Site icon VERONIKA

Nejlepší pražské kavárny || Znáte je všechny?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kam v Praze na nejlepší kafe? Kde vám naservírují snídani šampiónů? V jakých podnicích si budete připadat jako v pohádce? A proč byste měli čas od času zajít do malých espresso barů?

Už je to nějaký ten pátek, co jsem vám sepisovala velký přehled pražských kaváren, a jelikož nové podniky v Praze rostou jako houby po dešti, nastal čas na jeho aktualizaci. Článek, který pro vás mám dnes připravený, vyšel v upravené verzi v prvním vydání magazínu Hipster, tak doufám, že pochopíte lehkou nadsázku a užijete si čtení!

Nejlepší pražské kavárny || Znáte je všechny?

Jak vypadá typický pražský hipster? Nosí kostkované košile, půlku obličeje má zakrytou plnovousem tak hustým, že by mu ho mohl závidět nejeden dřevorubec, a tetovat se nechal snad i na palcích u nohou. Do práce (pokud teda zrovna nemá home office a nepracuje v některé z letenských kaváren) jezdí zásadně na kole, které sehnal v nějakém cool bazaru, a při datlování do nejnovějšího notebooku s logem vykousnutého jablka pije kafe. To si ale samozřejmě nejdřív nezapomene vyfotit, protože musí dát celé jeho fanouškovské základně na Instagramu vědět, že si potrpí na kvalitu a nějaké řetězce (nedejbože atumoat na kávu!) jsou pod jeho úroveň.

Pokud jste poslední roky nestrávili v nějaké dřevěné chýši uprostřed lesa, pravděpodobně vám neuniklo, že se z hispterských kaváren stal nový módní trend a symbol života ve městě. Pryč jsou doby, kdy káva znamenala jen hořký životabudič, který jste si museli osladit nejméně třema kostkama cukru a zalít litrem mléka, aby se vůbec dal vypít.

Kávový svět jde neustále kupředu. V Praze vzniká jeden espresso bar za druhým, zapálení baristé experimentují, co jim síly stačí, a učí se za pomoci mléčné pěny malovat několikahlavé labutě, kterými zdobí vaše ranní lattéčka. V Singapuru došli dokonce až tak daleko, že vám na kafe vytisknou vlastní selfie. Ale to už je opravdový bizár.

Vraťme se zpátky k nám. Kavárny k Praze patří od nepaměti. Scházela se v nich meziválečná umělecká avantgarda, politici, před sametovou revolucí čeští disidenti. Byly středobodem dění i společenského života. Zrodily se pojmy jako Café Louvre, Slavia nebo Café Montmartre. A pak přišli potetovaní hipsteři, na růžových Rekolech přivezli dřevěné palety a banana bread a otevřeli tu desítky kaváren, které nesou světový název »specialty coffee shop«.

Nechápejte mě špatně. Možná nemám plnovous a nenosím kostkované košile, ale i já jsem tomuhle kávovému šílenství propadla. Kofein mi v krvi koluje snad už od narození, v kavárnách jsem skoro každý den (nečtu tam knížky, pracuju) a několik let při gymplu jsem strávila v roli baristky. Moje obrážení kaváren mi dokonce pomohlo k několikatisícovému publiku na Instagramu a vlastní knize.

Dovolte mi, abych se vám konečně představila. Jmenuji se Veronika Tázlerová a jsem kafeholik. Taky píšu lifestylový blog Stylish Coffee, vydala jsem průvodce po těch nejlepších pražských kavárnách Prague Coffee Guide a upřímně doufám, že mě většina mých kamarádů za ten úvod o hipsterech neumlátí pákou od kávovaru.

A jak už ti bystřejší z vás z titulku pochopili, v následujících řádcích vás se spolu vydáme na takovou malou pražskou kafe tour. Abyste z toho neměli úplnou rozhodovací paralýzu (i tak budete), rozdělila jsem kavárny do několika kategorií a doufám, že vám tím výběr trochu usnadním;

Nejlepší kafe

V této skupině mám pro vás tipy na místa, kde za barem potkáte ty nejlepší baristy a můžete si být jistí, že kafe, které dostanete, bude stát za to.

