Jak být produktivnější? Vyzkoušejte pravidlo pěti minut

Jak být produktivnější? Vyzkoušejte pravidlo pěti minut

Máte pocit, že nic nestíháte a z diáře na vás křičí nekonečný to-do list? Cestou domů s hrůzou vzpomínáte, co všechno jste zapomněli zařídit, komu jste nezavolali, i když jste měli, a kolik věcí ještě musíte udělat? Vyzkoušejte pravidlo pěti minut a já dám ruku do ohně za to, že vám změní život.

Před nějakou dobou jsem vám tu sepsala článek s mými dvaceti tipy, jak být produktivnější, a vzhledem k tomu, že se řadí k jedněm z nejčtenějších za poslední dobu, soudím, že vás tohle téma zajímá. A já vám naprosto rozumím. Sama si neustále vyhledávám všemožné články a rozhovory s inspirativními lidmi a snažím se přijít na to, co stojí za jejich vnitřní pohodou a úspěchem. A tak když jsem před nějakou dobou narazila na jeden snadný trik a ozkoušela ho v praxi, bylo mi jasné, že se o něj s vámi musím podělit. Tohle jednoduché pravidlo vám totiž dost možná změní život:

Vše, co netrvá víc než pět minut, udělej hned.

V téhle krátké větičce se skrývá celé kouzlo a tajemství produktivity. Jde o to, abyste malé úkoly jako je rezervace stolu v restauraci, umytí špinavého hrnku od kafe, objednání se k doktorovi nebo odepsání na e-mail, neodkládali na později.

Když totiž budete tyhle drobné úkoly neustále odkládat, musíte je o to déle nosit v hlavě, pamatovat si je a jejich splnění plánovat. U mě to pak zpravidla vede k narůstajícímu stresu a nikdy nekončícímu to-do listu, což mé produktivitě zrovna dvakrát neprospívá.

Když se nad tím zamyslíte, je až překvapující, kolik se toho dá do pěti minut stihnout. Například můžete:

 • umýt nádobí
 • odpovědět na e-mail, který vás už dlouho straší ve schránce
 • přihlásit se na lekci jógy / kurz angličtiny / workshop krasopísma
 • ustlat si postel
 • přečíst si každý den jeden tip na Jak být lepší
 • zavolat rodičům
 • naplánovat si schůzku s přáteli
 • naučit se pět nových slovíček v cizím jazyce
 • objednat se k doktorovi / na nehty / ke kadeřníkovi
 • napsat si nákupní seznam
 • vynést koš
 • udělat třicet dřepů

Takže, až budete mít příště zase chuť něco nechat na později, zeptejte se sami sebe: „Můžu tuhle věc vyřídit za méně než pět minut?“ a pokud je odpověď ano, udělejte to. Uvidíte, že to odlehčí nejen vašim to-do listům, ale i vaší hlavě. A vnitřní pohoda je podle mě to nejdůležitější, co potřebujeme k vykonávání jakékoliv práce.

Máte nějaké další tipy, jak být produktivnější? Napište mi je do komentářů!

Veronika ♥

6 Komentáře

 1. 14.5.2019 / 22:53

  Zní to skvěle, zkusím to. :3
  Jinak můj typ, jak být produktivnější: Sepsat si, co chci ten den dělat, a pak se prostě přinutit. Z vlastní zkušenosti vím, že jak mám den nabitý, chce se mi dělat všechno, ale jakmile mám volno, jsem lenora lenivá.
  PS: Nádobí u nás rozhodně netrvá pět minut. 😀

 2. Eva
  15.5.2019 / 11:01

  Veroniko, hezké! Dík

 3. 17.5.2019 / 12:51

  To je fajn tip. 🙂 Většinou na sebe ale těchhle pětiminutovek nabalím víc (když už jsem umyl nádobí, tak ho rovnou utřu a zametu a…) a pak jdu zase spát o půlnoci. 😀

 4. Fit Maddie
  23.5.2019 / 11:53

  Jedna velká pravda ! 5 minut může přínést více ovoce, než si myslíme 😀

  FIT MADDIE

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?