Zápisky z Helsinek || Průvodce & Tipy

Zápisky z Helsinek || Průvodce & Tipy

Pokud mě sledujete už nějaký ten pátek, moc dobře víte, jak miluju severské země. Po cestě do Kodaně, Osla a Stockholmu tak tohle léto přišla konečně řada na finské Helsinky. A co vám budu povídat, hlavní město Finska mě dostalo do kolen. Všechny holky tu vypadají jak já (několikrát se mi dokonce stalo, že se mě zbloudilí turisté zeptali na cestu), čerstvé ryby i lesní ovoce tu seženete na každém rohu, výběrová káva teče proudem (věděli jste, že Finové drží prvenství ve světovém žebříčku spotřeby kávy?) a atmosféra města je jedním slovem kouzelná.

A i když jsem za ty necelé tři dny, které jsem v Helsinkách strávila, nestihla zdaleka vše, co bych si přála, náš výlet jsem si opravdu užila. A vás dnes vezmu do ulic tohohle jedinečného města s sebou;

perjantai

Na pobřeží Helsinek jsme se dopravili z Tallinnu a hned po příjezdu jsme zakotvili v nenápadném bistru Cargo Coffee + Vegetarian Food, odkud jsme zamířili rovnou na Hietalahti Flea Market, parádní blešák, kde seženete vše od obleční, šperků i všemožných cetek, starobylého nádobí a suvenýrů.

Následně jsme ještě zaskočili na rychlý oběd do Pupu, což je síť zdravých (ale zároveň i moc pěkných) bister, které najdete na více místech v Helsinkách, a než jsme se stihli zamilovat do našeho finského bytu, který jsme si pronajali přes Airbnb (pro slevu na první cestu stačí kliknout sem), jsme si prošli pár sekáčů a vintage shopů ve vyhlášeném design district.

Ve večerních hodinách jsme se pak ještě zašli podívat na slavnou kapli ticha v Kamppi, nasát atmosféru na starý Old Market Hall plný čerstvých ryb, zeleniny, ovoce i street foodu (a kde jsem poprvé v životě ochutnala jelení maso) a den jsme zakončili v přístavu u Allas Sea Pool, kde to během pátečního večera opravdu žije.

lauantai

Sobotní ráno jsme začali nad boží snídaní v Green Hippo Café, na jejichž pestrobarevné smoothie bowls jsem se těšila od té doby, co jsme v Helsinkách vystoupili z trajektu, a na kafe jsme zamířili do dalšího must-visit místa, kavárny Johan & Nyström, která se nachází přímo v jednom z hlavních přístavů.

Pak už následovala jen krátká zastávka v kavárně El Fant, kterou najdete v samotném historickém centru, a nastal čas na Free Walking Tour. Za pár desítek minut jsme si prohlédli to nejdůležitější, co Helsinky skrývají, a dozvěděli jsme se třeba i fakt, že ve finštině se nerozlišuje mužský a ženský rod, což může být dost dobře i důvodem toho, proč je Finsko tak daleko v otázce rovnoprávnosti.

Na oběd jsme se pak vydali do bývalé dělnické čtvrti Kallio, která je teď plná trendy podniků, a volba tentokrát padla na nenápadné bistro Roots, které jsem si okamžitě zamilovala. Kromě naprosto božích buddha bowls a krásného interiéru, tu totiž najdete i sál na jógu a obecně tu panuje nepopsatelný klid. Prostě pohádka.

Po krátké pauze jsme pak zamířili do bývalých jatek, které nyní nesou název Teurastamo a jsou hotovým nebem pro všechny místní hipstery. Najdete tu klasicky několik barů, graffitti wall, stage pro tanečníky a hlavně neuvěřitelně pohodové vibes. Zkrátka ideální místo na víkendový relax.

A i když jsme měli v nohách za celý den už něco ke dvaceti kilometrům, nedalo nám to a večer jsme ještě dost spontánně naskočili na loď, která nás dovezla na pevnost Suomenlinna, kde jsme si užili náš poslední večer v mých (teď už) milovaných Helsinkách…

sunnuntai

Poslední ráno naší cesty jsme začali královskou snídaní přímo v přístavu v Allas Cafe, což je místo, kam, pokud budete někdy v Helsinkách, jednoduše musíte. Za rozumnou cenu si tu nakombinujete obrovskou zdravou snídani a vychutnáte si ji na břehu blankytného moře. No řekněte sami, co víc si přát? (A z vlastní zkušenosti potvrzuji, že jedna snídaně bohatě vystačí i pro dva.)

Pak jsme se už s kufry přesunuli do kavárny Brooklyn Cafe, napsali pár pohledů a u malého stolečku jsme si vychutnali naše poslední chvíle v tomhle jedinečném severském městě…

Chystáte se do Helsinek?

A na úplný závěr tu mám pro vás ještě klasicky pár užitečných tipů. Do Helsinek jsme dopluli trajektem z Tallinu, takže o dopravě z Prahy vám toho moc neřeknu, ale na cestu zpět jsme využili služeb Czech Airlines. Na letiště jsme se z hlavního nádraží dopravili vlakem, kdy jeden lístek vyšel na pět euro a cesta trvala kolem dvaceti minut. Pro více informací se můžete podívat sem.

Co se týče dobrých kaváren, kterých jsou Helsinky plné, všechny mé tipy najdete opět v mapě kaváren. A pokud vás zajímají i zdravá bistra, markety a restaurace, které stojí za to navštívit, můžete se podívat na tento seznam, který jsem si před cestou vytvořila.

A jestli se vám zachce zhlédnout i Stories, které jsem během naší cesty nahrávala na Instagram, najdete je uložené na mém profilu.

Tak jak se vám Helsinky líbí? Nalákala jsem vás alespoň trošku k jejich návštěvě?

Veronika ♥

5 Komentáře

  1. Karolína
    20.8.2018 / 16:14

    Ahoj Veru, kdy bude další článek z edice Ne hladu? 🙂

  2. 20.8.2018 / 23:43

    Super tipy, to vypada naprosto uzasne! <3 Ja miluju celou skandinavii a nejradeji bych ji rovnou projela celou naraz. 🙂
    S laskou, Sandra

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?