Zápisky z Budapešti || Průvodce & Tipy

Zápisky z Budapešti || Průvodce & Tipy

Do Budapešti jsem se chtěla podívat už pěkně dlouho. Možná to bylo kvůli všem těm stylovým kavárnám, které jsem obdivovala na Instagramu, starobylým lázním nebo překrásnému parlamentu. Možná mi učarovala ta neopakovatelná atmosféra, která na vás dýchne z každého zákoutí, nebo rozmanitá architektura, která vás s každým dalším krokem přenese do úplně jiného města.

Ať už to tedy bylo jakkoliv, po několika dnech strávených v maďarské metropoli můžu říct jediné – zamilovala jsem se. A pokud se teď vydáte do ulic tohoto nádherného města se mnou, pochopíte proč;

Péntek

Je něco kolem páté hodiny odpoledne a já po někonečných měsících opět vcházím do haly pražského letiště. Venku mrzne, černočerná tma už pomalu zahalila všechny okolní střechy a já nedočkavě vybíhám schody přikryté červeným kobercem. Do odletu máme sice ještě dvě hodiny, ale rozhodli jsme se, že si náš výlet užijeme se vším všudy. (S lowcostovými letenkami v kapse) proto o pár chvil později vstupujeme do luxusního salonku Raiffeisenbank Lounge, kde na nás čeká nekonečný bar i občerstvení, pohodlná červená křesla a, co je vůbec nejlepší, individuální bezpečnostní kontrola. Místo nekonečných front pak tedy krátce před odletem procházíme přes soukromé security a míříme směr Budapešť.

(Mimochodem, opět jsem to úplně nezvládla se zavazadly, ale na rozdíl od cesty z Milána, tentokrát stačil jen vyděšený výraz jedné bezradné blondýnky a oba kufry nám putovaly bezplatně k odbavení:)

Po přistání v hlavním městě Maďarska už jen rychle nastupujeme na autobus do centra, hledáme náš byt, který jsme si pronajali přes Airbnb, a celí nedočkaví se těšíme na dobrodružství následujících dnů.

Szombat

První maďarský ráno začínáme parádní snídaní v kavárně fekete, odkud za svitu slabého zimního sluníčka pomalu (s povinnou zastávkou v My Little Melbourne) míříme na meeting point budapešťské Free Walking Tour. (Pokud mě sledujete už nějakou dobu, jistě víte, jak moc mám tenhle způsob poznávání měst ráda!)

My Little Melbourne

Během necelých tří hodin tak společně s dalšími cestovateli z celičkého světa procházíme všechna významná místa, od sympatické průvodkyně se dozvídáme spoustu perliček z každodenního života a nevěřícně posloucháme tragickou historii, kterou má Budapešť za sebou…

Šáhněte si na bříško a splní se vám přání! Rybářská bašta

Po několika hodinách strávených pod širým nebem si pak jdeme ohřát zmrzlé tváře do bistra Slow Foodiez, kde si objednáváme naprosto vynikající buddha bowls a plánujeme, co všechno ještě dnes prozkoumáme.

Nakonec, kvůli stále přituhující zimě, volíme návštěvu Terror Háza, kde se tváří v tvář potkáváme s hrůzostrašnou maďarskou historií. Tenhle zdánlivě obyčejný dům, který stojí na jednom z budapešťských bulvárů, byl totiž nejen svědkem, ale i účastníkem dvou tragických období novodobé maďarské historie, nacismu a komunismu.  A já si zas a znovu uvědomuji, jak moc jsem vděčná za to, v jakém míru v té naší malé zemi dnes žijeme…

Ve večerních hodinách se ještě vydáváme zažít atmosféru jedinečného street food marketu Karavan, který je však k našemu velkému zklamání na zimu zavřený… (O to větší důvod se sem ještě někdy vrátit!)

