Site icon VERONIKA

Zápisky z Vídně || Průvodce & Tipy

Jedno pomalé letní ráno, vinohradský Coffee room a pár spontánních nápadů dalo před pár týdny vzniknout tomuhle skvělému výletu do Vídně. Města, jež pravidelně obsazuje vrchní příčky nejlepších míst pro život. Města valčíku, čokoládového sacheru, umění, řízků i Mozarta. Města, do jehož ulic se teď můžete vydat společně se mnou…

Dienstag

Píše se jedno překrásné letní úterý a my po několikahodinové cestě vstupujeme do rozpálených vídeňských ulic. Nasedáme na metro a za pár okamžiků se ocitáme na sluncem zalité zahrádce jednoho z mých nejoblíbenějších míst z celého města, v jedinečném Café ERICH. Vychutnáváme si dokonalé summer bowls, pozorujeme okolní ruch a se zápalem probíráme, co všechno nás v následujících dnech čeká…

Po nějaké době se konečně odhodláváme opustit tenhle vídeňský ráj a míříme rovnou do našeho malého bytečku, který jsme si pronajaly přes Airbnb. Tam se setkáváme se sympatickou hostitelkou Johannou, prozkoumáváme všechna zákoutí a zbavujeme se těžkých kufrů, což nám navozuje značnou úlevu.
Pak už s úsměvem na tváři míříme na vídeňskou náplavku, (hodně, hodně) dlouhý břeh Dunajského kanálu, který je plný všemožných barů, graffiti, cyklostezek i romantických skrýší, a když už nám nohy začínají pomalu stávkovat, vplouváme do malebných uliček starého města, které nás dovádějí až ke kouzelnému výtahu do nebe.
Tím se necháváme vyvézt na úžasnou střešní terasu Lamée Rooftop, objednáváme ledové drinky a před očima se nám rozprostírá nádherný výhled na ty nejvýznamější vídeňské památky.

Když už do nás slunce praží tak, že ani ty stylové tropické slunečníky nepomáhají, pokračujeme v procházce po vídeňských parcích, míjíme slavná muzea, krásný Secession a s mírným zklamáním zjišťujeme, že proslulá tržnice Naschmarkt, kde jsme chtěly strávit večer, je v den státního svátku zavřená.

Obcházíme tedy zavřené stánky, vymýšlíme náhradní plán a náhle spatřujeme sytě růžové stolky, které nás vábí k návštěvě malinkatého veganského bistra. Vzhledem k tomu, že v okolí moc otevřených podniků není, usedáme k rozviklanému posezení a vybíráme si z několika málo jídel, které paní (majitelce, kuchařce i servírce v jednom) ještě zbyla.
Po chvilce čekání nakonec vyhrávám šťastnou kartu a narozdíl od kamarádky, která na své tortille objevuje lehce nazelenalou plíseň, můžu jídlo (s klidem) dojíst. Jako kompenzaci nakonec dostává jednu datli a my se pobaveně vracíme do našeho Airbnb království.

