Hodiny češtiny na základní nebo střední škole mají jednu zvláštní vlastnost – zpravidla v nás zabijí jakoukoliv lásku k našemu rodnému jazyku. Drtíme se nazpaměť vyjmenovaná slova, snažíme se pochopit, na jakém principu funguje větný rozbor, a to nejlepší z české i světové literatury všem zaručeně znechutí název povinná četba. Přitom vše, co se v nich učíme, má smysl. Jen nám nikdy nikdo neřekne, proč se to učíme. A tak většina z nás proleze s odřenýma ušima a v dospělém životě si na kontrolu textů přivolává korektory, kteří je mají zachránit před společenským faux pas.
Můj vztah s češtinou se ubíral podobným směrem. Na gymplu jsem nechápala, proč mám rozkládat věty do nějakých prapodivných vzorců a psát nad ně další písmenka. Proč se musím učit nazpaměť věci, které mi v životě k ničemu nebudou. A nebýt češtinářky, která se nás ujala v posledním ročníku, zřejmě bych úspěšnou maturitu oslavila rituálním pálením Shakespearových Sonetů.
Láska k češtině se u mě rozvinula, až když jsem opustila školní lavice a začala se věnovat psaní a copywritingu. Fascinovalo mě, jak velkou sílu mají obyčejná slova. Jak krásně si můžu s texty hrát a jak úzce souvisí copywriting s psychologií a behaviorální vědou. A čím víc jsem toho napsala, tím víc jsem chápala, proč do nás na škole všechny ty poučky hustili.
Vše, co jsem na gymplu úspěšně opsala, jsem se zpětně doučila, a dnes mi to pomáhá jak při práci, tak při komunikaci s kýmkoliv, před kým nechci působit jako negramot. A abych podobného označení ušetřila i vás, dala jsem dohromady 15 chyb, na které zejména na sociálních sítích narážím na denním pořádku;
Standardní
Standardně se slovo standardní píše s d. Kdybyste mysleli prezidentskou standartu nebo kávový magazín Standart, nechte tam t, ale pochybuji, že tahle slova budete standardně používat.
Mě x Mně
Přiznávám, že psaní mě x mně, mi dávalo na gymplu pořádně zabrat. Pak jsem ale objevila Vaška a můj život se od základů změnil. A že jste to vy, prozradím vám, jak může Vašek pomoct i vám: Pokud do věty pasuje tvar Vaška (kratší), píšeme mě (kratší). Pokud tvar Vaškovi (delší), píšeme mně (delší).
Byste x Bychom
Spojení by jste a by jsme nechť jednou provždy zmizí z povrchu zemského. Správně jsou (a vždycky byly) jen tvary byste a bychom. To samé platí u slov abychom, abyste, kdybychom…
Viz
Vypadá to jako zkratka, ale není to zkratka. Je to sloveso v rozkazovacím způsobu, a proto za něj tečka nepatří.
Tip x Typ
Mám pro vás deset tipů na make-up a každý je pro jiný typ pleti. Tip = doporučení nebo odhad, typ = druh, model.
Zhlédnout x Shlédnout
Shlédnout píšeme jen v případě, že koukáme dolů (ze skály). Všechna další zhlédnutí (třeba videí na YouTube), se píší se z.
Výjimka
Kam tu čárku šoupnout, co? Ve slově výjimka vždycky nad ypsilon.
Dvěma x dvěmi x dvouma
Jediným správným tvarem je dvěma, tvary dvěmi i dvouma jsou nespisovné. Aby se to náhodou nepletlo, správná podoba instrumentálu pro číslovku tři zní třemi. (Tedy jen v případě, když se nepojí s některým z podstatných jmen označujících párové části těla.)
Bizarní x Bizardní
Minimalismus vládne i slovu bizarní. Vypusťe d a máte to správně.
Hold x Holt
Hold je pocta, holt prosté konstatování. Holt to tak je.
Na rozdíl x Narozdíl
Na rozdíl pište vždycky odděleně.
Na shledanou x Nashledanou
A to samé platí i u pozdravu na shledanou.
