Jak získat práci v kavárně? Kde hledat příjemné brigády? A na co si dát pozor?
Po tom, jaký měl u Vás poslední článek úspěch (moc děkuji za tak krásnou odezvu ♥), bych se s Vámi dnes chtěla podělit o několik svých tipů na to, jak si při studiu přivydělat nějakou tu korunu na kafe navíc.
Žádná smažená kuřata nebo vysmátého klauna tu však nečekejte. Příležitosti, které jsou značně příjemnějšího rázu, na Vás totiž čekají skoro na každém rohu;
Pracujte v kávárně
Pokud bydlíte ve větším městě, sehnat práci v nějaké příjemné kavárně by neměl být problém. A nemluvím teď o velkých světových řetězcích, kde je kvalita kávy (i přes přemrštěné ceny) často opomíjena, ale o malých rodinných podnicích, kde potkáte lidi, co svou práci dělají s nadšením a upřímnou láskou.
Pro začátek můžete, stejně jako jsem to udělala před pár lety já, kontaktovat kavárny, kam rádi chodíte, zaslat jim pár slov o sobě, proč byste byli rádi součástí jejich týmu a počkat, zda o Vás některá projeví zájem.
Druhou možností je ponořit se do hlubin internetu a reagovat na inzeráty, které zadaly samy kavárny. V takovém případě doporučuji sledovat dění na Czech Barista Crew, připojit se do facebookových skupin jako Práce Gastronomie, Vášnivý milovníci kávy nebo Kávomilci a postupně sledovat, jaké nabídky se tam objevují. A věřte mi, že o baristy je (alespoň v Praze) opravdu velký zájem.
A pokud si stále nevěříte a s prací s kávou nemáte zatím vůbec, ale vůbec, žádné zkušenosti, zvažte i možnost nejprve absolvovat baristický kurz (za mě rozhodně u Péti Veselé), který se pak bude v životopisu moc hezky vyjímat.
Doučujte to, v čem jste dobří
Dalším příjemným způsobem, jak si při studiu vydělat nějakou tu korunu, je využít své silné stránky a pomáhat těm, kteří takové štěstí neměli. Je jedno, jestli jde o matiku, jazyky nebo hraní na kytaru, doučovat můžete takřka cokoliv.
V takovém případě si zkuste zadat inzeráty na weby jako Doučuji.eu, Kvalitní doučování nebo Naucim.cz a vyčkejte, až se Vám nějaká nešťastná duše ozve. Nezapomeňte ale na rychlou a snadnou domluvu a zodpovědné jednání. Já si takhle před několika lety našla skvělou lektorku francouzštiny, se kterou se kamarádíme dodnes.
Vyrábějte, prodávejte
Pokud patříte k těm, co rádi tvoří, můžete zkusit prodávat své výrobky na internetu. Není totiž nic hezčího, než když si vyděláváte tím, co Vás navíc opravdu baví. Pro začátek si stačí vytvořit e-shop na platformě Shoptet.cz, který můžete do deseti položek využívat úplně zdarma, a pak jen nějak zařídit (Facebook, Instagram, blog), aby se o Vašich krásných špercích, dekoracích či zajímavých ilustracích dozvědělo co nejvíc lidí. Držím palce!
Blogování a YouTube
Co Vám budu povídat, přivydělávat si blogem je běh na hodně dlouhou trať. To samé (soudě dle slov mých přátel) lze říci i o YouTube. Nic však není nemožné a proto, pokud už dlouho přemýšlíte o založení místa, kde budete sdílet své radosti a strasti, jděte do toho! Kvalitních blogerů a youtuberů není nikdy dost!
Prodejte to, co už nepotřebujete
Je jedno, jestli se jedná o maturitní šaty, starou televizi nebo ošoupané křeslo. Ustavičné hromadění věcí je dle mého názoru naprostá zbytečnost, takže pokud by se Vám hodily nějaké ty peníze navíc, pošlete všechny nepotřebné věci dál.
Na oblečení je naprostá jednička online sekáč Vinted, na přečtené knížky facebooková skupina Bazar knih nebo Knižní bazar, na bytové vybavení skupina Bytujeme, na kávové náčiní Kávomilci bazár a na všechny ikeácké serepetičky třeba velký IKEA bazar.
