Jaký byl můj první rok na VŠKK?

Jaký byl můj první rok na VŠKK?

Pořád nemůžu uvěřit, že je to skutečně za mnou. První rok na vysoké. Rok, na který mě všichni tak pečlivě připravovali. Že prý to bude náročné. Že toho o zkouškovém moc nenaspím. Že poznám, jaká byl gympl procházka růžovou zahradou. A víte co? Za poslední roky jsem nebyla šťastnější.

Pokud mě sledujete už nějakou dobu, víte moc dobře, jak jsem se na gymnáziu trápila. Jak moc jsem to tam neměla ráda. Nechápala jsem, proč mám trávit hodiny a hodiny sezením v lavici a posloucháním výkladu, který mi stejně nic nedával. Většinu času jsem proto trávila vysedáváním po kavárnách a samostudiem. Učila jsem se zpaměti stránky textu, který mě samotnou nikam neposouval. Učila jsem se jen a jen pro ten zázračný papír, který mi má zaručit lepší budoucnost.

A pak jsem konečně došla na konec té osmileté cesty a shodila ze zad ten obří balvan, který jsem s sebou pořád nosila. Byla jsem volná.

Kdybych měla být naprosto upřímná, na vysokou jsem tehdy jít nechtěla. Můj malý sen se začínal stávat skutečností a práce jsem měla víc než dost. Chtěla jsem věnovat veškerý čas blogování. Potkávat se s inspirativními lidmi, chodit na zajímavé akce, cestovat, fotit, spolupracovat s mými oblíbenými značkami a psát. Jenže, jak už to tak bývá, měla jsem strach. Strach, že v tom našem systému, ve kterém si tak spokojeně žijeme, jednou tvrdě narazím. Že až mi bude čtyřicet, přijdou mladší a šikovnější lidé než budu já. Lidé, kteří budou v obraze, vždy o krok napřed. A já budu jen sedět doma, koukat na své maturitní vysvědčení a přemýšlet, z čeho zaplatím složenky, nájem a bůhvíco ještě.

A tak jsem si řekla, že to zkusím. Že za pokus přeci nic nedám. Že se pokusím zvládnout jak školu, tak práci. A uvidíme, co se stane dál.

Nechtěla jsem ale studovat jen pro titul. Abych něco znamenala. Chtěla jsem aby čas, který strávím na přednáškách, alespoň k něčemu byl. Abych nemusela další tři roky vstávat s nechutí a špatnou náladou. Toho jsem si za poslední roky užila víc než dost.

Chtěla jsem se vzdělávat v oboru, který mě zajímá a který je mi blízký. V marketingu. Jenže, ze státních škol jsem moc na výběr neměla. Nebudu si tu znovu stěžovat na české školství, ale sami moc dobře víte, jak je v některých oborech zkostnatělé. A marketing, dle slov nejednoho z vás, není výjimkou.

Nevím, jestli to nazývat šťastnou náhodou, nebo Vesmírem, ale krátce před maturitou se ke mně donesla zpráva, že VŠKK, škola, kam jsem plánovala jít studovat literární tvorbu, otevírá nový obor. Kreativní marketing a komunikace. Ani nevíte, jakou mi to tehdy udělalo radost!

Nakráčela jsem si to pro jistotu hned na první den otevřených dveří a o pár hodin později už jsem odesílala přihlášku ke studiu. Nebylo na co čekat.

A pak přišel říjen, začátek školního roku, a já vůbec netušila, jak moc se mi od té doby změní život. Že konečně zase budu studovat něco, co mě zajímá. Něco, co mě posouvá dál, rozvíjí. Že mě budou učit opravdové kapacity v oboru. Lidé, ke kterým vzhlížím a které plně respektuji.

