Chyby nejsou cool

Chyby nejsou cool

Hodiny češtiny na základní nebo střední škole mají jednu zvláštní vlastnost – zpravidla v nás zabijí jakoukoliv lásku k našemu rodnému jazyku. Drtíme se nazpaměť vyjmenovaná slova, snažíme se pochopit, na jakém principu funguje větný rozbor, a to nejlepší z české i světové literatury všem zaručeně znechutí název povinná četba. Přitom vše, co se v nich učíme, má smysl. Jen nám nikdy nikdo neřekne, proč se to učíme. A tak většina z nás proleze s odřenýma ušima a v dospělém životě si na kontrolu textů přivolává korektory, kteří je mají zachránit před společenským faux pas.

Můj vztah s češtinou se ubíral podobným směrem. Na gymplu jsem nechápala, proč mám rozkládat věty do nějakých prapodivných vzorců a psát nad ně další písmenka. Proč se musím učit nazpaměť věci, které mi v životě k ničemu nebudou. A nebýt češtinářky, která se nás ujala v posledním ročníku, zřejmě bych úspěšnou maturitu oslavila rituálním pálením Shakespearových Sonetů.

Láska k češtině se u mě rozvinula, až když jsem opustila školní lavice a začala se věnovat psaní a copywritingu. Fascinovalo mě, jak velkou sílu mají obyčejná slova. Jak krásně si můžu s texty hrát a jak úzce souvisí copywriting s psychologií a behaviorální vědou. A čím víc jsem toho napsala, tím víc jsem chápala, proč do nás na škole všechny ty poučky hustili.

Vše, co jsem na gymplu úspěšně opsala, jsem se zpětně doučila, a dnes mi to pomáhá jak při práci, tak při komunikaci s kýmkoliv, před kým nechci působit jako negramot. A abych podobného označení ušetřila i vás, dala jsem dohromady 15 chyb, na které zejména na sociálních sítích narážím na denním pořádku;

Standardní

Standardně se slovo standardní píše s d. Kdybyste mysleli prezidentskou standartu nebo kávový magazín Standart, nechte tam t, ale pochybuji, že tahle slova budete standardně používat.

Mě x Mně

Přiznávám, že psaní mě x mně, mi dávalo na gymplu pořádně zabrat. Pak jsem ale objevila Vaška a můj život se od základů změnil. A že jste to vy, prozradím vám, jak může Vašek pomoct i vám: Pokud do věty pasuje tvar Vaška (kratší), píšeme mě (kratší). Pokud tvar Vaškovi (delší), píšeme mně (delší).

Byste x Bychom

Spojení by jste a by jsme nechť jednou provždy zmizí z povrchu zemského. Správně jsou (a vždycky byly) jen tvary byste a bychom. To samé platí u slov abychom, abyste, kdybychom…

Viz

Vypadá to jako zkratka, ale není to zkratka. Je to sloveso v rozkazovacím způsobu, a proto za něj tečka nepatří.

Tip x Typ

Mám pro vás deset tipů na make-up a každý je pro jiný typ pleti. Tip = doporučení nebo odhad, typ = druh, model.

Zhlédnout x Shlédnout

Shlédnout píšeme jen v případě, že koukáme dolů (ze skály). Všechna další zhlédnutí (třeba videí na YouTube), se píší se z.

Výjimka

Kam tu čárku šoupnout, co? Ve slově výjimka vždycky nad ypsilon.

Dvěma x dvěmi x dvouma

Jediným správným tvarem je dvěma, tvary dvěmi i dvouma jsou nespisovné. Aby se to náhodou nepletlo, správná podoba instrumentálu pro číslovku tři zní třemi. (Tedy jen v případě, když se nepojí s některým z podstatných jmen označujících párové části těla.)

Bizarní x Bizardní

Minimalismus vládne i slovu bizarní. Vypusťe d a máte to správně.

Hold x Holt

Hold je pocta, holt prosté konstatování. Holt to tak je.

Na rozdíl x Narozdíl

Na rozdíl pište vždycky odděleně.