Ema Espresso Bar

Je mi jasné, že byste mě nejspíš ukamenovali, kdybych ze všeho nejdřív nezmínila pražskou stálici, tolik oblíbenou Emu. Právě Ema Espresso Bar je totiž místem, kde si, i přes ty davy, které sem denně proudí, dávají na kávě fakt záležet. U jednoho dlouhého stolu tu na školních židličkách vysedávají podnikatelé, studenti, blogeři i nadšení turisté a přesně to mě na Emě baví asi ze všeho nejvíc. Ema je zkrátka místem pro všechny. Za návštěvu stojí i její sesterské podniky Alf & Bet (kde si pečou i vlastní chleba) a Café Lounge.

Coffee room.

Dalším králem pražských kaváren je bezesporu i vinohradský Coffee room. Každý den tu můžete ochutnat kávu ze zajímavých pražíren a jejich slavný avo toast nedokážete sníst, aniž byste si ho nejdřiv nevyfotili na Instagram. Za to vám ručím.

Urban Café

Tahle městská džungle (doslova) se nachází jen kousek od Emy a kafe tu připravují z berlínské pražírny Fjord Coffee Roasters, což mluví samo za sebe. Berlín a kafe je totiž silná dvojka.

Dos Mundos

I když jsem spíš fanouškem zahraničních pražíren, nemůžu nezmínit české Dos Mundos, které již několik let funguje nedaleko Náměstí Míru a na Letné. Kavárna v Korunní je navíc zároveň pražírnou, takže pokud budete mít štěstí, můžete během návštěvy nasávat i tu pronikavou vůni, která vychází z rozpálené pražičky. Ráj na zemi!

Interiér, co vás dostane

Další velkou kategorií, která je pro mě skoro tak důležitá jako samotná káva, je její interiér. A tak nějak tuším, že nejsem jediná, kdo při výběru podniku hledí i na to, jak se bude v kavárně cítit a jak pěkné fotky tam pořídí na Instagram, co?

La Bohéme Café

Stejně jako je Ema synonymem pro skvělé kafe, La Bohéme Café je neoddělitelně spjato s pohádkovým interiérem. Tahle kavárna, která spíš připomíná malý květinový ráj, funguje zároveň i jako showroom stejnojmenné pražírny a za barem jste ještě před pár lety mohli potkat i stejně půvabnou blonďatou baristku… Dobře, ego stranou. Ale tuhle kavárnu alespoň jednou za život prostě navštívit musíte.

Cukrárna Alchymista

Z trochu jiného soudku je můj milovaný Alchymista, který vás na okamžik přenese o několik desítek let zpátky. Tahle retro cukrárno-kavárna na Letné je jako vystřižená z období první republiky a v létě se pyší tou nejkouzelnější zahrádkou v Praze.

Cà phê

V Holešovicích se během minulého roku zrodila vietnamská kavárna a bistro Cà phê, které vás dostane nejen parádním phočkem k snídani, ale i originálním interiérem. #instariendly

Styl & Interiér

Asi byste si ťukali na hlavu, kdybych do téhle kategorie nezařadila kavárnu, která má slovo interiér v samotném názvu. Tahle oáza klidu, která je šikovně ukrytá v samotném centru města hned u Václavského náměstí, nese jméno Styl & Interiér a je mým favoritem hlavně v létě, kdy otevírá brány své krásné zahrady.

Cukrárna Myšák

Která z našich babiček by neznala slavnou Cukrárnu Myšák? Před pár lety si ji vzalo do parády Ambiente a vznikla nádherná kombinace tradice a moderního ducha. Posaďte se k jednomu z mramorových stolečků, zakousnětě větrník a nasajte tu jedinečnou atomosféru!

Momoichi Coffeetearia

Dalším unikátem na kávové scéně je bezpochyby i kavárna Momoichi, která vás na okamžik přenese až do vzdáleného Japonska a dá vám pocítit, co to znamená zen. Jako jediná v České republice připravuje kávu na speciálních strojích Steampunk Alpha Dominche, ale na své si zde přijdou i milovníci kvalitních čajů nebo exotické asijské kuchyně.

Kavárna co hledá jméno & VNITROBLOCK

Pokud žijete v Praze a neznáte Kavárnu co hledá jméno, tak… nežijete v Praze. Tenhle hipster spot je hvězdou sociálních sítí a pokud zrovna není zavřená, je tu doslova přehipsterováno. Jinak na tom není ani její maldší sourozenec VNITROBLOCK, který najdete v Holešovicích. Obě místa spojuje industriální design a pohodová atmosféra. Věřím, se tu bude cítit dobře každý, kdo potřebuje #utekodreality.