Nebudu vám tu tvrdit, že to bylo snadné. Nebylo. Na přednáškách jsem strávila opravdu hodně času, který bych raději věnovala jiným věcem, stresových momentů bylo také víc než dost, ale i tak bych neměnila. Nic není perfektní. Ale pokud pozitiva pořád převažují nad negativy, je to ta správná cesta.

Jsem fakt moc vděčná, že tu mohu studovat a potkávat se s tak inspirativními lidmi, kterým upřímně záleží na tom, aby nám něco předali. Kteří nás nechtějí jen vydusit u zkoušek, ale jde jim o to, abychom ze sebe vydali to nejlepší. A to přesně je přístup, který mi za ta dlouhá gymnaziální léta tak moc chyběl.

Tady nejsem za tu věčně nespokojenou studentku, pro kterou je práce důležitější než (v reálném životě tak moc důležité) chemické vzorce a matematické rovnice. Na VŠKK chápou moji práci, podporují mě a snaží se mi vyjít vstříc. A já si toho opravdu moc vážím. Makám. Snažím se ze sebe vydávat to nejlepší a být otevřená všem příležitostem, které mi škola nabízí.

A jelikož mi od vás chodí neustále spousta dotazů ohledně studia, vyučujících, náročnosti přijímacích pohovorů a bůhvíčeho ještě a není v mých silách odpovídat každému zvlášť, spojila jsem síly s naším rektorem a prorektorem a v následujících řádcích vám přináším odpovědi na ty nejčastější otázky, které vás ve spojitosti s VŠKK zajímají;

TOP 10 FAQ

Jak probíhá přijímací pohovor (zkouška)?

  • Každý se nás ptá, jak se má připravit na přijímačky. U nás se na zkoušky uchazeči nemusí učit. Více než na znalostech nám záleží na tom, proč chce uchazeč studovat právě naši školu, jakou má motivaci, kolik je ochoten práci na sobě obětovat a kam směřuje v dalším životě – to je podstata přijímacího pohovoru. U studentů kreativních oborů pak samozřejmě chceme znát i jejich talent a vidět jejich portfolio.

Čím se liší soukromá škola od státní? Jaké jsou výhody soukromých VŠ?

  • Jsme zaměřeni prakticky, ne akademicky. Klademe důraz na praxi v průběhu celého studia. Vyučující jsou významné osobnosti z oboru. Jsme flexibilnější při řízení chodu školy (vybavení, prostory, spolupráce s komerční i uměleckou sférou, nabídka studijních programů). Soukromá škola však nezaručuje automatické získání titulu – vzdělání si u nás nelze koupit. Dbáme na vynikající kvalitu, všestrannost a uplatnění našich absolventů. V oblasti evaluace je náročnost srovnatelná se státní VŠ.

Co všechno se dá na VŠKK studovat?

  • Na VŠKK můžete studovat Kreativní marketing a komunikace ve 3 specializacích: Kreativní marketing, Management v kreativním průmyslu a On-line marketing. Ve studijním programu Vizuální a literární umění se můžete orientovat na Grafický a mediální design, Fotografii a audiovizi či Animaci a vizuální efekty, to vše doplněno o Literární tvorbu, které navazuje na zkušenosti pedagogů zaniklé Literární akademie Josefa Škvoreckého. VŠKK je jedinou vysokou školou v ČR, která poskytuje soustavné vzdělávání v oblasti tvůrčího psaní. Všechny specializace se prolínají v rámci předmětu Intermediální tvorba, který zajišťuje praktické propojení všech „kreativců“ na úrovni týmové spolupráce a realizaci skutečných zakázek dle požadavků komerční sféry a poptávky na trhu. (Více informací o jednotlivých specializacích najdete zde.)

Jak probíhá výběr vyučujících?

  • Musí splňovat povinné předpoklady (VŠ vzdělání, délka praxe, znalosti a zkušenosti). Dále je pro nás podstatná shoda nad celkovou vizí VŠKK, ztotožnění s koncepcí studijního programu či specializace, vhled do problematiky, celkový přehled týkající se vývoje i moderních postupů v konkrétní oblasti výuky a v neposlední řadě komunikační dovednosti = schopnost učit.

