Site icon VERONIKA

Zápisky z Bruselu || Průvodce & Tipy

Co se Vám vybaví, když se řekne Brusel? Čokoládové pralinky, křupavé vafle zdobené šlehačkou, belgické pivo, smažené hranolky, dokonale připravené slávky nebo snad čurající chlapeček, překrásné domy a dechberoucí Atomium? Ať už je to cokoliv, naše cesta do ulic tohohle multikulturního města právě začíná!

Dimanche

Je něco kolem desáté dopoledne a my po několikahodinové cestě ospale vcházíme do ulic probouzejícího se Bruselu. Proplétáme se malými uličkami kolem nádraží, vyhýbáme se pytlům s odpadky a s mírnou nervozitou vstřebáváme první dojmy. V přilehlých ulicích potkáváme v tuhle hodinu jen několik muslimů a zbytky po divoké sobotní party.
S každým dalším krokem se však naše okolí mění, domy jsou čím dál tím krásnější, ulice čistší a jakmile objevíme naší první zastávku, naše srdce pookřejí. The Little Green Shopkouzelné místo, kde touhle dobou už vysedáváme na překrásné zahrádce, spojuje útulnou kavárničku s květinářstvím a v něděli Vás navíc pohostí bohatým brunchem. K tomu si domyslete láskyplného majitele a máte doslova ráj na zemi.

Po krátké pauzičce míříme do našeho Airbnb království, potkáváme se se sympaťákem Richardem, obdivujeme překrásný pokoj i parádní výhled a za pár chvil už běžíme zjistit, co všechno nám může Brusel nabídnout.
Cestou do centra se zastavujeme na Marché du Midi, jednom z největších trhů v Evropě, který doslova přetéká exotickým ovocem i zeleninou, pestrobarevným kořením a trhovci, co se nám snaží prodat i nemožné.
O několik minut chůze dál, cestou do funky obchůdku Orybany, nacházíme už o něco klidnější Marché Bio des Tanneurs, místo, kde šest dnů v týdnu probíhá skvělý farmářský trh plný voňavých baget, čerstvého mléka i bio ovoce a zeleniny a to ve všech možných úpravách. Náplavka lover approved.

Pak už oblékáme uniformu turistů, fotíme si ikonického Čurajícího chlapečka, při pohledu na Grande-Place, jedno z nejkrásnějších náměstí světa, se nám tají dech a když už je na nás té krásy přespříliš, míříme do MOK Speciality Coffee Roastery & Bar, kde při odchodu zjišťujeme, že platit v hotovosti se prý v Bruselu moc nenosí. Nesmělé úsměvy však baristu nakonec přesvědčí a my vyrážíme na několikakilometrový běh k obřímu monstru, bruselskému Atomiu.
S orosenými čely nakonec dobíháme do cíle, s velkou úlevou kupujeme pár minut před posledním vstupem lístky do parku Mini-Europevydáváme se na cestu napříč Evropou. Měhem pár minut tak navštěvujeme italskou Pisu, londýnský Big Ben, pařížskou Eiffelovku i ruiny řeckých Athén a já si už v hlavě začínám plánovat, kam bude směřovat mé další cestovatelské dobrodružství.
Atmosféru večerního Bruselu pak nasáváme již zpátky v historickém centru, zastavujeme se v jedné z poboček mého oblíbeného EXKi a po procházce kolem Královského paláce a přilehlých zahrad mi aplikace v iPhonu ukazuje necelých dvacet osm nachozených kilometrů. Tohle byl vážně parádní den!