Tricafe a Kavárna Nový Svět

Pokud na Vás bylo v předchozím odstavci té hipsteřiny trochu moc, teď trošku zvolníme. Mezi další kouzelná místa, která Praha nabízí, patří třeba útulné Tricafe, kde si můžete můžete vychutnat vynikající espresso, z okna pozorovat zbloudilé turisty a pohupovat se při tom v houpacím křesle. A když už jsme u toho bloudění, nesmím zapomenout zmínit i moc příjemnou kavárničku Nový Svět, kterou najdete ve stejnojmenné uličce nedaleko Pražského hradu. Kousek nebe v turistickém pekle.

Spižírna 1902

Neznám fotogravovanější stěny než ty ve Spižírně. Rychlé espresso nebo domácí buchty si tu vychutnáte obklopeni jedinečnou květinovou džunglí.

Typika

Jednou z nejmladších kaváren v mém výběru je Typika, sestra brněnského SKØG Urban Hub, který patří k nejnavštěvovanějším podnikům s výběrovou kávou v České republice. Interiér kavárny tvoří trativodky (kratší cihlové trubky, které jinak slouží k odvodnění půdy), atypický stůl, kterým prorůstají dva stromy, a nespočet pokojovek. Musím uznat, že kreativita se majitelům popřít rozhodně nedá.

Café Letka

Za posledním designovým tipem se vydáme zpátky na hipstery milovanou Letnou, kde se ve stínu Technického muzea nachází útulné Café Letka. Tohle místo, které patří mezi ty nejfotogeničtější podniky v Praze, nabízí kromě překrásného interiéru i víkendové brunche a ve večerních hodinách přicházejí na řadu hlavně sklenky vína nebo další alkoholová potěšení.

Brunche, o kterých se vám bude i zdát

Co si budeme povídat, do kaváren nechodíme jen za skvělým kafem, ale nedílnou součástí jsou i bohaté brunche plné vajíček, lívanců, avokád a všemožných superfoods. Do téhle kategorie se mimo níže uvedených řadí i již zmíněné Momoichi, Café Letka i Coffee room, na jehož zmiňovaný avo chleba se denně sjíždí snad celá Praha. Ale nabídka je mnohem bohatší, takže vás už nebudu napínat a pojďme si užít pořádný #breakfastporn.

Eska

Skandinávií inspirovaná Eska funguje jako restaurace s pekárnou, kde si pečou vlastní kváskový chléb podávaný s těmi nejkvalitnějšími surovinami. V dolním patře najdete pekárnu s kavárnou, zatímco horní část tvoří restaurace. Ať už zvolíte jakoukoliv nadmořskou výšku, ručím vám za to, že nebudete litovat.

Café Jen

Dalším must-visit pro všechny milovníky dlouhých brunchů je vršovické Café Jen. Za vyzkoušení stojí určitě víkendový spešl, který každý týden mění svou tvář. S Café Jen prostě nikdy nešlápnete vedle.

Cafefin

Moderní asijská kuchyně a brunche, které dobývají Instagram, to je vinohradský Cafefin.

Mezi srnky

To, že na Vinohradech není o dobré kavárny nouze, potvrzuje i roztomilé Mezi srnky, které se pouhou změnou písmenka (původní Mezi Zrnky) proměnilo ve snídaňový ráj všech foodies. Zajít sem můžete třeba na vynikající smoothie bowl, lívance či omeletu, na kterou budete myslet ještě několik dní poté.

Místo & Můj Šálek Kávy

Neméně profláklým snídaňovým spotem je i dejvické Místo (zvoleno kavárnou roku 2016) a jeho starší brácha, karlínský Můj šálek kávy. Kromě kávy z české pražírny Doubleshot si tu o víkendu můžete dopřát třeba anglickou snídani nebo oblíbené lívance se smetanou.

Bistro 8

A na závěr naší snídaňové tour se vydáme do letenského Bistra 8, kde vám naservírují tak parádní snídaně, že se vám budou sbíhat sliny ještě když budete nahrávat jejich fotku na Instagram. Nekecám.

Čím menší kavárna, tím lepší kafe

Další kategorie zahrnuje malé espresso bary, které se právě díky svým rozměrům můžou plně soustředit na jedinou věc – aby vám připravili tu nejlepší kávu.

