7 slov, která možná neznáte

10 pojmů, které byste v roce 2017 měli znát patří k jedněm z nejčtenějších článků. Ten o slovech, která se nedají přeložit, jakbysmet.
A tak jsem se dnes rozhodla, že nastal ten pravý čas, abych se s vámi opět podělila o několik slov, která mě od té doby, co jsem vydala poslední článek, zaujala nejvíc. Některá jsem našla u stolečku v zapadlé pražské kavárně, další na mě křičela ze všech médií a jedno mi utkvělo v paměti na poslední přednášce. Ať už jsem je ale objevila kdekoliv, představuji vám teď svou vítěznou sedmičku;

Hepeating

Na tohle nové slovo jsem narazila před nějakou dobu u Zuz a hned jsem si jej zamilovala. O co jde? Nicole Gugliucci slovo hepeating definovala na Twitteru následovně: when a woman suggest an idea and it’s ignored, but then a guy says same thing and everyone loves it. A přesně o tom to je. Ten pocit bezmoci a méněcennosti, který alespoň jednou v životě zažila každá z nás. Tak teď pro něj máme alespoň pojmenování – že by první krok ke změně?

Bobos

Bobos, buržoázní bohémové, noví bohatí. Na rozdíl od starých bohatých tolik neutrácejí za luxusní zboží, ale svůj status budují spíš prostřednictvím zážitků; cestují do exotických zemí, chodí na kurzy vaření, běhají maratony, meditují. Dokáží ocenit kvalitu, dobrý design a ekologickou šternost. Rádi se potkávají se svými přáteli v hipsterských kavárnách a nad šálkem latte zapáleně diskutují o důležitých tématech. (Často ale prý bývají  až přehnaně sebestřední a nudní…)

Ortorexie

Znáte to přísloví, že všeho moc škodí? Tak právě na to doplatila Jordan Younger, na sociálních sítích známá jako The Balanced Blonde, která trpěla ortorexií, tedy obsesí zdravým jídlem. Po dlouhodobé konzumaci vybraných potravin, které sama sobě dovolila s tím, že jsou dostatečně čisté, jí začaly vypadávat vlasy, přestala menstruovat a pleť se jí zbarvila do oranžova. Důvodem bylo příliš zkonzumovaných mrkví a batátů. A jak už asi tušíte, Younger není zdaleka jediná z blogerek, kdo podobnou posedlostí trpěl… všeho s mírou, prosím!

Sendvičová generace

Fyzické dětství se neustále zkracuje, to sociální je naopak delší. Odkládáme zakládání rodin, s chutí si užíváme služeb mamahotelu a studujeme do aleluja. Na druhé straně se jako lidstvo dožíváme pořád vyššího věku a v posledních letech života se stáváme doslova závislí na podpoře (jak finanční, tak psychické) našich dětí. A kdo se krčí mezi tím? Sendvičová generace. Naši starostliví rodiče (lidé středního věku), kteří se současně starají o své nesamostatné děti a o své stárnoucí rodiče…

Glamping

Glamorous camping – glamping, je jakési kempování v luxusu. Žádný děravý stan a pohorky, tady je na prvním místě pohodlí a instagramová idylka.

Populismus

Taky jste tohle slovo slýchali poslední dobou až podezřele často? Definice říká, že se jedná o líbivou politiku, která usiluje o získání široké základny voličů údajnou ochranou zájmů prostých lidí proti různým ohrožením. Populista cílí na emoce. Populista slibuje modré z nebe. Otázkou však zůstává, jestli svá slova zvládne nakonec proměnit i v činy…

Plandid

Selfie, slovo roku 2013, možná stále kraluje většině instagramových účtů, ale na scéně se začíná objevovat nový hráč – plandid. O co jde? Trend, kdy výsledná fotka musí působit jako nenucená momentka, kterou někdo vyfotil jen tak mimochodem. Co na tom, že jí předchází 65 dalších momentek, které zrcadlí zasněný výraz či hrané překvapení. Plandid prostě funguje. A mě vážně baví!

A jaká slova cvrnkla za poslední dobu do nosu vám?

Veronika ♥

 

 

 

9 Komentáře

  1. Anonymní
    1.11.2017 / 20:41

    Došly nápady na články? 🙂

  2. 3.11.2017 / 22:14

    Ortorexii znám, o té už jsem slyšela 🙂 ale díky, konečně vím, co je to populismus 😀 kolem voleb jsem to často slýchávala, ale nějak jsem byla líná si význam toho slova vyhledat a přemýšlela jsem o tom, co by to tak mohlo znamenat 😀

    LENN

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?