Svoboda, nebo jistota?

Svoboda, nebo jistota?

Práce na volný noze může mít příchuť nekonečné svobody, velkých peněz, anebo taky tření bídy s nouzí. Abych vás ušetřila nepříjemného překvapení a zklamání, sepsala jsem pro a proti, která s sebou freelancing přináší. Zvažte důkladně, jestli je to skutečně cesta, kterou chcete jít.

Co přináší práce na volný noze?

  • Svobodu. Jeden z hlavních důvodů, proč se někdo rozhodne jít na volnou nohu, je osobní svoboda a nezávislost. Nikdo vám neříká, kdy a kde máte pracovat, můžete si vybírat klienty, kolegy, projekty, na kterých (ne)chcete dělat… Volno nemusíte vázat na víkendy a svátky, a když potřebujete uprostřed dne zajít k doktorovi, netřeba složitě vymýšlet, jak to udělat.
  • Zodpovědnost. Kde je svoboda, přichází i zodpovědnost. A pokud děláte na volný noze, musí být víc než stoprocentní. To, jestli stihnete deadliny a odevzdáte kvalitní práci, záleží jen a pouze na vás. Na výmluvy zapomeňte, vinu nemáte na koho hodit. Perfektní time management je pro freelancery nezbytností.
  • Náklady. Žádný pracovní notebook, telefon, auto, kancelář. Žádný kafe, tiskárny, placené služební cesty, nemocenská, benefity v podobě multisportky, stravenek nebo školení. Když jste na volný noze, platíte všechno z vlastní kapsy. Včetně účetní, programů, které k práci potřebujete, zákonných odvodů, daní…
  • Nutnost znát vlastní hodnotu. Neznám freelancera, který by si neprošel obdobím, kdy se kompletně vzdal osobního života, makal od nevidim do nevidim, a stejně koncem měsíce počítal každou korunu. Umět si říct o férovou hodinovku a správně nastavit cenotvorbu je základ.
  • Odmítání. V počátcích podnikání se připravte na to, že o vás a vaši práci (téměř) nikdo nebude mít zájem. Až získáte pozitivní reference a vybudujete si stálou klientelu, musíte se naučit odmítat vy, jinak se brzy zblázníte. A věřte mi, že říkat ne novým zakázkám je mnohem těžší, než se na první pohled může zdát.
  • Absenci dovolené. Když nepracujete, nevyděláváte. Nikdo vám nezaplatí pět týdnů dovolené, nemluvě o tom, že když na ni odjedete, můžete si být téměř stoprocentně jistí, že všichni klienti budou něco akutně potřebovat.
  • Nejistotu. Na volné noze nemáte žádný pravidelný příjem a nad sebou nikoho, kdo by vám dával práci. Můžou tak přijít období, kdy je zakázek míň a vaše příjmy nepokryjí ani náklady, které se s vaším podnikáním pojí. Taky se s největší pravděpodobností dostanete do situace, že vám klient nezaplatí včas nebo v horším případě vůbec. A bez rezervy v podobě finančního polštáře se zkrátka neobejdete.
  • Nezastupitelnost. Výhoda, která vám umožní říct si o víc peněz, nevýhoda v podobě práce o víkendech, svátcích…
  • Osamělost. Když dlouhodobě pracujete z domova a nemáte žádné kolegy, se kterými byste se pravidelně potkávali v kuchyňce nebo na společných obědech, brzy se můžete začít cítit osamělí. Řešením, co smaže i několik výše popsaných nevýhod, je členství v coworkingu. Kromě toho, že budete pracovat v inspirativním prostředí plném dalších nezávislých profesionálů, v něm můžete networkovat, využívat veškeré pracovní zázemí nebo navštěvovat některé z eventů, které ten který coworking pořádá. O výhodách mycowork v myhive Palmovka, který přes léto navštěvuji já a o kterém jsem vám psala v tomto článku, se můžete dozvědět víc na webu nebo na osobní prohlídce, kterou vám rádi zdarma poskytnou. Já jsem tam zatím víc než spokojená.

Tak co, volíte svobodu, nebo jistotu?

 

 

Článek vznikl v rámci placeného partnerství s myhive, kancelářemi od společnosti IMMOFINANZ.

4 Komentáře

  1. Jana
    25.8.2022 / 9:03

    Ahoj Veru, krásně sepsané. Být freelancer není sranda, má to spoustu pro i proti. Já bych ještě doplnila jednu negativní stránku. To, že pracuji z domova, tak si někteří lidé myslí, že jsem pořád doma k dispozici, že můžou kdykoliv přijet na návštěvu, že můžu jet kdykoliv něco někam vyřídit atd. Když pracuji v kavárně, tak mají zase pocit, že tam jdu na kafe… Ale je pro ně těžko pochopitelný, že se práci musím věnovat, že nejsem jen tak doma nebo v kavárně. Ale abych to shrnula – pracovat „sama na sebe“, i přes všechny těžkosti a nejistoty, bych jen hóóódně nerada měnila 🙂

    • 26.8.2022 / 7:32

      Jani, naprosto soucítím. Já v očích spousty lidí taky pořád jenom vysedávám v kavárnách, i když už si pomalu nepamatuju den, kdy bych tam byla bez počítače 🙂 A v tom rušení od práce mi dost pomohl právě coworking (nedám dopustit na focus rooms!).

  2. Anonym
    28.8.2022 / 10:00

    Ahoj Verco, k odmitani a nezastupitelnosti. V urcitou chvili stoji za to k sobe najmout dalsiho cloveka. Ono odmitnout zakazku znamena nejen se pripravit o aktualni prijem, ale i o radu prijmu budoucich, ktere mohou plynout z navazane spoluprace nebo doporuceni klienta, ktereho bys jinak odmitla. Chapu nutkani rucit si za veskerou praci sam, ale staci prekonat. Spousta lidi je sikovnych a pracovitych a lze na ne prenest zodpovednost bez vetsich problemu. Ja takove lidi vetsinou rozpoznavam podle komunikace. Podle te lze totiz poznat serioznost.

    • 28.8.2022 / 22:28

      Naprosto souhlasím a za poslední roky si pomalu buduju síť lidí (fotografové, web designéři, PR a social media manažeři…) se kterými spolupracuji, případně na ně práci outsourcuji. Jen se mi pořád nedaří najít copywritera, za kterého bych se mohla zaručit… Kdybys o někom věděl / věděla, budu moc ráda za doporučení 🙂

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?