Sladká nevědomost

Sladká nevědomost

Občas si říkám, jak sladké by bylo nevědět. 

Nevědět, co se děje za hranicemi mojí bubliny. Nevědět, že existuje něco jako kognitivní zkreslení. Neznat všechny ty manipulativní techniky a triky dezinformátorů. Nepochybovat o vlastních názorech. Vlastní pravdě.

Přijímat postoje lidí kolem mě jako ty jediné správné. Netrápit se tím, že se ke mně vinou sociálních bublin a algoritmů nedostávají objektivní informace. Že soudy, které vynáším, nejsou založené na faktech, ale nicneříkajících dojmech.

Jak sladce by se mi žilo, kdybych přestala kriticky myslet.

Od chvíle, kdy jsem si prvně přečetla Kahnemanovo Myšlení, rychlé a pomalé a začala jsem se zajímat o behaviorální ekonomii a psychologii, to ale už (zřejmě nikdy) nedokážu. Nedokážu nevidět argumentační fauly, které létají v diskuzích. Nedokážu sdílet články, které jsou jak vystřižené z učebnice pro mladé dezinformátory. Nedokážu souhlasit s názory, ke kterým nemám dostatek důkazů. Nedokážu zapomenout, že náš (můj) mozek dělá chyby.

A mám nutkavou potřebou všechno, co jsem se za ty roky dozvěděla, předávat dál. Proto mám pro vás dnes (na vlastní nebezpečí) pár tipů na knihy a weby, které vám pomůžou vidět svět tak, jak ho vidím já. Zorientovat se v informační džungli a být k médiím, (dez)informacím, hoaxům, lidem i vlastnímu vidění světa o kousek kritičtější;

Internet

Knihy

Jestli máte pro mě jakékoliv další tipy, budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů nebo soukromých zpráv na mém Instagramu. A taky, když článek pošlete dál.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?