Vasárnap

Druhý budapešťský ráno se probouzíme v kouzelném pubu Szimpla Kert (nebojte, neztřískali jsme se tam v noci do němoty), který se každé nedělní dopoledne proměňuje ve farmářské trhy. Teprve s prvním douškem espressa a vykukujícím sluníčkem si totiž začínám uvědomovat, jak krásný den máme ještě před sebou, a už netrpělivě plánuji, co všechno navštívíme dál!

Farmářské trhy v Szimpla Kert

Po krátkém ranním rozjímání se pak vydáváme do velkolepé Baziliky sv. Štěpána, odkud se mi (za pár maďarských forintů) před očima otevírá pohled k nezaplacení… 

Následně, cestou k nejikoničtější budapešťské budově, monumentálnímu Parlamentu, se ještě zastavujeme v další skvělé kavárně Espresso Embassy a úplnou náhodou se ocitáme na festivalu Mangalica, kde se poprvé v životě setkávám s uherskými ovco-prasaty!

Espresso Embassy

Na oběd se vracíme zpátky do židovské čtvrti, kde se mezi oprýskanými zdmi skrývá malý poklad. Mazel Tov, tahle přenádherná restaurace s vynikajícím jídlem, se pak během pár minut oficiálně stává mým nejoblíbenějším budapešťským zákoutím a už teď, když vám píšu tyhle řádky, se mi stýská!

Mazel Tov!

S blížícím se večerem konečně vyměňujeme kožichy, pletené ponožky a patnáct svetrů za jedny titěrné plavky a jdeme si odškrtnout další maďarské must visit, starobylé lázně. Po dlouhém rozhodování u nás zvítězily lázně Gellért, kde, i přes svou neustálou zimomřivost, zahalená tmou a stoupající párou vysedávám ve venkovním termálním bazénu a vnímám tu neopakovatelnou atmosféru lázeňského světa…

Konec parádního dne uzavíráme opět v mém milovaném Mazel Tov a celí znavení se jdeme vyspat na poslední den strávený v tomhle jedinečném městě.

Hétfő

Poslední ráno už raději pár minut před otevíračkou stepujeme před malinkatým, ale naprosto božským, bistrem Szimply, které se úderem osmé hodiny zaplní do posledního místa. K snídani volíme vynikající winter oatmeal a kafe si necháváme donést z protější kavárničky Kontakt. Jo, tenhle způsob spolupráce mě vážně moc baví!

Po snídani míříme do Great Market Hall, největšího a nejstaršího tržiště v Budapešti, kde najdete kromě mnoha stánků s čerstvou zeleninou, masem a paprikou (která je tu doslova na každém rohu) i bistra s tradičními maďarskými specialitami jako jsou langoše, guláš a klobásy na všechny možné způsoby.

V dopoledních hodinách pak naše kroky míří do Metropolitan Ervin Szabó Library, té nejnádhernější knihovny, jakou jsem kdy viděla, a krátce nato si užíváme poslední chvíle v nedalekém Budapest Baristas.

Nejkrásnější knihovna!

Pak už se jen se slzou v oku loučíme s naším bytem, hážeme do sebe poslední espresso ve Fekete, píšeme pohledy a cestou na letiště se ještě zastavujeme na rychlý oběd v parádním bistru Oh My Green

Chystáte se do Budapešti?

A jak už jste zvyklí, na závěr mám pro vás pár užitečných informací. Do Budapešti je možné využít autobusovou dopravu, ale cesta je (na mě) opravdu zdlouhavá. Z toho důvodu jsem raději vyhledala levné letenky na mém oblíbeném Kiwi a rozhodně si nemůžu stěžovat. Před cestou si taky samozřejmě nazapomeňte sjednat cestovní pojištění.

Co se týká dopravy ve městě, pokud si zrovna nelibujete v nošení jehlových podpatků, Budapešť hravě prochodíte pěšky. Uber je tu už nějaký ten pátek zakázaný, taxíky předražené a proto vám doporučuji využít z (a na) letiště autobusy 100E a 200E. Jedna cesta vám tak zabere kolem čtyřiceti minut. Aplikaci na městskou dopravu hledejte pod BKK.