Lundi

První bruselský ráno začínáme na Place du Jeu de Balle, kde se každý den od brzkého rána pořádá autentický bleší trh, a chvíli nato už si vychutnáváme slabé sluneční paprsky na terásce kavárny Bocca Moka, kde plánujeme směr naší další cesty.
Nakonec vyhrává dlouhá procházka kolem náměstí Ambiorix, které je obklopeno přenádhernými domy snad všech barev a stylů (které jsou ostatně rozesety po celém Bruselu) a návštěva rozlehlého Parc du Cinquantenaire, v jehož srdci najdete mohutný vítězný oblouk připomínající Braniborskou bránu v Berlíně, což může nejednoho nezkušeného turistu uvést do rozpaků…
Následně se vydáváme do přenádherné kavárny OR Espresso Bar, která má v Bruselu hned dvě pobočky a bez jejíž návštěvy bych prostě nemohla odjet, míjíme monumentální sídlo Evropské unie a celé hladové vcházíme do dalšího bruselského pokladu, obchůdko-kavárno-hotelo-bistra CHYL.
K našemu velkému zklamání však zjišťujeme, že pondělí je jediným dnem, kdy si na žádném z toho na Instagramu tak skvěle vypadajícím jídle nepochutnáme, tak alespoň kupujeme několik dobrot v místním obchůdku a pokračujeme do nedalekého vegetariánského bistra AMI. Tam už naštěstí nacházíme místo u roztomilého tyrkysového stolečku a celé uťapané nabíráme síly na zbytek dne.
Ve čtyři hodiny už poslušně přešlapujeme před Bruselskou radnicí a se zájmem posloucháme uvěřitelné i neuvěřitelné historky vycházející z úst Leona, našeho dnešního průvodce. V dalších třech hodinách se pak v rámci Free Walking Tour dozvídáme něco málo z historie, ale i kam na nejlepší vafle, belgické pivo, vynikající pralinky (do Neuhaus nebo Mary) a o všech pastech na turisty, kterým bychom se měly naopak velkým obloukem vyhnout.
Večer se pak ještě zastavujeme opět v milovaném EXKi, ale tentokrát se přidáváme k desítkám lokálů a jídlo si bereme na schody bývalé bruselské burzy, kde nasáváme jedinečnou atmosféru tohohle multikulturního města.

Mardi

Upršené úterní ráno začínáme ve skvělé kavárně Kaffabar, kde si ve společnosti místního psa Marcela vychutnáváme první šálek kávy a na pozdní (lehce francouzskou) snídani volíme nedaleké Café Capitale.
Chvíli nato se vydáváme prozkoumat lokální obchůdky, zejména ty v uličkách Rue des Chartreux, Rue Antoine Dansaert a Rue de Flandre, zastavujeme se na další kávu v krásném Café Velvet a na oběd volíme naprosto boží bistro Knees to chin, které dává asijské kuchyni úplně jiný rozměr.
Něco kolem třetí hodiny se pak v etiposké kavárně Aksum scházíme s Honzou, českým baristou žijícím v Bruselu, který mě den předem kontaktoval (tímto moc zdravím a ráda jsem tě poznala!), vyzvídáme pikantnosti z bruselského života a o několik hodin později se už na Honzovo doporučení kocháme nádherným výhledem u Palais de Justice a užíváme si naše poslední chvíle v samotném srdci Evropy…

Chystáte se do Bruselu?

A na úplný závěr tu pro Vás mám už tradiční turistické okénko. Pokud, stejně jako my, přiletíte na nízkonákladové letiště Charleroi, doporučuji koupit ještě z domova jízdenky na autobus, který Vás za necelou hodinku do hlavního města dopraví. V ulicích se pak můžete hravě pohybovat po svých, ale kdyby Vás únava přeci jen zmohla, skočte na metro, kde si za jednu jízdu zaplatíte krásných 2.10 euro.
Co se týče zajímavých kaváren, tak kromě všech výše zmíněných si nezapomeňte poznamenat ještě Parlor Coffee Roasters, My Little Cup, Belga & Co, Apex Coffee a na jídlo můžete vyrazit do opěvované La Grainerie, bistra Moonfood, jedinečného Yeti, Mammouth, Au Marché Noir nebo vegetariánské restaurace Dolma.
A pokud chcete okusit noční život, nevynechejte autentický bar L’Archiduc a zakončete tak den v rytmu melodického jazzu.
Tak co na Brusel říkáte? Navštívili jste někdy tohle jedinečné město?
Mějte se nádherně,
Veronika ♥
Exit mobile version
Přejít k navigační liště