Na shledanou x Nashledanou

A to samé platí i u pozdravu na shledanou.

Díky x Kvůli

Díky se nikdy nepoužívá ve spojení s negativní skutečností. Díky krásnému počasí si můžeme vychutnat kafe na Náplavce, ale kvůli pandemii nás z ní brzy vyženou policisté.

Spontánní x Spontální

Spontánní, vždy spontánní.

Tchyně x Tchýně

Ať se to vaší tchyni líbí nebo ne, vždy se píše s krátkým y.

Na jaké gramatické perly nejčastěji narážíte vy? Budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů nebo do soukromých zpráv na mém Instagramu @veronikatazlerova.

 

14 Komentáře

  1. M.
    7.4.2021 / 0:05

    Já si – „mě – mne“ pamatuji podle koho co, 4. pád – mě; o kom o čem, 3. pád – mně.
    Mimochodem v kontextu: na sociálních sítích narážím dnes a denně na… by bylo asi vhodnější.
    Na denním pořádku bych použila asi jinak.
    Hezký den, M.

  2. Kristýna
    7.4.2021 / 20:22

    Není to sice gramatika, ale pravopis, každopádně shoda podmětu s přísudkem je velkým množstvím lidí kompletně ignorovaná 🙁

    • Anonym
      8.4.2021 / 15:53

      Souhlasím. Bohužel psaný projev na sociálních sítích je brán některými jako volnočasová aktivita, při níž se nechtějí zabývat gramatikou a pravopisem. Nerozumím tomu, že ke svému jazykovém projevu někdo v dospělosti přistupuje jako žák ZŠ.

  3. Zůza
    7.4.2021 / 22:47

    VÝJIMKA – funguje stejně jako biologie, tedy tvrdý dlouhý, měkký krátký.

    A na MNĚ x MĚ pomáhá určit si pád, pády dělitelné 3 (3., 6.) mají 3 písmenka (mně), ty dělitelné 2 dvě (mě). 🙂

  4. Lenka
    8.4.2021 / 8:07

    Nejvic mi vadi nesklonovani typu “brachovo pritelkyne” a pak taky tecka za cislovkou, ktera ale neni radova: “..uz 2. roky spolu”

  5. 8.4.2021 / 8:20

    Já v poslední době pořád narážím na chybu ve zhlédnout ve smyslu zhlédnout video… A to v knížkách známých spisovatelů 🙁

  6. Kateřina
    8.4.2021 / 9:15

    Kromě všeho výše zmíněného mi na sítích i jinde vypaluje oči špatné používání číslovek s „ocásky“ – např. před 10ti lety (au, bolí mě to i napsat).

  7. Bea
    8.4.2021 / 13:28

    Bolí mě oči z tvarů ,,bráchovo dům“. A argument, že to je nářečí. Nářečí nenářečí, je to prostě špatně. Též používám občas slova v nářečí, ale nepíšu je, protože si uvědomuju, že to není spisovné. Jinak jsem se ještě setkala se záměnou slova efektní x efektivní. U mně a mě si pomáhám slovy tebe a tobě. A taky mě překvapilo, že polovina mých spolužáků neumí napsat správně ,,Nové Město pod Smrkem“ (z hlediska malých a velkých písmen). Ale abych jen nekritizovala, já sama musím občas hodně přemýšlet nad tím, kam patří, a kam nepatří ve větě čárka.

  8. Marika
    8.4.2021 / 18:00

    Naprosto souhlasím s bodem díky x kvůli a nechápu, že to pisatelům nedochází.

  9. Tereza
    25.4.2021 / 19:48

    Já nemůžu vidět ještě slovo “kort”

  10. 11.6.2021 / 16:43

    Dobrý, v pár věcech jsem si konečně udělal jasno. Horší bude si to zapamatovat, takže se zase vidím, jak budu gůglit, až budu něco psát, jako obvykle 😀

  11. Anonym
    27.8.2021 / 22:23

    Často se setkávám se špatným oslovením (např. „Dobrý den, pane Novák!“), rve mi to uši. Jinak „bráchovo dům“ je taky dost děsný.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?