Ohledně ubytování, nemůžu si vynachválit židovskou čtvrť, která je plná stylových kaváren, restaurací i bohatého nočního života. My tu měli pronajatý celý byt a ty ceny na Airbnb vážně stojí za to!

Co se týče lázní, ze všech vašich zpráv a doporučení mi vyšli tři vítězové – již zmíněné Géllert, Rudas a Széchenyi, které jsou rovnou nejrozsáhlejší v Evropě. Vstupné není nijak napálené, ale pokud se chcete vyhnout frontám, doporučuji si koupit vstup předem online. 

A na závěr samozřejmě to nejdůležitější – kafe a jídlo! Jak už jsem psala, Budapešť je opravdu kavárenský ráj, proto doporučuji pečlivě prostudovat všechna místa, která jsem vyznačila v mapě kaváren! No a pokud jde o fajn bistra, vegan friendly místa, restaurace i street food, všechny mé tipy najdete v tomto seznamu.

Tak jak se vám Budapešť líbí? Navštívili jste někdy tohle kouzelné město?

Veronika ♥

15 Komentáře

 1. 17.2.2018 / 11:31

  V Budapesti jsem jeste nebyla, ale strasne dlouho uz se tam chystam!!! Kazdopadne to vypada skvele!!! Moc diky za tipy, urcite si to ulozenym.
  Liebe Grüße, Sandra

 2. 17.2.2018 / 14:49

  Budapešť mě dřív nijak nelákala, ale poslední dobou o ní dost přemýším – třeba aspoň na víkend… Na tvých fotkách to všecko vypadá parádně, hnedka bych se tam s radostí teleportovala 😀

 3. magdalena
  17.2.2018 / 15:10

  Veru, děkujeme vám za úžasné fotečky a hlavně tipy na výlety a restaurace, lázně a ostatní,
  prostě nádhera moc díky Magda a Roman

 4. 18.2.2018 / 20:26

  Do Budapešti se chci podívat už přes rok 🙂 A nejen já, i přítel tohle nadšení sdílí. Po přečtení tvého článku a zhlédnutí všech fotek mě to jen utvrdilo v tom, že se tam fakt podívat musíme!

 5. Karolína
  19.2.2018 / 17:10

  Ahoj Verunko, článek skvělý, ale už dlouho se Tě chci zeptat na jednu věc. Čtu Tvůj blog už nějakou dobu a vím, že jíš zdravě a počítáš si kalorie. Právě proto by mě ale zajímalo, jaké kávy piješ, aby se Ti nenavýšil kalorický příjem? A že jich piješ hodně? Vím, že presso nemá skoro žádné kalorie, ale stejně bych se bála, že mi do něj v kavárně něco přidají, i když to je asi fakt blbost. A jsou ještě jiné druhy kávy, které nejsou kalorická bomba? Děkuju moc za odpověď.

 6. Bára
  26.2.2018 / 13:43

  Ahoj,

  super článek :). Do Budapešti se chystám v dubnu, díky za tipy :).
  Chtěla bych se zeptat, jak to bylo s angličtinou? Dá se v pohodě domluvit?
  A hromadná doprava je taky jednoduchá na pochopení?

  Díky moc.
  Krásný den.

  Bára

  • 26.2.2018 / 20:36

   Baru, s angličtinou jsme vůbec neměli problém:) A mhd jsme využili jen z a na letiště a jednou metro, takže to moc neporadím… Ale rozhodně doporučuji spíš chodit pěšky:) Moc si cestu užij!

   • Bára
    14.3.2018 / 11:01

    Ahoj Veru,
    moc děkuji za info, také plánujeme využít dopravu pouze z a na letiště, zbytek určitě prochodíme.
    Ještě jednu otázečku, jestli ti to nevadí, platili jste jen HUF nebo i Eury?
    Moc díky a krásný den :).

    Bára

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?