A jak správně tušíte, podobných virtuálních míst jsou na internetu stovky, takže jsem si téměř jistá, že se Vám podaří udat i tu nejbizarnější věc, která Vám straší v obýváku.
Nebo zkuste něco úplně jiného
Možností, jak si přivydělávat při studiu, je samozřejmě mnohem víc a kdybych Vám je tu měla všechny vypsat, je dost možné, že byste po dočtení tohoto článku status studenta už dávno ztratili. Pokud jste však stále nenarazili na nic, co by Vás zaujalo, zkuste ještě zapátrat na stránkách jako Fajn brigády nebo Jobs.cz a třeba narazíte na nabídku, která Vám nakonec padne jako ulitá.
Dejte si ale velký pozor i na věrohodnost inzerátů, všechny firmy si předem ověřte a nepouštějte se do ničeho, co je Vám nepříjemné. Nebojte se po zkušební směně odejít, pokud cítíte, že byste tam nebyli šťastní. Nebojte se říct ne. A nezapomeňte si také ověřit, zda se Váš potenciální zaměstnavatel neobjevuje v téhle skvělé facebookové skupině. Zkuštnosti lidí totiž většinou mluví za vše.
A jaké tipy pro mě máte naopak Vy?
Mějte se krásně,
Veronika ♥
tak to je super článok a skvelé typy! :).
KEJMY ♥.
Kejmy, děkuju moc:)
😀
Skvělý článek. Já mám brigádu v cukrárně, kde jsem spokojená.
BLOG: Svět nad hlavou
Kate, to zní parádně:) a děkuju:)
Bezva nápady! Zbožňuji tyhle užitečné články 🙂 Já miluji práci s dětmi. Buď hlídám, vloni jsem byla lektorkou flétničky a letos se chystám hlídat v dětském koutku, tak jsem zvědavá 🙂 Měj se fajn 🙂
Gingernika
Veru, to zní krásně:) Držím palce, ať jsou děti hodné:)
Já pracuju jako externista v redakci. Pár let zpátky jsem měla blog, co oslovil pár chlápků v branži. Je to super, protože se dostanu do kontaktu se spoustou zajímavých lidí. Jde ale hodně o to být ve správný čas ve správné skupině na fb. 😀
Poslední věta mě fakt dostala:D Ale taková je dnes realita…
Úžasné tipy <33
Děkuju ♥
Já jsem dělala hostesku, a ačkoliv se to teď považuje tak trochu za "podřadnou" práci, hodně mi to dalo a strašně mě bavilo chodit na místa, kam bych se jinak nedostala. Shodou okolností, slov dalo slovo a teď budu pracovat jako koordinátorka, snad v tom budu dobrá! Kdyby někdo sháněl hodně flexi brigádu, pojďte za mnou do Ehostesky! 🙂 😀
Katie, já hosteskovala dvakrát, ale vůbec mě to nebavilo, zřejmě jsem schytala fakt špatné nabídky… Věřím ale, že to musí být paráda, když se dostaneš na zajímavé akce:) A držím palce s koordinováním!:)
Mě vždy bavily takové ty hezké akce, kde tě namalují, učešou, dají ti hezké šaty 🙂 Samozřejmě, teď už jsem na to "stará", ale přišlo mi to hezké. Na druhou stranu samozřejmě byly i akce, které jsem automaticky odmítala, jako třeba ochutnávky apod. Ty jsi ale šikovná milovnice kávy, tak jsi se vydala zase jiným směrem. Každý jsme jiný, a to je dobře. Kdybychom všichni dělali jen to jedno, to by nám to moc nefungovalo 🙂 Měj se krásně Veru 🙂
Díky za článek, no já si vzpomínám, jak jsem u VŠ pracovala na plný úvazek v obchodě, to už se potom nedalo stíhat skoro nic. Seminárky jsem řešila tady: http://www.vsprace.cz/seminarni-prace a už mám úspěšně po studiu, ale i tak, bylo to peklíčko 🙂