Je možnost využít Erasmus nebo jiné zahraniční stáže (studijní pobyty)?

  • Ano, od akademického roku 2018/2019 jsou realizovány stáže a výběrová řízení pro studenty v rámci programu Erasmus+ a EDCOM (asociace sdružující 53 škol podobného zaměření z 20 zemí). Příležitost pro studenty i pedagogy.

Kolik stojí školné? Je možnost stipendií?

  • Ceník pro jednotlivé studijní programy a specializace je k dispozici na webu školy. Stipendijní plán je průběžně aktualizován (prospěchové stipendium, podpora účasti na mezinárodním vzdělávání, patronace reklamních agentur nad konkrétními studenty).

Kolik lidí je maximálně v ročníku (třídě)?

  • Záleží na typu předmětu (specializační, oborový, společný) a také na formě (přednáška či seminář). V předmětu z části společného základu může být na přednášce až 100 studentů (kapacita prostor je zajištěna). Nicméně v případě výuky v ateliérech je maximální počet 20 studentů – praktické zapojení a individuální mentoring ze strany našich odborníků je prioritou. Po předchozí dohodě je možné ateliéry využívat i mimo rozvrhem stanovený čas, a to za účelem vlastního rozvoje v rámci VŠKK (bakalářské práce, klauzury, reálné zakázky vzešlé z poptávky školní reklamní agentury KK, která nabízí praxi formou brigád).

Co znamená kreativní komunikace (průmysl)?

  • Potenciál mají obory jako je design a grafika, vizuální efekty a animace, film a televize, fotografie, herní průmysl, mediální komunikace, marketing a reklama – to vše a mnohem více je kreativní průmysl. Generuje obrovský přínos pro ekonomiku a nabízí mnoho atraktivních a dobře placených pracovních míst. Bez kvalitního vzdělání se v této branži nikdo neobejde. Ve střední Evropě je to ale stále opomíjená věc.

Je možnost dálkového nebo kombinovaného studia?

  • Vzhledem k celkové koncepci zaměření Vysoké školy kreativní komunikace je forma studia stanovena pouze jako prezenční. Nicméně v případě zájemců o studium na VŠKK, kteří jsou zaměstnáni na plný úvazek, je možné po dohodě nastavit koncepci studia s ohledem na individuální možnosti každého uchazeče.

Je možné studovat v cizím jazyce?

  • Momentálně máme akreditovány pouze studijní programy v českém jazyce. Pro zájemce o studium, jejichž mateřským jazykem není čeština a kteří neuspějí u vstupního testu z ČJ, je zajištěn kurz českého jazyka pro cizince – ten pokrývá nejen základní znalost a osvojení pravidel (gramatika, syntax, stylistika), ale zaměřuje se i na slovní zásobu nutnou při absolvování jednotlivých předmětů napříč specializacemi.

Samozřejmě, pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího, neváhejte mi napsat do komentářů. VŠKK je moje srdcovka a budu jedině ráda, pokud v naší školní kavárně budu v následujících letech vídat i vás. No a pokud si studiem vysoké školy ještě pořád nejste jistí, můžete se přijít podívat na další den otevřených dveří, který proběhne 4.9.2018 od čtyř hodin odpoledne, a udělat si vlastní obrázek.

Mějte se krásně a těším se na všechny vaše otázky,

Veronika ♥

29 Komentáře

  1. janule
    24.6.2018 / 12:40

    Abych byla upřímná, článek mě spíš zklamal 🙁 Čekala jsem, že se víc zaměříš na svůj pohled na studium, třeba na konkrétní předměty, více nám přiblížíš jejich obsah, zkoušky, apod. Místo toho jsem se dočkala rozhovoru, který na mě působí spíše jako reklama a jde o obecné povídání, které si můžu najít u nich na stránkách. Samozřejmě děkuju za první část článku, ta se mi líbila. Zbytek mě ale neoslovil, spíše odradil.

