Zápisky z Paříže || 10 francouzských klišé

Zápisky z Paříže || 10 francouzských klišé
Jak podle vás vypadá typický Francouz? Je to zvláštní tvor, který nosí jen pruhovaná trika, červený šátek uvázaný kolem krku a na hlavě má elegantní baret? Jí výhradně žabí stehýnka, šneky a ústřice, které následně zapíjí vínem a šampaňským? Snídá tučné sýry a po celý den nosí v tašce dlouhou bílou bagetu? Volný čas netráví jinak, než hraním pétanque a stávkováním?
Ve většině máte jistě pravdu. Všechna tahle francouzská klišé mají něco do sebe, ale svět se mění a dokonce i Francouzi, i když velmi neradi, jsou nuceni se přispůsobit. Už nějakou dobu mám to štěstí být součástí každodenního života v Paříži a proto jsem se vám dnes rozhodla sepsat pár známých francouzských stereotypů a uvést je na pravou míru. Tak on y va!
Francouzi jsou namyšlení
Ve svém životě jsem se setkala s nepříjemným Francouzem jen párkrát. Ve většině případů jsou naopak nadmíru milí, ochotní a rádi vám pomůžou. Má to však jeden háček. Nemluvte anglicky. Jak už jsem psala v minulém článku, stačí jedno, dvě francouzská slovíčka, která vám otevřou dveře k francouzské duši. V opačném případě se dočkáte jen arogantního pohledu a účet vám na stole přistane ještě dřív než sklenka vína.
Francouzi jedí jen žáby, šneky a ústřice
Co se týče šneků, objednat si je můžete skoro v každé lepší restauraci. Měla jsem tu čest je ochutnat už víckrát, ale vážně mě neohromily natolik, abych je musela zařadit do svého jídelníčku. Ohledně žabích stehýnek a ústřic jsem trochu zdrženlivá. Stále jsem nenašla odvahu k jejich vyzkoušení, ale ani pro ně nemusíte ve Francii chodit daleko. Rozhodně však netvoří každodenní francouzskou stravu.
Francouz má vždy co říct
Je obecně známo, že Francouzi milují vysedávání v elegantních kavárnách, kde nad cigaretou a sklenkou vína rozebírají politickou situaci a důležité události ze světa. A je úplně jedno, že o daném tématu nic nevědí. Francouz má vždycky co říct. A jeho názor je samozřejmě naprosto opodstatněný.
Francouzi snídají jen croissanty
V dopoledních hodinách uvidíte Francouze vysedávat na teráskách jedné z mnoha boulangerie, kde si budou vychutnávat oblíbený croissant a kávu. Nic zvláštního. Když je ale budete chvíli pozorovat, možná vás překvapí, že si křupavý croissant namáčejí přímo v nápoji. Tak jako my,  když jsme trávili léto u babičky na chalupě.
Obecně se ale francouzská snídaně skládá z opečených toastů, ovocného džemu a másla. Jednoduše noční můra výživových poradců, co si budem povídat.
Francouzi neustále stávkují
Místní obyvatelé se sice brání, že podle průzkumu se prý mnohem víc stávek koná v nedaleké Itálii, ale o protesty tu vážně nouze není. Francouz se rád ozve, když se mu něco nelíbí. Což je poměrně často.
Francouzi milují bagety
Tak tady musím naprosto souhlasit. Bagetu dostanete ke každičkému jídlu, voňavá pakařství jsou na každém rohu a tahle křupavá noční můra všech bezlepkářů trčí z každé nákupní tašky. Bagety jsou zkrátka všude.
A nebyli by to Francouzi, kdyby bagetou nenazývali i všechny další dlouhé předměty. Une baguette používá bubeník při hraní, dirigent i naštvaný Pařížan, který chce rákoskou potrestat své neposlušné dítko.
Francouz je vždy elegantní
Ano i ne. Dost záleží na tom, jaké lidi za Francouze považujete. Pokud totiž počítáte i s bezdomovci, kterých je v Paříži požehnaně, obrázek se vám trochu změní. Když však přehlédnete všechny ty provizorní příbytky u nákupních center a spací pytle v metru, Francouze lze považovat za elegantní národ. Většinou jsou stylově oblečení a mají velmi dobré vychování. Což je jedna z věcí, kterou jsem si tu opravdu zamilovala.
Francouzi nenávidí Američany
Tohle je celkem citlivé téma. Jsou Francouzi, například jako moje zdejší belle maman, kteří vám na rovinu tahle slova přiznají. A s jistou porcí hrdosti navrch. Další to sice tak otevřeně nerozhlašují, ale v hloubi duše obyvatele Spojených států taky nemají moc v lásce. A já se jim vůbec nedivím. Veškeré francouzské kulturní zvyky jsou diametrálně odlišné od těch amerických. Ať už mluvíme o stolování, projevování emocí nebo oblékání. Francie a Amerika je zkrátka jako oheň a voda. Dva naprosto odlišné světy.
Francouzi rádi hrají pétanque
Nevím, jak moc je tahle hra u Francouzů oblíbená, ale rozhodně neupadla v zapomění. Když se půjdete projít do Lucemburských zahrad, uvidíte spoustu Francouzů, jak si užívají hod koulí, popíjejí víno a pořádají tradiční pique-nique. Se spoustou baget a sýra k tomu, samozřejmě.
Francouzi nikdy nemluví anglicky
Svět se vyvíjí a francouzská hrdost musí jít stranou. Nebudu vám tvrdit, že dobře, ale anglicky se alespoň v Paříži domluvíte takřka všude. A jelikož Francouze stojí učení cizích jazyků spoustu sebezapření a práce, rád se tím pochlubí. Dost často se mi tu stává, že i když začnu mluvit francouzsky, Pařížané mi naschvál odpovídají anglicky. Musí mi přeci ukázat, jak světoví vlastně jsou.
A na závěr mám pro vás ještě nekolik věcí které mě v Paříži překvapily. Z některých bychom si měli vzít příklad, další jsou spíš k politování….
Francouzi nikdy nejedí za pochodu.
Francouzi nepracují v kavárnách.
Francouzské farmářské trhy jsou předražené. A všechny bio obchůdky jakbysmet.
Nedělní oběd je zásadně v rodinném kruhu.
Ulice Paříže jsou plné bezdomovců. Ale celkem neškodných.
Francouzi v metru netelefonují ani si nehrají s telefonem. Vlastně ho ani nevytahují.
Ve Francii je na české poměry opravdu draho.
Může se vám stát, že za kávu zaplatíte víc, když si jí dáte na terásce, než když si ji objednáte v kavárně.
Francouzi jsou na svůj národ patřičně hrdí.
Sehnat ve Francii zdravější verzi pečiva je běh na dlouhou trať. A zaplatíte dvojnásobek.
Francouzi jsou skvěle vychovaní.
Abych to shrnula, Paříž mě baví čím dál tím víc. Život zde je ve spoustě věcí naprosto odlišný, ale většinou v tom pozitivním smyslu. Čas tady mě motivoval naučit se francouzsky ještě líp a dokážu si představit, že bych tu mohla někdy v budoucnu i žít. Tak uvidíme, kam mě osud zavede…
 
