Site icon VERONIKA

Poznat vlastní tělo, inspirovat se, zklidnit se

Je to už víc než týden, co jsem se vrátila z jógového retreatu ve Francii, a já pořád zpracovávám, co všechno jsem tam zažila a hlavně prožila. Co mi týden v kouzelném Maison Tournesol dal a jak moc jsem se za pouhých sedm dnů posunula nejen v porozumění vlastnímu tělu, ale i duši.

Abych vám nalila čistého vína, nešlo o žádný dlouho plánovaný odpočinek. Možnost jet na retreat s Iyengar Yoga Institut jsem dostala doslova za pět minut dvanáct. Aspoň v poměru k tomu, jak dlouho dopředu většinou svůj diář plánuju. A i když mi na podzim začíná to nejnáročnější pracovní období, cítila jsem, že nemůžu říct ne. Ať už kvůli tomu, že letní dovolenou jsem odkládala tak dlouho, až léto pominulo, tak proto, že mě lákala francouzská příroda, kuchyně a návrat k józe, kterou jsem poslední roky odsunula ne na druhou, ale minimálně padesátou kolej.

A tak se stalo, že jsem se poslední říjnový týden ocitla v nádherném penzionu na jihozápadě Francie, obklopena ženami, které jsem nikdy dřív neviděla, a trochu vystrašeně poslouchala hovory o energiích, čarkách, astrologii a programu, který nás následující týden čeká.

Všechny obavy se ale rozplynuly hned na první lekci jógy, kde jsem pochopila, že není důvod se stydět nebo bát. Že iyengar jóga, kterou jsme praktikovaly každé ráno a večer, není založena na výkonu nebo pochybných ezo rituálech, ale na precizním provedení asán a důrazu na fyzickou a psychickou rovnováhu. Že mě Helena, která lekce vedla, ani žádná z dalších (jak jsem později poznala – úžasných a inspirativních) žen nesoudí. Že nezáleží na tom, zda se v předklonu dotknu nebo nedotknu země, ale na tom, abych pochopila, proč se vlastně jednotlivé asány cvičí. A za ten týden se dostala aspoň o kousek níž. Bez ohledu na to, jak daleko jsou ostatní.

A i když jsem ke svému překvapení udělala za náš pobyt v józe velký pokrok, ještě intenzivněji mnou pohnuly rozhovory, které jsme vedly při společných snídaních, večeřích a výletech. Hovory, ze kterých jsem pochopila, co je pravá podstata jógy, že astrologie není jen nafouklá marketingová bublina a že se toho mám ještě spoustu co učit. O spiritualitě, vlastním tělu a hlavně sobě samé.

Kdybych měla retreat shrnout v pár slovech, řekla bych, že i když byl možná úplně jiný, než jsem čekala, byl naprosto skvělý. Inspirativní, obohacující, intenzivní. V Maison Tournesol, který vlastní moc milý český pár ochotný kdykoliv s čímkoliv pomoci, jsem se cítila jako doma. Z výletu k oceánu, relaxační masáže, návštěvy vinného sklípku nebo projížďky na koních francouzským venkovem budu žít ještě několik měsíců. A v praktikování iyengar jógy, o jejíž existenci jsem do minulého měsíce neměla ani tušení, chci v Iyengar Yoga Institut pokračovat dál.

Tak nějak totiž tuším, že balanc, který roky marně hledám, můžu najít právě tam.

 

 

Fotografie: Aneta Benediktová

Exit mobile version
Přejít k navigační liště