    • 28.6.2018 / 9:01

      Jani, tak to mě opravdu mrzí… Snažila jsem se odpovědět na ty nejčastější dotazy, které by mohly lidem mojí školu trochu přiblížit. Většinu otázek zodpovídám hlavně na Instagramu a v mailu, takže jsem sem ty osobnější věci nedávala. Ale pokud by tě COKOLIV zajímalo, určitě se ptej, moc ráda ti odpovím na vše, co tě zajímá:)

  2. 24.6.2018 / 19:54

    Moc krásný článek 🙂 Gratuluji k tomu, že jsi to zvládla! Mě první ročník na vysoké teprve čeká, snad budu stejně spokojená, jako ty 🙂

  3. Jarmila
    24.6.2018 / 22:38

    Je skvělý, že je někdo se svojí VŠ tak spokojený, moc Ti to přeju, mě takové štěstí bohužel nepotkalo :/, ale už mě čekají “jen” státnice, tak snad vše dobře dopadne 🙂 hezké léto!

  4. Míša
    25.6.2018 / 10:05

    Verunko, moc děkuji za čánek! Právě jsem odmaturovala a pořád váhám, jestli na VŠ jít… A je moc hezké slyšet, že někdo je na vysoké spokojený:))) Míša

  5. 27.6.2018 / 18:36

    Je super, že jsi spokojená. 🙂 Obor je to určitě zajímavý. ♥

  6. Helena
    29.6.2018 / 8:44

    Veru, moc zajímavý článek. Před pár chvilkama jsem vlastně ještě ani netušila, že existuje tolik možností v tomto oboru! Děkuji za inspiraci při vybírání té mé „vysoké“:))

  7. Magdalena
    4.7.2018 / 15:14

    Veru, vždy se těším na vaše poznatky, rady, krásné fotečky, kam si zajít na dobré jídlo, kávičku atáák, a byla jsem zvědavá, co napíšete po roce studování na VŠKK , vím, že na gymplu jste se dost trápila a po přečtení vašeho článku mám radost, že se vám tam líbí, jak jste nadšená a hlavně jaké možnosti na vaší škole máte a můžete mít, což je velmi důležité, co vše vám škola nabízí . přeji vám hodně štěstí a úspěchů do dalšího ročníku ??? m.

  8. Denča
    13.8.2018 / 17:44

    Stipendium je teda možné na základě dobrých známek na střední škole?

  9. Sára
    14.8.2018 / 8:16

    Ahoj Veru, děkuji za tento článek, v současné době hledám reálné zkušenosti z VŠKK, které mi usnadní rozhodování jestli si na ní podat přihlášku. Zajímalo by mě více, jak hodiny probíhají, zdali jsi už v prvním roce získala možnost stáží, praxí nebo práce na reálných projektech. Ráda bych také věděla jak rozvrh vypadá, zdali je sestaven školou, a tak se s ním nedá hýbat a jsi ve škole opravdu každý den např. od 8 do 3? Také mě zajímá, jak je to s jazyky, zdali jsou některé zkoušky v cizím jazyce, či je možnost se dále vzdělávat např v Aj nebo si zvolit další jazyk. A ačkoli na to odpovídáš, zajímalo by mne ještě více podrobněji, jaký vidíš ve vzdělávání zde smysl, přeci jen to není nejlevnější a já z již jednoho bakalářského studia vycházím, který mě příliš nebavil (nevíš náhodou jak se věci mají, když bych dělala druhého bc? platí se něco navíc?)
    Předem moc děkuji za odpovědi ať už zde, nebo v soukromém mailu, přeji mnoho úspěchů v dalším školním roce a krásný zbytek léta.
    Sára