Mittwoch

První vídeňský ráno začínáme ve stylové kavárně Jonas Reindl, kde máme opravdu nádherný výhled na monumentální novogotický kostel Votivkirche, a chvíli nato už posedáváme na tyrkysové lavičce útulného People On Caffeine. (Joo, tomu říkám ideální začátek dne!)
Následně se vydáváme zpátky do historického centra, ke slavné katedrále Stephansdom, kde s vypětím všech sil šplháme na nejvyšší věž, abychom až na samotném konci zjistily, že jsme zvolily tu špatnou. Respektive tu, kterou se nedostaneme na venkovní ochoz. I tak se ale kocháme dechberoucím výhledem na celou Vídeň, fotíme jednu fotku za druhou a pozorujeme tu všudypřítomnou nádheru.
Když se blíží poledne, vydáváme se k nedalekému skleníku Palmenhaus, kde se nyní nachází překrásná restaurace s kavárnou. Naše kroky však směřují o kousek dál, a to do nenápadného Schmetterlinghaus, nevelkého motýlího ráje, kde s nadšením malých dětí obdivujeme přes čtyřista exotických druhů všech barev a… barev.
A vzhledem k tomu, že jen na kávě (zatím) žít neumíme, celé vyhladovělé míříme ulovit stolek do parádního podniku Health Kitchen, odkud se pak přesouváme jen o pár desítek metrů dál, do roztomilé kavárny Kaffemik. Po pauzičce se ještě rozhodujeme prozkoumat obchůdky na jedné z největších a nejznámějších nákupních ulic Vídně, Mariahilfer Straße, a když naše peněženky zapláčou, scházíme se s další kamarádkou, která tu mezitím nadšeně pátrá po stopách Egona Schieleho.
Na společné kafe volíme Wolfgang Coffee, designový obchod spojený s kavárnou, a když nám dojdou slova pití, vydáváme se znovu na jedinečný Naschmarkt. Tam se tentokrát už setkáváme s úspěchem, odmlouváme neodbytným Turkům, ochutnáváme exotické ovoce, prozkoumáváme malé obchůdky a nakupujeme pár dobrot na piknik, který si plánujeme vzápětí udělat.
Místo, kde nakonec zakotvíme, je bezesporu jedno z nejkrásnějších, kde jsem kdy večeřela. Co na tom, že do sebe láduji cherry rajčata a cottage v plastovém kelímku, přenádherný kostel odrážející se ve vodní hladině, sluneční paprsky a pouliční hudebníci dělají z vídeňského Karlsplatz hotový ráj.
Když se pak začíná trochu stmívat, zvedáme kotvy a přes náplavku plnou lehátek, umělých pláží, koktejlů a podnapilých Vídeňanů přecházíme do rozlehlých zahrad Augarten. Tam se z lehkých letních šatiček převlékáme do upnutých legín a nervózně vyhlížíme lektorku jógy, jejíž event jsme si našly několik dní zpátky na Facebooku.
Nakonec na nás ale po více než dvaceti nachozených kilometrech padá únava a místo organizované lekce cvičíme jen několik pozdravů slunci, protahujeme bolavá záda a užíváme si náš poslední vídeňský večer.

Donnerstag

Zatímco v Praze zuří děsivá bouřka, nás i poslední ráno vytahují z postele sluneční paprsky. Jako první zastávku volíme hravé Kaffemodul, kde popisujeme pár pohledů (také je tak rádi posíláte?), a vydáváme se na dlouhou procházku. Míjíme přenádhernou radnici, originální Fenster Café a směřujeme až do Süssmund Kaffe, úžasné designové kavárny, kde si na pár okamžiků připadáme jak u někoho v obýváku.
Dále naše kroky směřují do další velké designovky, Balthasar Kaffebar, které pak vyměňujeme za miniaturní, ale zato moc přátelské Kaffefabrik.

Pak už si jen vychutnáváme poslední chvilky strávené v téhle krásné rakouské metropoli, na oběd se vracíme do milovaného Café ERICH, prozkoumáváme vyhlášený vintage obchůdek (kavárnu?) Burgasse 24 a jdeme se rozloučit do našeho vídeňského domova. Odtud si pak voláme Uber, který vzápětí nahrazuje typický český žluťák a s hlavou plnou myšlenek svištíme zpátky do té naší stověžaté…

Chystáte se do Vídně?

A na závěr tu pro Vás mám zase pár informací, které by Vám mohly při návštěvě Vídně přijít vhod. Z Prahy se do hlavního města Rakouska dostanete pohodlně autobusem, přičemž cesta trvá něco přes čtyři hodiny. (Z jiných měst samozřejmě také, jen o jejich délce Vám toho moc nepovím…) Po městě pak můžete šlapat hezky po svých, což je možná trochu náročnější, nebo si koupit jednorázovou jízdenku na metro, která stojí 2.20 euro.
Co se týče zajímavých podniků, vytvořila jsem pro Vás dva online seznamy; na kavárny zde a bistra & restaurace zde, tak doufám, že Vám tím výlet trošku usnadním.
A abyste si nemysleli, že jsem úplný barbar, musím podotknout, že tohle byla již má druhá návštěva Vídně, proto jsem většinu těch nejkrásnějších památek už vynechala. Pokud Vás však čeká vídeňské poprvé, určitě si nezapomeňte přibalit průvodce a prozkoumat všechna ta noblesou oplývající místa. Je to vážně nádhera!
 
Tak jak se Vám město líbí?
Veronika ♥
Exit mobile version
Přejít k navigační liště