Site icon VERONIKA

Ke kvalitní kávě je potřeba se propít

Když se snažím někomu, kdo do teď považoval kávu jen za nakopávač, co mu pomůže udržet se na nohou, vysvětlit, co je to výběrová káva, přirovnávám kávový svět k tomu vinnému. Stejně jako víno, které nabízí nespočet odrůd, úrovní kvality, aromat a chutí… i u kávy je celá řada faktorů, které společně dotvářejí finální šálek – od klimatických podmínek, ve kterých kávovník roste, přes zpracování zelené kávy až po finální pražení a přípravu.

A podobně, jako tomu je u vína, ke kvalitní kávě je potřeba se propít. Není proto vůbec nic špatného na tom, že z rozpustného Nescafé nepřejdete mrknutím oka na patnáctkrát promytou výběrovku. Cesta k ní je pomalá, pozvolná, plná experimentování a hlavně – neuvěřitelně zábavná.

Jak a kde začít?

Školácká chyba, kterou nejeden začínající kafař udělá, je, že po prvním dobrém filtru v kavárně utratí nesmyslné peníze za kávové příslušenství, ta nejlepší zrnka, která se dají v okolí sehnat, a… výsledek (rozuměj dobrý kafe) nikde. Zakoupený Chemex nebo Vacuum Pot pak slouží víc než k přípravě kávy k oslňování návštěv a kafař se rezignovaně vrátí k rozpustné variantě nebo kapslím.

Jak a kde teda začít, ptáte se? Dokud jsem neznala Jakuba, pražiče a majitele brněnské pražírny kopi bean, pravděpodobně bych vás poslala na nějaký začátečnický baristický kurz a dala vám seznam knih, které by vám pomohly se v kávovém světě zorientovat. Po schůzce s ním ale s jistotou vím, že první místo, kam by měly směřovat vaše kroky, je Brno, přesněji zážitková prodejna kávy a čaje KOPI LUWAK.

A říká vám to rodilá Pražačka :))

Tohle nenápadné místo kousek od Náměstí Svobody, které jsem v listopadu navštívila, je za mě totiž jakousi pomyslnou bránou do světa výběrovky. Místem, kde najde útočiště jak náročný kafař, tak úplný začátečník, který chce kávový svět poznat blíž. Jak mi Jakub na schůzce popisoval, jeho cílem je podat lidem pomocnou ruku a být osobním rádcem na jejich cestě k tomu nejlepšímu, co kávový svět nabízí. (Nikoliv někoho povýšeně soudit, jak mají někteří pražiči a baristi ve zvyku.) S každým, kdo do prodejny přijde, si popovídá o jeho preferencích i zkušenostech a doporučí mu degustační set na míru. A při další návštěvě společně, na základě zpětné vazby na doporučená zrnka, postoupí zase o krůček dál.

Za příslušenství nemusíte utratit majlant

Kromě víc než stovky druhů káv nabízí navíc kawio krásné (fakt krásné) sety na její přípravu – od frenchpressu, přes mlýnky až po kvalitní drippery, které nejsou zdaleka tak předražené jako příslušenství konkurenčních značek. Já mám doma keramický set i se sítkem na čaj a nedám na něj dopustit.

Vánoce, Vánoce přicházejí

A jelikož se nám blíží Vánoce a dotazů na výběr kávy nebo kávového příslušenství mám od vás čím dál tím víc, ráda bych vás všechny odkázala právě do prodejny v Brně, kde vám se vším rádi a ochotně poradí, případně na e-shop kawio, kde najdete vše, co Jakub nabízí. Jsem si stoprocentně jistá, že společně najdete kávu, která vás nebo vaše blízké skutečně potěší.

Exit mobile version
Přejít k navigační liště