    • 14.8.2018 / 9:18

      Sáro, to jsem moc ráda:) Jelikož mám za sebou teprve první rok, což byl zároveň i první rok, kdy se otevřela možnost studovat marketing, spousta věcí se ještě bude měnit a tak ni na všechny otázky nemůžu úplně odpovědět… Nicméně, alespoň se o to pokusím:) Možnost stáží určitě je, ale já jsem ji vzhledem k tomu, že už tak nic jiného nestíhám, nevyužila. Rozvrh byl fixní, ale účast na hodinách není povinná. Já jsem ale chodila opravdu na všechny přednášky, abych se tolik nemusela učit doma a navíc mi přednášky opravdu hodně dávaly. Předmětů jsme ale měli opravdu hodně, což bylo dost komplikované… Přednášek jsme měli za týden čtrnáct, každá trvala hodinu a půl:) Co se týče jazyků, měli jsme možnost jen angličtiny a z té pak byla zkouška v aj. A jak píšu ve článku, celý rok mi opravdu hodně dal a VŠKK doporučuji, kudy chodím. Myslím, že ta cena odpovídá vzdělání, která mi škola dává:)

  10. Anonym
    23.8.2018 / 15:36

    Sry, ale na kolika veřejných VŠ jsi studovala, že suveréně tvrdíš, že je “v některých oborech zkostnatělé”? Tahle zevšeobecňující stereotypizace je velmi typická pro studenty soukromých škol. Lol

  11. Andrea
    19.10.2018 / 22:33

    Ahoj, tento rok maturujem tak, že si vyberam aj vysokú školu. Najviac ma zaujala VŠKK. Veľmi by som chcela študovať to čo ma bude baviť a tu som našla odbory, ktoré ma dosť zaujali. Chcela by som sa ťa spýtať. Ako je to so študentmi zo Slovenska? Tvoj blog som objavila náhodou pri hľadaní informácii o VŠKK a páči sa mi. Článok ma zaujal. 🙂

    • 20.10.2018 / 20:01

      Ahoj Andy,

      moc děkuju:) Co se týče studentů ze Slovenska, na škole jich je spousta, není to problém:)

  12. Elizabeth
    9.2.2019 / 18:02

    Ahoj, je možné jít na přijímací řízení v červnu, když budu maturovat až v září? Ze bych dodala vysvědčení až dodatečně? Bohužel mě květnové maturity minou, ale stejně bych rada šla od října na VŠ.

    • 9.2.2019 / 22:17

      Ahoj Elizabeth, nechci tě mystifikovat, ale myslím, že to je možné:) Zkus napsat do školy mail a určitě to nějak půjde udělat:)

  13. 14.5.2019 / 21:52

    Mě spíš zajímá, jak je to s propojeností či měnění oborů. Jestli když jsi třeba na marketingu, máš předměty jenom o tom a nemůžeš si zapsát třeba něco o grafice nebo o tvoření videí? Protože to je to, co se mi na týhle škole nelíbí. Jsou tam lákavý obory, ale nevím, který z nich chci studovat nebo bych jich chtěla studovat víc. A co když mě za pár let bude víc zajímat grafika než marketing?

    • 15.5.2019 / 11:03

      Tak to nevím ale myslím, že od toho právě vysoká škola je – že si vybereš zaměření a tomu se věnuješ do hloubky:) Nebo je to na jiných vysokých školách jinak?

      • 30.8.2019 / 17:59

        Jenže ne každý ví na začátku co chce… A spousta lidí třeba brzo taky tý školy nechá. Třeba pak ve třeťáku zjistí, že je to vlastně nebaví. A nebylo by snazší nezavírat si hned na začátku všechny ostatní vrátka a pak třeba jen změnit zaměření? Jsem toho živým příkladem, před rokem jsem jenom změnila zaměření z Kamera a střih na Multimediální žurnalistika a nemusela jsem tu samou školu začínat od znovu.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?