Jaký náte na Francouze názor vy? Dokážete si představit život v Paříži? Jaké je vaše město snů?
Au revoir,
Veronique
P.s.: Pokud se chcete pobavit, podívejte se na tohle video plné slavných francouzských klišé. Je tak krásně výstižné.
 
paříž tipy francouzi klišé francouzská

 

7 Komentáře

 1. 16.7.2016 / 7:20

  Pekný článok, ale nikdy som si nemyslela, že jedia na raňajky len croissanty a pod. 😀 jasné, že sa to nedá zovšeobecňovať a univerzálne "pravidlá" neexistujú. Francúzov nejak nepoznám, ale jazyk sa mi veľmi páči.

  Lifestyle & beauty by Daniela

  • Erik
   3.8.2023 / 20:05

   Nesuhlasim, ze francuzi v metre nepouzivaju mobilny telefon. V 14tke(momentalne do konca augusta nepremava), v 1tke a v 6tke som stravil za posledne mesiace celkom dost casu, a pouzivaju ich normalne ako vsetci ostatni.

 2. 17.7.2016 / 11:06

  Jelikož se brzy zase po dlouhé době chystám do Paříže, tvůj blog mě tímhle tématem baví víc, než dřív.
  V zahraničí a na dovolených vždy vyhledávám onu typickou snídani s máslem a džemem. Vůbec mě na francouzích baví, jak v kuchyni využívají máslo a i tak jsou zdraví 🙂

 3. 22.7.2016 / 13:56

  Podle mě je skoro hřích hledat ve Francii jiné pečivo, než bagetu. Nikdy jsem tam sice nebyla, ale až tam jednou pojedu, budu jí jíst co hrdlo ráčí 😀 mám totiž představu, že bude tou nejlepší bagetou na světě 😀

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?