Site icon VERONIKA

Jak číst etikety na potravinách?

Jak poznat kvalitní potraviny od předražených výrobků plných náhražek a přidaných látek? Na co byste se měli při čtení obalů zaměřit a jak odhalit marketingové triky mající za cíl vytáhnout z nás co nejvíc peněz?

V obsáhlém článku o výživě jsem vám povídala o tom, že základem pro hubnutí a zdravý život je vyvážený poměr živin ve stravě a správně nastavený kalorický příjem. S tím pak samozřejmě úzce souvisí i výběr potravin a jejich kvalita. Bohužel není všechno zlato, co se třpytí, a tak spousta výrobků, které dnes najdeme v regálech supermarketů, klame názvem i barvou. Obchodníci se nás snaží nalákat na líbivé marketingové názvy a vytáhnout z nás co nejvíc peněz, slova jako fit nebo protein najdeme už i na čokoládě a vyznat se v tom, co pro nás je a není dobré, může být někdy vážně oříšek. Jak číst etikety a na co byste se měli při čtení obalů zaměřit?

Složení produktu a pořadí surovin

První, na co byste měli koukat, je vlastní složení produktu, který se chystáte sníst. Tady platí pravidlo, že složky jsou uváděné za sebou podle množství v dané potravině – tedy to, čeho je tam nejvíc, je na prvním místě. Pokud si například kupujete mandlové mléko a mandle se schovávají až na konci dlouhého výčtu položek, něco je špatně. To samé platí i o uzeninách, konzervách nebo pečivu, které řetězce často nazývají zaklínadly jako vícezrnný nebo cereální, ale ve skutečnosti je to jen obarvená pšeničná mouka. Zkrátka a dobře, nenechte se napálit lákavými marketingovými názvy a pamatujte, že pokud je výčet položek obsažených ve výrobku podezřele dlouhý, měli byste se mít na pozoru. Zvlášť, pokud obsahuje velké množství názvů s písmemen E na začátku. 

Informace o nutriční hodnotě

Energetické složení výrobku vám říká, kolik energie a v jaké formě produkt obsahuje. Je to základní ukazatel toho, kolik kalorií v podobě sacharidů, bílkovin, tuků a dalších živin přijmete, když danou potravinu sníte. Tady si dejte pozor hlavně na množství jednoduchých cukrů (najdete je pod sacharidy jako z toho cukry) a obsah nasycených mastných kyselin, řazených pod tuky. Taky je třeba myslet na to, že energetická hodnota je většinou uváděná na 100 gramů nebo mililitrů, takže když plánujete spořádat tyčinku, která váží dvojnásobek, a chcete mít přehled o vašem energetickém příjmu, musíte vše vynásobit dvěma.

Certifikace

Etikety potravin se pyšní nejrůznějšími značkami a slogany a pro běžného smrtelníka je tak mnohdy těžké rozlišit, jestli se jedná o záruku kvality, nebo jen další marketingový trik. Jak se v tom vyznat?

Na druhou stranu bych vás chtěla upozornit i na to, že označení protein, fit, fitness a další výmysly žádné regule nemají a jedná se tak o naprosto běžný marketingový fígl, jak z nás vytáhnout co nejvíc peněz. O důvod víc, proč číst složení.

Trvanlivost

Položka, na kterou na etiketách potravin koukáme asi nejčastěji, je to, za jak dlouho se nám jídlo zkazí. Tady se většinou setkáme se dvěmi označeními:

Původ potravin

Poslední, na co byste měli při procházce supermarketem koukat, je země původu potravin, které kupujete. Ty by v ideálním případě měly pocházet z lokálních zdrojů a s orientací vám může pomoct označení Regionální potravina, Zaručená tradiční specialita a výrobky s chráněným zeměpisným označením, které v sobě slučuje Chráněné označení původu (CHPO) a Chráněné zeměpisné označení (CHZO). Tyto “programy” usilují o podporu menších a středních zemědělců a díky nim víte, že v rukou držíte potravinu s jasným původem od místního farmáře či výrobce. Aby produkt dostal označení Regionální potravina, CHZO nebo CHPO, musí celý jeho proces výroby probíhat v daném kraji. U označení Zaručená tradiční specialita je důležité, aby výroba probíhala tradičním způsobem a produkt si ponechal tradiční složení.

Nejsnazší cestou, jak nakupovat lokálně a podpořit tak místní produkci, je za mě návštěva farmářských trhů. Jen v Praze jich najdete přes dvacet a věřím, že i v dalších koutech Česka nejsou pozadu. Mezi moje srdcovky patří už několik let Trhy na Jiřáku a sobotní Náplavka a pokud máte tipy na trhy ve vašem městě, budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů.

A pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět víc, jak číst složení potravin krásně vysvětluje i tento článek nebo tahle přehledná příručka. O problematice marketingových názvů u pečiva si pak můžete počíst tady.

Koukáte při nakupování na složení potravin? 

Veronika ♥

Exit mobile version
Přejít k navigační liště