Site icon VERONIKA

FOMO vs. JOMO: Jak se zbavit strachu z toho, že nám něco uniká?

Jak najít skutečnou lásku? Po jakých potravinách zaručeně zhubneme? Kolik trapasů má v uplynulém roce na svědomí Trump nebo Zeman? Kdo se s kým porval na včerejší party? A jaká tragédie se stala dnes ráno v Horní Dolní?

Žijeme v době informačního přehlcení. Díky internetu a sociálním sítím ve vteřině víme, co snídá naše kamarádka žijící v Americe, kolik nových diet objevili stravovací experti a jestli budou zítra padat trakaře. Denně se na nás z médií valí stovky informací a my se je všechny snažíme zachytit, vstřebat, vyhodnotit a ještě pojmout další. Jakmile nejsme chvíli online a nescrollujeme naší facebookovou nebo instagramovou zdí, máme pocit, že nám něco uniká. Že nám ujíždí vlak. Cítíme se nesví a těšíme se, až znova šáhneme po telefonu a tuhle informační pauzu doženeme. Musíme mít přece přehled o tom, co se právě odehrává v našich sociálních bublinách.

Poznáváte se v tom? Tak mi dovolte, abych vám diagnostikovala FOMO (Fear of Missing Out). Pocit, který by se dal volně přeložit jako úzkost z toho, že nám něco uniká. V širším kontextu se dá vztáhnout i na život mimo sociální sítě, kdy se snažíme být za každých okolností vždy a všude. Nenecháme si ujít žádný večírek, z každé akce odcházíme poslední a až chorobně se snažíme být neustále v kontaktu se všemi lidmi z našeho okolí, aby náhodou nemohlo dojít k tomu, že se zúčastní něčeho, čeho my ne.

Jak asi tušíte, FOMO nebo jeho mladší brácha FOLO (Fear of Living Offline) jsou morem dnešní doby. Vznikají většinou právě jako přidružený efekt sociálních sítí, které v nás vyvolávají svíravé pocity, že nenavštěvujeme dostatečně zajímavé akce, nemáme takový přehled o dění ve světě a že nejsme dost dobří. Že bychom měli číst, žít a být víc.

Prozradím vám teď ale jedno tajemství – vždycky nám bude něco unikat. Každý rok se díky novým technologiím násobí objem vyprodukovaných dat a není v našich silách pojmout ani zlomek informací, které létají světem. Každá akce bude něčím zajímavá, ale to neznamená, že musíme být vždycky všude. Nemusíme sledovat každou novinku, která se mihne v naší sociální bublině. A věřte mi, že pokud půjde o skutečně důležitou informaci, nějakým způsobem se k nám dostane. Lidi o ní budou mluvit v práci, v kavárně nebo se objeví na vašich sociálních sítích, i když je budeme kontrolovat jen jednou denně.

Zkrátka a dobře, pojďme si do nového roku slíbit, že se pokusíme všechny tyhle nesmyslný strachy a úzkosti přeměnit v radost. Že místo FOMO začneme prožívat JOMO (Joy of Missing Out) a že se budeme těšit z toho, že nám něco uniká. Pro mě osobně je to velká výzva. Jsem maximalista a představa, že si každý den nepřečtu všechny články, které odebírám, mi není dvakrát příjemná. Moc tomu nenahrává ani moje práce v digitálním marketingu a fakt, že se dost aktivně prezentuju na Instagramu. Ale uvědomuju si, že život není o tom stíhat za každých okolností všechno a že štěstí a klid v duši mi nepřinesou kvanta informací, ale přenastavení mojí mysli.

Jdete do toho se mnou?

Veronika ♥

PS: Pokud se vám článek líbil a chcete jednou za čtrnáct dní dostávat upozornění na další, tady se můžete přihlásit k odběru přes Messenger.

Exit mobile version
Přejít k navigační liště