Onesip Coffee

Prvním tipem je malinkaté onesip coffee, které se skrývá v historickém centru Prahy, v Haštalské ulici. To založili dva kamarádi, Adam se Zdendou, kteří nejsou na české kávové scéně žádnými nováčky. A jestli vás po kofeinové injekci přepadne mlsná, ke kávě můžete jako sladkou tečku zakousnout třeba kvalitní českou čokoládu AJALA.

Sólista Espresso Bar

Modrý gauč, růžové stěny a vynikající kafe. To je ve zkratce letenský Sólista Espresso Bar.

Kafemat

Pokud nemáte zrovna v plánu několikahodinové klábosení nad šálkem kávy, zaskočte si do dejvického Kafematu, objednejte si espresso nebo filtr a nasávejte ducha Berlína, kterým se tahle malý espresso bar inspiroval.

Není čas ztrácet čas

Za tohle by mě většina baristů asi navždy uvrhla do kávových pekel, ale co si budem nalhávat, někdy nám nejde ani tolik o kafe samotné, jako spíš jeho účinky. V ten moment zpravidla skenujeme ulici a hledáme záchranu jménem »coffee to go«. Po zaměření cíle vytahujeme pár drobných, dychtivě šaháme po papírovém kelímku (jak neekologické!) a házíme do sebe černý elixír síly tak rychle, že si ani nestihneme uvědomit jeho chuť. Poznáváte se v tom? Tak právě pro vás mám na závěr pár tipů, kam v Praze na skvělé kafe s sebou.

Kafe Karlín a Kafe Kolej

Ať už spěcháte do práce nebo na vlak, Kávový Klub vás zachrání. Mnohé potěší i pracující-friendly otevíračka.

Kafe na schodech

Na strategickém místě přímo u tramvajové zastávky Biskupcova nejdete nenápadné Kafe na schodech, které zachránilo na cestě do práce už nejednoho Žižkováka.

I Need Coffee!

Pohybujete se v okolí Karlova náměstí a nutně potřebujete dávku kofeinu? Vydejte se směrem k řece a najdete po pár minutách najdete, po čem toužíte.

Espresso bar v Alza.cz

V holešovické Alze najdete kávovou oázu přímo v centru nákupní horečky.

A ještě pořád nekončíme…

Pokud máte pocit, že se toho do Prahy už víc nejvejde, vyvedu vás z omylu. Ať jsem škrtala, jak jsem škrtala, ještě stále mám několik favoritů, které vám tu prostě musím doporučit. Vezmu to ale už jen stručně, slibuju.

Do svého kávového bucket listu si teda na závěr připište ještě Barry Higgel’s coffeehouse a Osadu v Holešovicích, kavárnu Pražírna nedaleko I. P. Pavlova, stylové yes kafe / studio, Letec Espresso Bar a jedinečný bar Cobra na Letné, vršovickou kavárnu Tvoje Máma, nádherné SmetenaQ Café & Bistro, Nusle Beans, Monolok, kavárnu PauseteriaSLOW café, eM3 Coffee, Super Tramp Coffee, Kofárna Café, kavárnu Pod Lipami, moje milované Spell Coffee, všechny pobočky Mamacoffee, Loft Cafe Karlín a Coffee Corner Bakery.

Točí se vám z toho kofeinu hlava? Nebojte, těmito řádky už opravdu končím. Máme pár měsíců po začátku roku, kaváren je v Praze pomalu víc než zákazníků a já jsem zvědavá, jaké novinky s sebou rok 2019 přinese. Nastolíme definitivní konec nerecyklovatelným kelímkům? Nahradí aletrnativní mléko to kravské? Dojde k vyhynutí hruškovce přelahodného? (To je ten strom, na kterém rostou hipstery tak zbožňovaná avokáda.) Netuším.

Vím jen, že všechny novinky z kavárenského světa budu dál sdílet na svém Instagramu @veronikatazlerova a tiše doufat, že první vydání Prague Coffee Guide bude alespoň do konce roku ještě pořád aktuální.

No a kdybyste náhodou pořád neměli dost, nebo se chystáte za hranice a špatný kafe by vám zkazilo celou dovolenou, můžete se inspirovat v mapě kaváren, kam pravidelně zaznamenávám ty nejlepší podniky po celém světě.

Veronika

Jaká je vaše oblíbená kavárna? Chybí vám v článku nějaké místo? Nebo pro mě máte tip na kavárnu za hranicemi Prahy? Napište mi to do komentářů!

Exit mobile version
Přejít k navigační liště