Pulzující město, které je stejně velké, jako jeho historie. Pojďte se mnou zavítat do ulic okouzlujícího Berlína.
Nebudu vám nic nalhávat, měla jsem vůči Berlínu, hlavnímu městu Německa, plno předsudků. A vím moc dobře, že nejsem sama. Není se ale čemu divit, kdo z nás nezná příběh o čtrnáctileté Christiane, stanici Zoo a zlu jménem heroin. Když k tomu přidám obraz kníratého Velitele a všudypřítomnou němčinu, moc idylická představa nevznikne, co? Po nedávné návštěvě této dynamické metropole jsem ale musela změnit názor, naštěstí. Lidé jsou tu nadmíru milí, otevření a mladý duch se městu nedá upřít. Berlín si zkrátka zažil své a nyní začíná znovu žít. A to ve velkém stylu.
Tvrdý režim a rozdělení města skončilo až 9. listopadu 1989 pádem Berlínské zdi, jejíž pozůstatky byly ve větší míře zničeny. Nejdelší, asi 1,3 km dlouhá část volně stojící zdi, se nazývá East Side Gallery a ční na břehu řeky Sprévy. Ta je nevídaným uměleckým zážitkem, neboť ji pomalovalo přes 100 německých a zahraničních umělců náměty z její krušné historie. Zbytek zdi je vystaven i v muzeu The Story of Berlin, které mapuje dějiny metropole od jejích počátků. Rozhodně stojí za návštěvu!
Vánoční atmosféra jako nikde na světě
Němci berou Vánoce vážně, toho si nelze nevšimnout. Zářivá světýlka blikají snad ve všech ulicích a vánoční trhy se s těmi našimi dají jen těžko srovnávat. Pečené kaštany, svařák podávaný v krásných hrníčcích a nezapomenutelná atmosféra, to jsou například trhy na největším náměstí Gendarmenmarkt, nebo u zámku Charlottenburg. Za návštěvu stojí i Alexanderplatz, kde si můžete ve stínu známé TV Tower zabruslit na ledovém kluzišti. Tohle je zkrátka vánoční atmosféra, jak má být.
Pokud se chystáte do Berlína zítra, za měsíc, nebo až za několik let, nezapomeňte čerpat jeho mladistvou energii, všímejte si pouličního umění na místech, kde byste jej nehledali, a přijměte německou vřelost s úsměvem. Jedině tak můžete na závěr své cesty říct: