Jak na levné cestování?

Jak na levné cestování?

Toužíte cestovat, ale nemáte dost peněz? Konec výmluv, s následujícími tipy se dostanete třeba až na konec světa!

Všichni chceme cestovat. Objevovat nová místa, kultury, ochutnávat exotická jídla a poznávat nepoznané. Chceme vystoupit ze stereotypu. Být. Žít přítomným okamžikem. Tady a teď. Na nic nemyslet. Nestresovat se prací. Užívat si. Žít.

…ale vždycky si najdeme výmluvu, proč si to zrovna my nemůžeme dovolit. Je to drahé. Nemám čas. Všude je tolik nebezpečí. Co práce? A škola? Cestování je jen pro vyvolené. My obyčejní smrtelníci si o exotických destinacích můžeme nechat leda tak zdát…

Našli jste se v něčem z toho? A vážně tomu věříte? Nejsou to jen záminky, které si nalháváme, abychom se cítili lépe?

Dovolte mi, prosím, abych vám tu dnes vyvrátila několik mýtů. Všechno je totiž jen o prioritách. Za svou první výplatu jsem si koupila kabelku, všechny ostatní už padly právě na cestování. (A ty další padnou na nájem…) A věřte mi, nebyly to žádné převratné částky. Cestování totiž nemusí být drahé. Jen je potřeba vědět, jak na to, a místo nových tenisek si raději koupit nějakou výhodnou letenku.

A právě low cost cestování je téma, o kterém si tu dnes budem povídat. Jeho kouzlo mě pohltilo pár let zpátky a od té doby jsem přečetla hromadu travel blogů, knih a potkala se se spoustou inspirativních lidí na cestovatelských přednáškách a kurzech. No a to mé malé know-how, které jsem za tu dobu získala, teď odtajním i vám;

Tak teď už konec výmluv a jdeme si naplánovat parádní cestu!

Jak na letenky?

Už dávno neplatí, že létání je jen pro bohaté businessmany. Jen je potřeba věnovat trochu času hledání a dostanete se za pár korun třeba až na konec světa. Nejradši mám český vyhledávač letenek Kiwi.com, který je přehledný a díky složitým algoritmům vám vyhledá ty nejvýhodnější lety. Dále je skvělý pomocník i Azair,  Skyscanner nebo Momondo. Poslední dva vám pomohou i s výběrem levných hotelů či pronájmem aut.

A ty úplně nejlevnější letenky?

Při cestování low cost platí, že ty nejvýhodnější lety přicházejí znenadání. Prostě se objeví a vy máte zhruba půl dne, než zas nadobro zmizí. Nejlevněni vás tedy vyjde cesta, kdy nemáte přesně určenou destinaci ani čas.

Určitě vám doporučím sledovat weby jako Cestujlevne.com, Akční letenky, Zaletsi.cz, Honzovy Letenky, Fly4Free nebo Flightor. Můžete si i navolit destinace, které jsou pro vás zajímavé, a nechat si posílat akční nabídky na e-mail.

Neplaťte za zavazadla

Kámen úrazu u levných letenek je však cena za odbavení zavazadel. Většinou je totiž minimálně stejná jako samotná letenka. Pokud tedy cestujete jen na pár dní, bude vám stačit malý kufřík, který si vezmete s sebou do letadla (nebo vám ho zdrarma odbaví). Jestli se ale bez sedmi párů bot a pěti kabelek přeci jen neobejdete, dejte si na kufr nálepku ATTENTION FRAGILE. Díky tomu se letištní personál postará o vaše zavazadlo s královskou péčí a navíc vám vyjede na pásu jako první. V letadle je totiž vždy umisťováno navrch.

Nechcete létat? Autobus a vlak to jistí!

Cestovat samozřejmě nemusíte jen letecky. Do evropských měst se mnohdy vyplatí jet autobusem. Já nejčastěji využívám Student Agency nebo Eurolines, kde mám díky ISIC kartě často alespoň malé slevy z jízdného.

Stejně jako u letenek, i tady existují vyhledávače, jako třeba OnlinebusPro jízdy vlakem je parádní vyhledávač Vlakem.net, který funguje na stejném principu jako výše zmíněné Kiwi, a pokud se chcete jen tak toulat napříč Evropou, koukněte na Interrail, kde si můžete pořídit několikadenní neomezené pasy.

Spolujízda? Stopování? Další porce zážitků!

Další možností, jak poznat svět, je nasednout do auta k úplně cizím lidem. Já mám zatím zkušenost jen se spolujízdou po Česku skrze aplikaci BlaBlaCar, kterou můžu jen doporučit. K samotnému stopování jsem zatím odvahu nenašla, ale slyšela jsem už tolik zajímavých historek a dobrodružství ostatních cestovatelů, že mě láká čím dál tím víc. A i stopaři drží pohromadě a sdílejí na webu Hitchwiki ty nejlepší stopovací spoty.

Levné ubytování?

Sehnat si bydlení v cizí zemi je jedna z nejnákladnějších částí cestování a vše se samozřejmě odvíjí od vašich požadavků a komfortu, který chcete mít. Můžete si rozbalit spacák v parku a doufat, že vás nevyhodí noční hlídač, nebo si pronajmout luxusní apartmán s výhledem na město. Všechno záleží jen na tom, jaké priority si určíte.

Ubytování v hotelu

Pro vyhledávání hotelů se mi osvědčil portál Booking.com nebo HotelsCombined. Využít můžete i Trivago nebo servery, o kterých jsem již psala u hledání letenek.

Bydlete u místních!

Můj vůbec nejoblíbenější způsob ubytování je Airbnb. Na téhle platformě najdete nespočet krásných bytů, apartmánů i pokojů za malé i velké peníze. Nejčastěji si pronajímám samostatné pokoje, jelikož ráda poznávám místní a jejich způsob života. Několikrát jsem však měla pronajatý i celý dům a rozhodně si nemůžu stěžovat!

Když se navíc zaregistrujete přes tento odkaz, pomůžete tím nejen mně, ale zároveň dostanete i slevu na svou první cestu.

Další populární způsob, jak poznat místní život, je bydlet přes Couchsurfing. Tenhle způsob bydlení je bezplatný a má krásné poslání: spojovat lidi z celého světa. Zatím osobní zkušenost nemám, ale tuším, že se to brzy změní…

Pohlídejte dům, pracujte na farmě nebo si postavte stan u někoho na zahradě!

Existuje i mnoho dalších sociálních síťí, kde lze sehnat ubytování za symbolické peníze, nebo úplně zadarmo. Mezi ně patří například LoveHomeSwapHomeExchangeWWOOF nebo weby jako Mindmyhouse či Housecarers. Celkem originální mi přijde i ubytování v klášteře, které najdete na Monasterysstay.com.

Kolik co stojí?

Před cestou se vyplatí vědět, kolik co v dané zemi stojí. Můžete sice sehnat super levné letenky, ale náklady na život mohou být mnohem vyšší, než jsou u nás, a výlet se tak značně prodraží. Pro předcházení nemilému překvapení nejraději využívám web Numbeo.com, kde najdete informace o cenách v restauracích, v supermarketech i dopravě. Zajímavá je i stránka pro digitální nomády Nomad List se všemi potřebnými informacemi o dané destinaci.

A jestliže cestujete ve více lidech a unavuje vás neustále přepočítávání toho, kdo, kde a co platil, doporučuji stáhnout si aplikaci Splitwise, kam si můžete zaznamenávat všechny výdaje a následně vyrovnávat účty tou nejjednodušší cestou. Na podobném principu funguje i aplikace Settle Up.

Online & offline průvodci

Během plánování, které mám na cestování moc ráda, je fajn nespoléhat jen na tradiční knižní průvodce, ale raději zkusit zabrouzdat v hlubinách internetu. Pročtěte si místní blogy, najděte si zajímavá místa a naplánujte si výlet po svém.

Pokud jste na daném místě poprvé, určitě není na škodu využít možnosti prohlídky města s průvodcem. Vykašlete se ale na předražené agentury a vyražte (skoro) zadarmo na takzvané Free Walking Tours, kdy na konci tour zaplatíte jen tolik, kolik si můžete dovolit. Skvělí jsou například nadšenci z NewEuropeTours, ale věřím, že po pár minutách googlování narazíte i na mnoho dalších. A pokud preferujete spíš neorganizované poznávání, stáhněte si aplikaci nebo se podívejte na web SpottedByLocals, kde najdete skvělé tipy od místních obyvatel.

Více o Travel Hackingu

O levném cestování bych Vám tady mohla psát ještě pěkně dlouho, ale raději předám slovo zkušenějším. Další várku užitečných informací najdete třeba na webu Travelhacking.cz a blogu Travel Bible. Spoustu rad obsahuje i tohle video z TEDx Prague a nedávno jsem ještě narazila na moc zajímavou přednášku na portálu VímVíc. No a pokud preferujete všechny informace hezky černé na bílém, rozhodně vám doporučuji i skvělou knihu Travel Bible, kde najdete mnoho dalších tipů od těch největších profíků.

Cestovatelské přednášky

Největší inspirací jsou pro mě ale stejně sami cestovatelé, jejich nevšední zážitky a historky. Moc mě proto baví pravidelné Cestovečery, které se konají na různých místech po Praze, nebo Diáky v kině BIO OKO. Podobných setkání se ale pořádá každý měsíc hromada, proto stačí jen trochu pogooglit a určitě narazíte na nějaké zajímavé besedy i v blízkosti vašich domovů (skvělý přehled najdete třeba zde).

A na závěr si něco slíbíme, jo? Už konec výmluv. Pokud v sobě máte cestovatelského ducha, neskrývejte ho. Nebojte se sbalit si svých pět švestek a vyrazit do světa. Podle mého názoru je cestování ten nejlepší způsob, jak ze života vytěžit maximum. S každou procestovanou zemí se nám zvětšuje jakási pomyslná bublinka, ve které žijeme, a děláme náš život bohatším. A to je podle mého názoru mnohem cennější než nová Vuittonka, nemyslíte?

Tak doufám, že vás tyhle řádky inspirovaly, a pokud máte ještě jakékoliv tipy, které by ostatním pomohly, napište mi je do komentářů!

Veronika ♥
(Aktualizovaný článek z června 2016)

21 Komentáře

 1. 14.5.2018 / 10:17

  Děkuji Verunko za mnoho inspirace a dobrých rad! Díky tobě jsme s přítelem našli ubytování v Paříží přes airbnb.cz/ <3
  O Paříži jsem snila 7 let a tak nějak pořád nemohu uvěřit, že tam v červenci letíme. Je to neskutečný pocit. Moc ti děkuji za motivaci a inspiraci! <3

  Krásný článek, jako vždy,

  Vee

 2. 14.5.2018 / 11:39

  Moc hezký článek 🙂 Já jsem právě ten typ, který říká, že nemá peníze 😀 Doufám, že se to změní! Letos chci vycestovat minimálně 1x!

 3. 15.5.2018 / 7:31

  Všetky finty síce dlhšie poznám, al článok je veľmi pekne spracovaný spolu aj s obrázkami 🙂
  THE NOELA

  • 15.5.2018 / 20:47

   Sandruš, to je pravda, ale záleží, kde chceš bydlet:) Nějaký designový byt může stát spoustu peněz a naopak malý pokoj pár stovek… Záleží na tom, co hledáš:)

 4. Bára
  15.5.2018 / 13:48

  Ahoj Veru,

  díky moc za super tipy, ne vše jsem znala. Dřív jsem měla právě spoustu výmluv a starostí dopředu, co všechno bude cestování stát, tak jsem skoro nikam nejezdila, to jsem ale pokořila a za poslední rok dva cestuji více.
  V dubnu jsem byla v Budapešti, v pátek letíme do Amsterdamu a v červnu jedeme autem do Slovinska.
  Přeji všem super cestování a minimum stresu.
  Užijte si to.

