Berlín od A do Z

Nedávno jste se se mnou mohli podívat do ulic pulzujícího Berlína a koukám, že jste si tohle město taky pořádně zamilovali! V předchozích článcích jsem vás vzala k nejslavnějším památkám i na návštěvu těch nejkouzelnějších kaváren a nápaditých obchodů. A vzhledem k tomu, že mi od vás přišla i spousta dalších dotazů, tak jsem se rozhodla, že vám ještě sepíšu takový závěrečný souhrn tipů a zážitků, které mi Berlín zas přichystal. Jdeme na to!
Kde jsme bydleli?
Co se týče ubytování, tak jsme si díky Airbnb pronajali útulný pokoj na okraji mojí oblíbené čtvrti Kreuzberg, která je plná alternativních umělců, podniků, galerií a dobrých kaváren. Když si odmyslím tu zimu, která nás zastihla, tak je to (hipsterský) ráj na zemi. A pokud vás zajímá, jak vypadalo naše malé království, tak se podívejte SEM.
Cesta?
Před rokem, při své první návštěvě Berlína, jsem využila služeb Student Agency, ale poslední dobou mi mnohem víc vyhovují Eurolines, které mívají, kromě slev pro studenty, i velmi často různé promo akce, takže jízdenky seženete opravdu za pár korun. Navíc jsme jeli dvoupatrovým autobusem, každý dvojsedačku sám pro sebe a zásuvky, takže jsem celou cestu mohla pracovat, abyste se mnou mohli sdílet všechny dojmy a zážitky, co nejdřív. No a v neposlední řadě k tomu přidejte (ne)funkční wifi a vodu zdarma, no neberte to, že?
A co v Berlíně?
Mohla bych se tu rozepisovat o všech těch světoznámých památkách a muzeích, které už jistě všichni znáte. Samozřejmě, pokud jste v Berlíně poprvé, určitě si udělejte selfie s Braniborskou bránou a zapózujte před slavnou TV Tower, bez toho by to zkrátka nešlo. Ale jestli chcete poznat tuhle metropoli i z trochu jiné stránky, podívejte se na blog STIL IN BERLIN, kde jsem si hledala všechny tipy na schované vintage obchůdky, perfektní superfood bary, kavárny, výstavy i skvělé restaurace.
Good coffee in Berlin?
Co si budeme povídat, pojem speciality coffee a Berín k sobě prostě patří. Dobrých kaváren tu je nespočet a zároveň jim stále dominují světové stálice jako The Barn, Five Elephant nebo Bonanza. Každopádně, o místa, kam zajít na skvělý brunch tu opravdu nouze není. Poslední den naší cesty jsem ještě objevila tuhle krásnou Berlin Coffee Map a po příjezdu jsem si rovnou objednala i její Pařížskou verzi, kam se chystám už za necelý měsíc. Nemůžu se dočkat!
Na co nezapomenu?
Třeba na to, jak jsem promrzlá, v promáčených botách lítala od jedněch vstupních dveří ke druhým a hledala ty naše. A když jsem je už asi po patnácti minutách našla, vešla jsem přes dvorek (který vypadal naprosto totožně, jako ten náš!) do všech pater budovy (opět na chlup stejné), ale vůbec nikam mi nepasoval klíč, začala jsem propadat mírnému zoufalství. Nakonec jsem je tedy našla, jen doufám, že se tou dobou v okolí našeho domu nebohyboval žádný Čech, kterého by mohl ten vodopád nadávek a nářků, značně vyvést z míry.
Na to, jak jsem na několik minut uvízla zavřená uvnitř tmavého tunelu a z reproduktorů metra zněl jen jakýsi německý monolog. Za normálních okolností bych to brala celkem v klidu, ale nedávné události v Paříži, v kombinaci s projevy místní kancléřky, dělají své.
A také mě překvapila německá povánoční recyklace. Vzhledem k tomu, že jsem byli v Berlíně krátce po konci svátků, na každém rohu jsme narazili na vánoční stromky. Nikoliv však ty romanticky ozdobené, ale jen jejich uschlé verze, které ležely před opravdu všemi domovními dveřmi. Nepřeháním. Takže pokud nemáte zrovna čím topit, nastartujte auto a projeďte si několik berlínských ulic. Budete mít zásobu nejméně na dvě zimy dopředu.
Podtrženo a sečteno, Berlín rozhodně stojí za návštěvu a už se nemůžu dočkat, až budu zas na konci března posedávat na břehu Sprévy, popíjet kafe a nasávat tu neutuchající atmosféru. Pokud vás ještě cokoliv zajímá, tak se nebojte zeptat a podívejte se i na všechny starší články.
Mějte se nádherně,
Veronika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Komentáře

 1. Anonymní
  1.2.2016 / 19:54

  Tvé články z Berlína mě hrozně inspirovali k tomu se tam taky podívat :). Bylo by super kdybys napsala článek o místech/galeriích/kavárnách o kterých se tolik nemluví, ale stojí za to je navštívit. Mám totiž trochu strach, že když pojedu se zájezdem tak mi tohle všechno unikne a naopak že když pojedu sama tak nebudu znát žádná místa, které by mi ukázal průvodce a budu ztracená pobíhat po Berlíně 😀

  • 3.2.2016 / 20:31

   To mám hroznou radost!:) Určitě se podívaj na zmiňovaný blog a předchozí články, kde jsem ta nejzajímavější místa vypsala:)

 2. 4.2.2016 / 21:41

  Jako vždy krásné fotky, já se fakt těším až se tam jednou podívám! Překvapila jsi mě s eurolines, asi je začnu víc sledovat a třeba chytnu nějakou akci 🙂 A jsem ráda, že všechny tvoje nezapomenutelné příběhy měly šťastný konec 🙂

  • 5.2.2016 / 5:56

   Děkuju moc, přeju Ti, aby ses do Berlína podívala co nejdřív! Vždyť je to od nás fakt kousíček:)

 3. 25.2.2016 / 8:26

  Tak v Berlíně jsem ještě nikdy nebyla, ale určitě bych se tam chtěla někdy podívat! O prázdninách jsem chtěla někam zajet, tak si na seznam napíšu i Berlín ať máme z čeho vybírat. A když to neprojde, tak si tam zajedu sama 😀 A Eurolines budu určitě sledovat 🙂
  Nádherné fotky! 🙂

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?