poznáte jakoukoliv z jeho tváří, dám ruku do ohně za to, že vám učaruje. Já jsem toho živým důkazem.

Je to sotva pár dní, co jsem se vrátila z Amsterdamu, a tak nějak pořád nemůžu uvěřit tomu, jak rychlé to všechno bylo. Mám pocit, jako bych před chvílí vystupovala z letadla na letišti Schiphol, a rázem jsou všechny ty kanály, houseboaty, nádherné domy a všudypřítomní cyklisté jen nádhernou vzpomínkou. A možná právě proto, abych si tuhle vzpomínku uchovala, vám dnes budu vyprávět, jak jsme se v hlavním městě Holandska během našeho třídenního výletu měli. Tak se teď pohodlně usaďte a naše cesta začíná.

Zaterdag

Sobotní ráno bylo náročný. Doteď nechápu, v jakém psychickém rozpoložení jsem byla, když jsem kývla na let v sedm hodin ráno, ale stalo se. Budík mě tedy nemilosrdně vyhnal z postele už ve čtyři třicet a jelo se na letiště. Tam jsme si zašli na snídani do Erste Premier Lounge (dva dny zpátky jsem tu byla na blogerském eventu a dostala jsem poukaz na vstup, jinak bych pravděpodobně skončila s jablkem v ruce někde na lavičce), a nadopovaná třemi espressy a značnou dávkou nadšení jsem nastoupila do letadla směr Amsterdam.

Hned po příjezdu do centra města jsme do sebe hodili rychlý kafe v NAKED espresso a kouzelnými uličkami jsme se prošli až k slavnému květinovému trhu Bloenmenmarkt.

Odtud jsme pokračovali do jedné z mých nejoblíbenějších částí Amsterdamu, čtvrti Jordaan, která je plná vintage shopů, kaváren a lokálních obchůdků, a na oběd jsme zamířili do úžasného bistra Vinnies. O tom lilku s jogurtem se mi zdá ještě teď!

Cestou jsme ještě dali malou pauzičku v kavárně Toki a řeknu vám, že ten vibe, který tohle malé místo vyzařovalo, byl naprosto nepopsatelný. Takovou koncentraci stylových mladých lidí a hipsterů jsem už hodně dlouho nezažila.

Krátce před čtvrtou jsme se konečně zbavili kufrů a seznámili se s naším Airbnb hostitelem, od kterého jsme si pronajali byt. Arne, jak se jmenoval, byl naprostý pohodář, nic nebyl problém a po dobu našeho pobytu šel bydlet ke kamarádům. Tomu říkám srdcař.

Ve večerních hodinách nás čekala jednoznačně nejzajímavější část dne, protože s příchodem tmy startovala Red Light District Tour, na kterou jsme si koupili lístky už z Prahy. Měli jsme fakt štěstí na průvodce, protože naší tour začal osobním příběhem, kdy se přiznal k tomu, jak se jednou v životě, po všech těch neúspěšných romantických večeřích a schůzkách, odhodlal vyzkoušet sex s prostitutkou v Red Light District. Tehdy sice zaplatil, ale na nic víc se nezmohl a celou dobu si prý jen povídali. A o pár měsíců později se vzali.

Věděl toho tedy o podsvětí prostituce v Amsterdamu víc než dost a nevím, jestli vám tu dokážu předat alespoň kousek toho, jak silný zážitek to byl. Dozvěděli jsme se, že prostituce je legální v celém Nizozemsku, že si ženy pronajímají “okna“ na půldenní směny, že minimální cena, za kterou si v Amsterdamu můžete užít,  je padesát euro na padesát minut nebo že prostitutky platí daně a nejnižší věk, od kterého mohou tuhle práci dělat, je 21 let. A když tohle všechno slyšíte a při tom procházíte kolem rudě osvětlených vitrín, docela vás z toho zamrazí.

Součástí tour bylo i povídání o holandských coffeeshopech a marihuaně, která je v Nizozemsku sice nelegální, ale tolerovaná. Coffeeshopů je v Amsterdamu přes 200 a v nabídce těch větších podniků obvykle najdete jak marihuanu, tak hašiš v mnoha druzích. Zakoupit si je můžete buď v sáčku, nebo si rovnou koupit ubaleného jointa. Kouřit se dá také pomocí skleněnek nebo různých jiných pomůcek, na které budete možná jen nevěřícně koukat (příkladem může být prý něco na způsob obrovského igelitového sáčku). Kromě coffeeshopů v Holandsku najdete také takzvané smartshopy, kam si můžete zajít na lysohlávky a jiné druhy omamných (většinou halucinogenních) houbiček. Toť konec drogového okénka.

Během tour jsme viděli i poslední peep show v Amsterdamu, kde vás dvě minuty podívané vyjdou na dvě eura (s nástupem porna totiž peep shows trochu ztratily smysl a ne, uvnitř jsme nebyli), noční Chinatown a já jen fascinovaně sledovala, jak Amsterdam s příchodem tmy zcela změnil svou tvář. Tohle město je zkrátka jako žádné jiné.

Zondag

Nedělní ráno začalo dokonalou snídaní v bistru Pluk, což je hotový ráj pro všechny milovníky zdravých bowls a designových doplňků (koukněte na jejich Instagram!), a s krátkou zastávkou v kavárničce Screaming Beans, kde jsme přečkali déšť, jsme pokračovali v našich toulkách Amsterdamem.

Naší další zastávkou byly Foodhallen, krytý street food market a bar, kde panuje naprosto jedinečná atmosféra. A kromě spousty stánků s výborným jídlem tady najdete i pár obchůdků s lokálními i zahraničními designéry. Zkrátka a dobře, Foodhallen při vaší návštěvě Amsterdamu nesmíte vynechat!

Odtud jsme zamířili do Museumkwartier, části města, která skrývá třeba slavné Rijksmuseum nebo Van Gogh Museum, ale vzhledem k tomu, že jsem v Amsterdamu už byla a chtěla jsem tentokrát poznat město z trochu jiné stránky, muzea jsme vynechali a pokračovali dál.

Na oběd padla volba na Venkel, což je mnohem hezčí, příjemnější a útulnější verze českého Delmartu, kde si můžete namíchat vlastní salát, a já zas a znovu zalitovala, že podobné podniky nemáme i u nás. Kdy už se tohle změní?

Odpoledne jsme se rozhodli prozkoumat město z vodní hladiny, protože neprojet se po amsterdamských kanálech na lodi, by byl neodpustitelný hřích. Zvolili jsme hodinovou plavbu s touto společností, ale věřte mi, že o canal cruises v Amsterdamu rozhodně nouze není. A pokud toužíte po troše té romantiky, můžete vyzkoušet třeba večerní plavbu při svíčkách.

Den jsme zakončili návštěvou Red Light Secrets, jediného muzea prostituce na světě, které jen prohloubilo můj zážitek z předešlého dne. Muzeum je opravdu skvěle udělané a jsem moc ráda, že jsme tam zašli až poté, co jsme se dozvěděli, jak to v Amsterdamu chodí. Pokud budete mít chvilku, určitě si tohle místo nenechte ujít.

Maandag

Jak už jsem vám psala na Instagramu, jediné, co mi na bydlení přes Airbnb chybí, jsou hotelové snídaně. Tak jsme to naše poslední ráno vyřešili bohatým brunchem v nedalekém Bar Kantoor, který je součástí designového hotelu, abychom měli ten zážitek hezky se vším všudy.

Hotel se nachází v komplexu bývalé plynárny nesoucí název Westergasfabriek a najdete tu klasicky několik barů, restaurací nebo kino. Joo, tyhle místa mám moc ráda.

Zbytek dopoledne jsme věnovali blouděním podél vodních kanálů a zastávce ve skvělém Bocca Coffee.

Na hlavním nádraží Cantraal Station jsme pak nastoupili na loď (jízda je zdarma) a za necelých pět minut jsme dopluli k A’DAM Lookout, vyhlídkové věži, na jejímž vrcholu najdete nejvyšší houpačku v Evropě. Zážitek je ale i samotná jízda výtahem nebo bar, odkud máte nádherný výhled na celé město.

Poslední chvíle v Amsterdamu jsme nakonec strávili v mé milované čtvrti Jordaan, zašli jsme na oběd do SLA, které má po městě více poboček a opět jde o mnohem příjemnější verzi českých salátových barů, a byl čas sbalit kufry a dát městu poslední sbohem…

Chystáte se do Amsterdamu?

Jako vždycky, na závěr pro vás mám zase pár praktických tipů. Letenky do Amsterdamu jsme kupovali přes Kiwi a ubytování, jak už jsem zmínila, proběhlo přes Airbnb. Z amsterdamského letiště se nejrychleji a nejlevněji dostanete vlakem (cca za patnáct minut a lístky seženete na letišti), který vás doveze na stanici Cantraal Station. Po městě pak doporučuji chodit pěšky (nebo si půjčit kolo), protože právě tak máte možnost prozkoumat všechny ty kouzelné uličky, šikmé domy a kanály, kterými je Amsterdam protkaný. A nezapomeňte si přibalit platební kartu, protože platit v hotovosti se v Amsterdamu moc nenosí. Pro spoustu dalších užitečných tipů se můžete podívat na web I amsterdam.

Pokud jde o tours, které jsem si před naší cestou vyhlídla, kromě té po Red Light District, kterou jsme absolvovali, mě zaujala ještě Free Undiscovered Amsterdam Tour, Street Art and Alternative Amsterdam Walking Tour, Coffeeshop Culture Walking Tour, Alternative Open Boat Tour, Free Red Light District Tour Amsterdam nebo Alternative Tour of Amsterdam.

No a co se týká jídla a kafe, moje oblíbená bistra, restaurace a markety najdete v tomto seznamu a všechny kavárny klasicky v mapě kaváren. A kdyby vám to bylo pořád málo, můžete mrknout i na můj Instagram, kde jsem vám uložila všechny Stories, které jsem během našeho výletu nahrávala.

Navštívili jste někdy tohle jedinečný město? Jaké dojmy ve vás Amsterdam zanechal?

Veronika ♥

6 Komentáře

 1. 17.2.2019 / 19:15

  To je nádhera. Na Amsterdamu nejvíc miluju ty domky….typické, vkusné a tak, ak krásné. Jak mají většinou bílé rámování na tmavé cihle,vypadají jako z cukru nebo z pohádky:)

 2. 18.2.2019 / 13:45

  Nádherné fotky. 🙂 Úplně mi to připomnělo tu jedinečnou atmosféru Amsterdamu. Já ho navštívila dvakrát a nejvíc se mi líbila architektura a množství kol všude možně. Jen teda ty vitríny mě po večerech spíš děsily. 😀

 3. Anonym
  18.2.2019 / 23:26

  Veru, jako vždy prostě krásné nádherné, těšíme se vždy na tvé fotečky, rady – platební karta, na tvé poznatky – ubytování, cesta atd., vše , co je potřeba vědět, děkujeme ti M. a R.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?