  Bára

 5. 15.5.2018 / 20:40

  Užitečné tipy! S low cost cestováním už mám celkem dost zkušeností a přináší to hlavně spousta dobrodružných zážitků. Sbalit menší kufřík, najít levné letenky a prostě letět. Akorát na to stopování bych si asi netroufla, člověk nikdy neví, ke komu do auta vleze. Samozřejmě ve většině případů to asi dopadne dobře, ale tomu jedinému se asi při cestování vyhnu. 🙂

  Rosa Nera

  • 15.5.2018 / 20:45

   Ohledně toho stopováním tě naprosto chápu… Ale ve více lidech by to snad mělo být lepší:)

 6. Anet
  15.5.2018 / 20:42

  Ahoj Veru, moc krásný článek! Máš neuvěřitelnou zásobu zdrojů na hledání výhodného cestování a je to opravdu hezké vidět vše takhle pohromadě. Určitě se v létě někam spontánně vydám, až bude po maturitě a určitě se vrátím právě k tomuhle článku, kde najdu všechno potřebné!:)

 7. 16.5.2018 / 15:28

  Děkuji za skvěle zpracovaný článek! Tvé tipy určitě zužitkuji. Letos se chystám vycestovat hned několikrát a tvé zdroje mi určitě hodně pomůžou. 🙂

 8. 6.8.2018 / 10:51

  Veru, super tipy, už sem koukala na letenky a asi v říjnu se vydám do Budapeště 🙂 Chtěla jsem se zeptat, máš zkušenosti s cestováním sama? Jsou věci, na které by si člověk měl dát pozor? Byla jsem takhle sama v Berlíně a bylo to super, ale i tak se raději zeptám 🙂

  • 6.8.2018 / 11:02

   Baru, sama jsem cestovala už několikrát:) Je to úplně jiný zážitek, poznáš lokály, snáz se s někým zapovídáš… Já vždycky bydlím u někoho přes Airbnb. Určitě čti hodnocení a vyber si nějakou bezpečnější lokalitu. A hodně záleží na tom, kam jedeš… Já mám zkušenost jen s většími evropskými městy a nikdy jsem neměla problém. Jen asi moc nepij, aby toho někdo nezneužil:D A pak je fajn mít (falešný) snubák:)

   • Barbora
    7.8.2018 / 9:03

    😀 s tím snubákem si pobavila 😀 To já bych spíš pila někde na pokoji 😀 Já mám takhle zkušenost spíš jen z ČR, sama sem byla v Berlíně, ale to sem bydlela na hotelu.. nejvíc se asi bojím toho ubytování, ale už sem na něco koukala.. 🙂 vyhlídlou mám budapešť, tak snad to dopadne.. 🙂 moc děkuji za tipy a pokračuj s články, jsou skvělé :))

 9. Tomas
  12.10.2018 / 14:42

  Celkem pěkné, akorát bych měl poznámku k tomu ATTENTION FRAGILE. Když to začnou dělat všichni, tak to myslím přestane fungovat, tak proč to psát do takovýchto tipů. Navíc je to určeno asi pro lidi, co opravdu dopravují něco křehkého. Když to lidi začnou dělat tímto přístupem, tak se na to letištní personál vykašle, protože pochopí, že je to jen taková finta. A pokud někdo bude mít něco křehkého skutečně, tak mu je to houby platné. Takovej příliš českej přístup na můj vkus.

 10. Marie
  3.11.2018 / 2:05

  Děkuji,za užitečný rady a snad je využiji, nemám ráda organizované zájezdy,ale nejhorší je moje i manželovo neznalost jazyků a to v šedesáti asi už nenapravím,ještě jednou dík

 11. Market
  24.11.2022 / 9:45

  My s přítelem máme levné dovolené nejradši. A navíc nás vždy nejlíp vyjde naše oblíbené cestování na vlastní pěst. Máme rádi spaní ve spacáku pod stanem nebo když jedem autem tak v něm. Radši, ale cestujeme vlakem jen s batohem. Máme nové krosny z https://www.naturehikecz.cz/ , kde se vejde vše a dobře se nosí. Naposledy jsme takhle procestovali půlku Evropy. A zážitků jsme měli hodně, ale peněz nás to stálo málo. Takže děkuji za krásný článek a cestování bez cestovek doporučuji.

Napsat komentář:

Accessibility Toolbar


Copak hledáte?