Site icon VERONIKA

Není kafe jako kafe. Jak se v tom všem vyznat?

Dáte si flat white, aeropress, americano, V60 drip nebo affogato? Že nevíte, jakým jazykem na vás teď mluvím? Nebojte, nejste sami. Čím dál tím častěji se setkávám s lidmi, co po důkladném prozkoumání nabídky v kavárně rezignují a nakonec z nich vypadne jen zoufalé prostě kafe. Tímhle slovním spojením se však nevědomky dotknou baristova ega, které zapříčiní pohrdavý pohled, nebo několikaminutovou přednášku, ze které nakonec odchází nespokojené obě strany. Je vám tahle situace povědomá? Tak to jste tu správně.
Za poslední dobu se u nás objevilo nespočet kaváren nabízejících speciality coffee, za což jsem moc ráda, ale kávovým jazykem mluví stále jen hrstka lidí. Tu většinou poznáte na první pohled; tetování, plnovous, kostkované košile a skrvny od kafe mluví za vše.
Já plnovous sice nemám a kostkované košile nenosím, ale moje vášeň i práce v kavárně mě naučily mluvit tímhle prazvláštním jazykem, jehož základy vás dnes chci naučit. Jsem si jistá, že následují text vám otevře dveře jak k baristovu srdíčku, tak do toho nádherného, provoněného kávového světa.
Jaká je cesta kávy?
Cesta kávy je opravdu dlouhá a jediné zrnko projde rukama mnoha lidí. Od té doby, co jsem se začala o tenhle elixír síly zajímat podrobněji, nikdy bych si nestěžovala na jeho cenu. Jen si zkuste představit, kolik farmářů, dovozců, pražičů, ochutnávačů a baristů pracuje na tom, aby právě vás šálek kávy byl perfektní. Těch šedesát korun za to stojí, nemyslíte?
Sophiina volba
Když už se vám tedy do rukou dostane ten krásně voňavý balíček, nastává čas volby. Existuje mnoho způsobů, jak si upražená zrnka připravit, a je jen na vás, na co budete mít zrovna chuť.
První možností, kterou mám nejradši, je káva filtrovaná. Zrnka pomelete na určitou hrubost, nasypete do filtru a zlíváte je horkou vodou. Samozřejmě hraje roli spousta faktorů, aby byla káva co nejlepší, ale tím vás tady nebudu zatěžovat. Od čeho jsou přeci baristé, že? Způsobů, jak filtr připravit, je hned několik. 
A právě tady se setkáme s těmi zvláštními slovy jako Aeropress, Chemex, V60 či Kalita. Všechno to jsou jen názvy náčiní, které při přípravě nápoje používáme. Na následujících obrázcích najdete pár návodů a pokud vás zajímají podrobnosti, určitě se podívejte na stránku Piccolo neexistuje!

 

Stačí zmáčknout tlačítko, ne?
Další, troufnu si říci nejčastější, metoda, jak připravit kávu, je pomocí velkých espresso strojů. 
Z pohledu nezaujatého civilisty se může zdát, že k přípravě espressa stačí zmáčknout tlačítko a dokonalý nakopávač je na světě, ale pravda je jinde. Na dokonalé espresso jsou kladeny vyšší nároky než na modelky a jeho přípravě předchází mnoho práce.
Dobrý barista musí umět perfektně nastavit mlýnek (což dělá i několikrát za den), vychytat čas, po který bude voda skrz namletou kávu protékat, a samozřejmě musí umět zacházet se samotným strojem. Baristé by pak měli být i dobří psychologové, zvládat stresové situace, rychle reagovat, počítat… ale o tom vám povím třeba jindy.
Kávová matematika
Tak a teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Jak se v tom všem vlastně vyznat? 
Představte si všechny názvy kávových nápojů jako takovou matematiku. Ale o dost příjemnější, nebojte. Pokud si v kavárně objednáte vaše oblíbené cappuccino nebo latte, barista VŽDY nejprve připraví dokonalé espresso. Právě tenhle malinkatý shot kávy je totiž základním kamenem všech dalších nápojů. Dále se liší jen v kombinaci a množství přísad, kterými je doplníme.
Jak vidíte na obrázku, například kombinací espressa a mléčné pěny vznikne macchiato. Espresso, mléko a mléčná pěna nám vykouzlí cappuccino. Když přidáme navíc ještě čokoládu, máme moccacino.
Českého turka v Turecku neznají
Když mluvíme o přípravě kávy, určitě vám v hlavě naskočí slavný český turek. Schválně píši český, neboť tuhle variantu, kdy zalijeme mletou kávu vroucí vodou, nezná v Turecku skoro nikdo. Tahle lógrová pochoutka je ryze česká (a slovenská) specialitka. 
Z Turecka však pochází další zajímavá metoda, kdy se do nahřáté džezvy nasypou jemně umletá zrna, zalijí vodou a nechají rychle projít varem. Jakmile nápoj vykypí do okraje konvičky, sejme se z ohně a nalévá se do šálků. Někdy se džezva zahřívá i na rozžhaveném písku, který celému rituálu dodává nepopsatelné kouzlo. O mé první zkušenosti s dževvou jsem vám nedávno psala tady.
Já + káva = VSL
A z jaké pozice vás tady vlastně poučuji?
malé já začalo pít kávu (pokud to tak lze nazývat) už někdy kolem čtvrté třídy základní školy. Tehdy jsme měli vedle učebny magický automat na horkou čokoládu, který měl až podezřele mnoho tlačítek neobsazená volba. Jak jsem později zjistila, právě pod těmito matoucími názvy se skrývalo ono kofeinové potěšení. V kabinetě třídní učitelky jsem objevila dešifrovací papír a od té doby jsem si potají začala kupovat cappuccino.
 
Druhá etapa přišla, když jsem objevila řetězce jako Starbucks a Costa Coffee. Utratila jsem tam tisíce, než jsem konečně jednoho nádherného dne ochutnala výběrovou kávu. Kávový svět mě tehdy pohltil v celé své kráse; stylové kavárny, latte art, rozmanité chutě i vůně a samozřejmě i potetovaní baristé.
Našla jsem si práci v kavárně, pak jsem se dostala do skvělé party stojící za La Bohéme Café, kterou jsem nakonec musela kvůli škole opustit. Momentálně sice v kavárnách pracuji takřka pořád, ale jen jako zákazník schovávající se za obrazovkou počítače.
Kávový fašismus
 
Tenhle článek jsem vám chtěla sepsat už pěkně dlouho, ale pořád jsem něvěděla, jak ho uchopit. Kázat a poučovat, jak to mají někteří baristi ve zvyku, to je celkem snadné, ale absolutně k ničemu. Krásně to vystihuje tohle krátké video.
Chtěla jsem vám ukázat, jak je tenhle provoněný svět rozmanitý a že už dávno neplatí, že káva bez cukru je hořká či dokonce nepitelná. Zkuste zapomenout na předsudky a ochutnejte někdy kávu filtrovanou. Hledejte v ní tóny borůvek, karamelu, ovoce či čokolády. Budete mile překvapeni, věřte mi.
A co vy, pijete kávu? Jaký je váš příběh? Kterou kavárnu máte nejradši?
Mějte se krásně,
Veronika
Zdroje obrázků: originalcoffee.cz, piccoloneexistuje.cz, Pinterest
Exit mobile version
Přejít k navigační liště