Díky x Kvůli
Díky se nikdy nepoužívá ve spojení s negativní skutečností. Díky krásnému počasí si můžeme vychutnat kafe na Náplavce, ale kvůli pandemii nás z ní brzy vyženou policisté.
Spontánní x Spontální
Spontánní, vždy spontánní.
Tchyně x Tchýně
Ať se to vaší tchyni líbí nebo ne, vždy se píše s krátkým y.
Na jaké gramatické perly nejčastěji narážíte vy? Budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů nebo do soukromých zpráv na mém Instagramu @veronikatazlerova.
Já si – „mě – mne“ pamatuji podle koho co, 4. pád – mě; o kom o čem, 3. pád – mně.
Mimochodem v kontextu: na sociálních sítích narážím dnes a denně na… by bylo asi vhodnější.
Na denním pořádku bych použila asi jinak.
Hezký den, M.
Není to sice gramatika, ale pravopis, každopádně shoda podmětu s přísudkem je velkým množstvím lidí kompletně ignorovaná 🙁
Souhlasím. Bohužel psaný projev na sociálních sítích je brán některými jako volnočasová aktivita, při níž se nechtějí zabývat gramatikou a pravopisem. Nerozumím tomu, že ke svému jazykovém projevu někdo v dospělosti přistupuje jako žák ZŠ.
VÝJIMKA – funguje stejně jako biologie, tedy tvrdý dlouhý, měkký krátký.
A na MNĚ x MĚ pomáhá určit si pád, pády dělitelné 3 (3., 6.) mají 3 písmenka (mně), ty dělitelné 2 dvě (mě). 🙂
Autor
Tak výjimkou jsi mě odrovnala, Zuzi 😀
Nejvic mi vadi nesklonovani typu “brachovo pritelkyne” a pak taky tecka za cislovkou, ktera ale neni radova: “..uz 2. roky spolu”
Já v poslední době pořád narážím na chybu ve zhlédnout ve smyslu zhlédnout video… A to v knížkách známých spisovatelů 🙁
Kromě všeho výše zmíněného mi na sítích i jinde vypaluje oči špatné používání číslovek s „ocásky“ – např. před 10ti lety (au, bolí mě to i napsat).
Bolí mě oči z tvarů ,,bráchovo dům“. A argument, že to je nářečí. Nářečí nenářečí, je to prostě špatně. Též používám občas slova v nářečí, ale nepíšu je, protože si uvědomuju, že to není spisovné. Jinak jsem se ještě setkala se záměnou slova efektní x efektivní. U mně a mě si pomáhám slovy tebe a tobě. A taky mě překvapilo, že polovina mých spolužáků neumí napsat správně ,,Nové Město pod Smrkem“ (z hlediska malých a velkých písmen). Ale abych jen nekritizovala, já sama musím občas hodně přemýšlet nad tím, kam patří, a kam nepatří ve větě čárka.
Autor
Beo, taky samozřejmě často váhám, ale vždycky si to vyhledám:)
Naprosto souhlasím s bodem díky x kvůli a nechápu, že to pisatelům nedochází.
Já nemůžu vidět ještě slovo “kort”
Dobrý, v pár věcech jsem si konečně udělal jasno. Horší bude si to zapamatovat, takže se zase vidím, jak budu gůglit, až budu něco psát, jako obvykle 😀
Často se setkávám se špatným oslovením (např. „Dobrý den, pane Novák!“), rve mi to uši. Jinak „bráchovo dům“ je taky dost děsný.
Ahoj Veroniko,
díky za ta všechna vysvětlení.
Jednu otázku bych ta nějak měl: Kolik jazyků ovládáte?
Několik jazyků ovládat, to znamená povídat a i ovládat gramatiku, tak na tuto schopnost je třeba talent. Ale ten talent se objeví až když člověk si dovolí žít v několika světech. Ten běžný život, je jedno kdekoli, nedává možnost jazykovou možnost rozšířit.
Mockrát díky, pokud jsi četla až sem. Mirek z daleka.
Autor
Krásný den, Mirku, dorozumím se čtyřmi jazyky 🙂
Můj text bohužel nevyšel.