Studovat, nebo podnikat? A co třeba obojí najednou?
Jestli mě už sledujete nějaký ten pátek, víte, že jsem se poměrně brzo pustila do podnikání. Respektive práce sama na sebe. Že už od osmnácti let, kdy jsem si založila živnosťák, jdu cestou, o který mi na základce nebo na gymplu, nic moc neřekli. Ne proto, že bych se hnala za nějakým velkým úspěchem nebo penězi. Ale jednoduše proto, že mě to baví. Že mi to dává smysl. Protože svoboda, kterou mi podnikání dává, je pro mě důležitější než jistota, kterou zas nabízí zaměstnání.
Ani jedna cesta není dobrá, nebo špatná. Každá má spoustu svých pro a proti. A záleží jen na vás, co jste ochotni obětovat a kterou z nich se vydáte. Nicméně pokud máte hlavu nastavenou podobně jako já a uvažujete o tom, že se po střední nepůjdete na vysokou a vrhnete rovnou do freelance nebo podnikatelského světa, na chvíli zadržte. I když vám to většina supermotivačních koučů tají, tak bych vám ráda řekla, že:
- Podnikání fakt není lehký. A svoboda, kterou získáte, je draze vykoupená. Protože uspět (rozuměj být na konci měsíce aspoň v plusu) vyžaduje spoustu práce, odhodlání, odříkání a houževnatosti.
- Bez toho, aniž byste něco uměli nebo věděli, nebudete odvádět dobrou práci. = Nebudete mít klienty. = Nebudete mít peníze. A jestli si myslíte, že víte, tak možná jen nevíte, že nevíte. Bacha na to.
- Práce ani klienti nepadají z nebe. Budete se muset umět prodat. A znát ty správný lidi.
- Otázka, zda jít na vysokou, nebo podnikat, je špatně. Nejlepší je kombinace obojího.
I když u nás většina vysokých škol pořád vychovává zaměstnance, najdou se totiž výjimky, které vás na podnikání připraví. Které vám poskytnou zázemí pro to, abyste uspěli. Abyste byli nejlepší v tom, co vás baví. Abyste se uměli prodat. Abyste získali kontakty i praktické zkušenosti. Které vám nebudou házet klacky pod nohy, protože při škole rozjíždíte vlastní byznys a váš svět se netočí jen kolem dvacet, třicet, padesát let starých skript.
Jestli máte možnost jít takovou školu studovat, prosím, využijte toho. Skloubit práci a studium je sice občas náročné, ale vaše budoucí já vám za to poděkuje. Pokud vás zajímá marketing, PR nebo audiovizuální tvorba, stavte se 5. 6. na VŠKK, kde budu o své zkušenosti se studiem zase mluvit na dni otevřených dveří. Těším se na vás.