MBTI

MBTI

Když jsem pár let zpátky studovala na letní marketingové škole v Paříži, během jedné přednášky jsme se dostali k MBTI. Osobnostnímu testu, který lidi rozděluje do šestnácti kategorií podle jejich přístupu a jednání v konkrétních situacích. Základní pilíře tohoto systému položil Carl Gustav Jung a do současné podoby ho vypracovaly Katharina Cook Briggs a Isabel Briggs Myers, které vytvořily Myers–Briggs Type Indicator, ve zkratce: MBTI. 

A i když jsem tehdy výsledek, který mi vyšel (ENTJ-T), považovala za dobré zrcadlo mých silných a slabých stránek, jeho význam plně doceňuju až teď, kdy stavím a vedu týmy lidí. I přes relevantní kritiku, že po světě chodí víc než šestnáct typů osobností, mi totiž jeho výsledky (respektive výsledky lidí, se kterými pracuji), dávají velmi dobrý návod na to, jak s nimi komunikovat. Jak jim zadávat práci, jak chápat jejich chování. Jak si vykládat nedorozumění, která nastala. A neopakovat chyby, kterých jsem se v komunikaci dopustila.

Pokud totiž člověk není úplný idiot nebo sobecký lenoch, problémy, které v procesu dokončování projektu nastanou, jsou vždycky vinou leadera. Respektive toho, že nedokázal mluvit jazykem, kterému příjemce rozumí.

Jestli tedy taky vedete pracovní tým nebo jakoukoliv skupinu lidí, vřele doporučuju, abyste všem dali MBTI vyplnit a s výsledky pracovali nejobjektivněji, jak jen to jde. Pokud se vás leadership netýká, můžete dát vyplnit test svým blízkým. Možná vás překvapí, jak vám pochopení jejich myšlení dokáže zlepšit vzájemné vztahy. A v neposlední řadě zkuste Myers–Briggs Type Indicator i sami na sobě. Zrcadlo vašich silných a slabých stránek není nikdy na škodu.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?