VERONIKA

Zápisky z Mallorky || Průvodce & Tipy

Chcete si odpočinout u moře, opalovat se na plážích Středozemního moře a zároveň se toulat historickými uličkami, obdivovat staré paláce a vysedávat s místními nad šálkem espressa a sladkého pečiva? V Palma de Mallorca najdete obojí. Co nesmíte vynechat a kam zajít, abyste zažili tu pravou Mallorku?

Když jsem v červenci kupovala letenky na Mallorku, plán byl jasný – odpočinout si. Chtěla jsem si konec léta užít pomalu, bez stresu a spěchu. Chtěla jsem letět na místo, kde nebudu mít už od prvního dne pocit, že zase nestihnu vidět vše, co bych si přála.

Jak už asi víte, na válení u moře mě moc neužije a all inclusive resorty, kde za celý týden nevidíte nic jiného než bazén, hotelový bar a pláž, mě nijak nelákají, ale na druhou stranu jsem už fakt potřebovala pauzu. A Palma de Mallorca se jevila jako dokonalá kombinace obojího. Město i moře. Uličky plné života i klidné šumění vln. A tak jsem jednoho zářijového dopoledne nasedla do letadla a vydala se vstříc hlavnímu městu Baleárských ostrovů. A o tom, jak jsem se měla a co stojí za návštěvu, se s vámi podělím v násedujících řádcích.

sábado

První chvíle v Palma de Mallorca byly poněkud hektické, protože naše letadlo mělo zpoždění a my jen tak tak stihli free walking tour, kterou jsem nám ještě z Prahy zarezervovala. Je mi jasné, že by se nestalo nic hrozného, kdybychom se jí zúčastnili až o dva dny později, ale ráda jimi cestu vždycky začínám. Nemusím nikde nic hledat, dozvím se spoustu zajímavých informací a tipů od lidí, kteří se v daném městě narodili, a hned zkraje si pomyslně odškrtnu všechny památky, které stojí za návštěvu. Zkrátka a dobře, díky za free walking tours!

Po necelých dvou hodinách, kdy jsem jen s otevřenou pusou koukala, do jak nádhernýho města jsem to právě přijela, jsme se ještě rychle zašli podívat na Mercado Gastronómico San Juan, skromný street food market s parádní atmosférou (víte, jak moc mám tyhle místa ráda!), a šli jsme se ubytovat na hostel, kde jsme měli strávit následující tři noci.

Když jsem totiž hledala ubytování na Mallorce, chtěla jsem si po několika letech spaní přes Airbnb užít zase pomalé hotelové snídaně a kouzlo, které promění ráno rozbordelený pokoj v krásně uklizenou místnost. Co si ale budem povídat, cena je pro mě bohužel pořád na prvním místě, tak jsem vlastně ani moc nedoufala, že něco najdu. Nějakým zázrakem jsem ale objevila hostel Apuntadores 8, který sliboval k tomu všemu ještě střešní terasu s výhledem na katedrálu, dominantu Palma de Mallorca. A světě div se, snad poprvé v životě se mi stalo, že realita byla ještě krásnější než prezentace na webovkách! Snídaně byly sice skromné, ale nikdy nechybělo něco zdravého, co jsem si mohla dát, a pokoje se od těch hotelových skoro nelišily. Pokud se někdy v budoucnu ocitnete na Mallorce, tohle místo doporučuji všema deseti!

domingo

Nedělní ráno jsme začali snídaní na tý naší dokonalý střešní terase a já se pak vydala bloudit úzkými uličkami, obdivovat staré paláce a objevovat místní trhy, obchůdky a kavárničky, ze kterých nakonec padla volba na vyhlášenou Rosevelvet Bakery.

Na oběd jsme se pak šli projít do přístavu Portixol, kde najdete spoustu lokálních rybáren a restaurací. My jsme objevili velmi autentickou restauraci Es Mollet, kde sice nikdo neuměl ani slovo anglicky, ale jídlo i atmosféra byly na jedničku. Krásné místo, čerstvé ryby, moře… No řekněte sami, co víc si přát?

lunes

V pondělí jsem se hned ráno vypravila na Mercat de l’Olivar, historický trh, kde najdete vše od mořských plodů, čerstvého ovoce a zeleniny, masa, sýrů, ořechů, koření až po lokální vína, kávu, sushi nebo poke bowls. Ochutnala jsem sice jen pár šťavnatých fíků, ale moc mě zaujala restaurace You Buy We Cook, kde vám na počkání připraví cokoliv, co si na trhu koupíte. Nechtěly by se tím inspirovat i na pražské farmářské trhy, co?

Zbytek dne se pak nesl v duchu procházek starými uličkami, ledovýho kafe v Mistral Coffee Roasters, nasávání sluníčka, poke bowls a odpočívání na pláži, což jsem nezažila už pěknou řádku let. A uznávám, že ty dvě, tři hodinky byly opravdu moc fajn!

martes

Naše poslední ráno jsme využili k návštěvě katedrály La Seu, jedné z největších gotických katedrál v Evropě, kde je od devíti do desíti ráno vstup zdarma. (To jsme se dozvěděli právě na free walking tour, tak posílám tip dál.)

Pak jsme šli na chvilku posedět na zahrádku kavárny La Molienda, do které jsem se hned zamilovala, a pokračovali jsme do čtvrti Santa Catalina. Ta je od historického centra vzdálená jen pár minut chůze, ale je o poznání klidnější, plná zajímavých míst, bister a barů a můžete si tu vychutnat tu pravou lokální atmosféru.

Tam jsme nemohli vynechat návštěvu trhu Mercat de Santa Catalina a oběd v bistru Mama  Carmen’s, které je oprávněně hitem Instagramu. Minimálně jejich poke bowl s veganským tuňákem byla totiž naprosto boží!

Poslední chvíle před odletem jsme se pak už jen procházeli podél moře, vysedávali na terase místního yacht klubu a zřejmě už naposledy v životě jsme si šli užít výhled z terasy toho našeho milovanýho hostelu.

Jak je asi z předchozích řádků patrné, ty čtyři dny, které jsem na Mallorce strávila, byly jedním slovem kouzelný. A já jsem si slíbila, že i přes mojí lásku ke Skandinávii a severským zemím musím na jih cestovat častěji. Tak snad se mi to v následujících letech poštěstí.

Chystáte se na Mallorku?

A na úplný závěr mám pro vás zase pár praktických tipů, které by se vám mohly při návštěvě Palma de Mallorca hodit. Pokud jde o dopravu, město hravě prochodíte pěšky (nebo si můžete půjčit kola) a jediné, kdy budete potřebovat autobus, je cestou z a na letiště. K tomu využijte autobus číslo 1 a za cestu do centra města, která trvá asi 25 minut, zaplatíte pět euro. Lístek si koupíte u řidiče a autobusy jezdí každou čtvrthodinu. Co se týká ubytování, náš hostel jsem našla na Bookingu, ale rezervaci jsem provedla přímo na webu, což je zpravidla vždycky levnější. Nicméně, pokud pokukujete po něčem autentičtějším, spoustu krásných domků a bytů najdete i na Airbnb. No a pokud jde o restaurace, bistra a markety, mrkněte do tohoto seznamu, který jsem si před cestou vytvořila. A tipy na dobré kavárny najdete klasicky v mapě kaváren.

Byli jste někdy v Palma de Mallorca? Jak se vám město líbilo?

Veronika ♥

Přejít k navigační liště