Site icon VERONIKA

Ne Hladu || Proč byste neměli vynechávat snídani?

Už je to nějaký ten pátek, co jsem vám tu sepisovala poslední článek o zdravém hubnutí, a tak jsem usoudila, že je nejvyšší čas v téhle sérii pokračovat. A nedělám to proto, že právě začalo léto a všichni chceme v plavkách vypadat jako Pamela Anderson v Pobřežní hlídce. Zdravý životní styl není jen nějaká krátkodobá dieta. Je to cesta, která nikdy nekončí.

Za tu dobu, co s holkami z Ne Hladu spolupracuji, jsme tu probrali už spoustu témat, od počítání kalorií a složení jídelníčku, přes nesmyslné diety a poruchy příjmu potravy. A dnes jsem se rozhodla společně s Verunkou nakousnout další téma, se kterým se ve svém okolí setkávám dnes a denně. Snídaně. Tedy, její vynechávání, abych byla přesná.

Pokud mám mluvit za sebe, já bez ní fungovat takřka nedokážu. Nedělá mi problém vstát klidně i kolem páté ranní, jen abych si užila tenhle malý rituál, kdy si připravím některou z neslazených kaší Nomina či Country Life, přidám protein, kokos, nebo kakaové boby a v klidu si pročtu své oblíbené blogy.

Nicméně, je mi jasné, že ne všichni to mají stejně. Mnoho mých přátel snídani vynechává se slovy, že nemají čas. A i když jim vysvětlím, že mi příprava těch mých kaší trvá maximálně pět minut, nechtějí nic slyšet. Na řadu pak přijdou řeči o ranní nechuti k jídlu, stresu a bůhvíčem ještě.

A i když příznávám, že by nebylo na škodu občas ty snídaně trošku obměňovat, poměr živin, který jsem si za ty roky, co snídám každičký den to samé, vychytala, je přesně to, co mé tělo potřebuje. A celý ten malý rituál je vlastně i takový krásný začátek, bez kterého si nedokážu představit den.

Pokud tedy pořád patříte k těm notorickým nesnídačům a předchozí řádky vás ještě stále nepřesvědčily, že snídaně nemusí být nutné zlo, předávám teď slovo Verunce, nutriční terapeutce z poradny Ne Hladu, kam už skoro rok chodím na kontroly, aby vám o důležitosti snídaně pověděla víc;

Snídaně je základ dne. Je to první jídlo, které za den sníte. Je to první jídlo po dlouhé noci, kdy jste odpočívali vy i vaše trávení. A taky je to první jídlo před tím, než začnete být aktivní, pracovat, sportovat nebo jdete do školy. A to jsou všechno aktivity, pro které potřebujete energii, takže snídaně může zvýšit vaši produktivitu, sportovní výkon nebo vám i zlepšit náladu.

Samozřejmě, je to o zvyku. Kdo není od mala zvyklý snídat, může mít ráno pocit plnosti a nechuť k jídlu. Je pak samozřejmě pochopitelné, že takový člověk se do snídaně dvakrát nehrne. Pokud je řeč o vás, zamyslete se však nad tím, zda náhodou nejíte většinu svého denního příjmu v druhé polovině dne, nebo večer před spaním, tedy v době, kdy si po celém dni na nohou už jen sednete, odpočíváte a… jíte. Právě tento nešvar v jídelníčku totiž často vede nejen k nárůstu hmotnosti, ale třeba také k vyššímu riziku civilizačních onemocnění, protože večer snědenou velkou porci jídla už nestihnete využít a energie se vám uloží ve formě tukové tkáně. Navíc, když jdete spát plní, pravděpodobně se ráno neprobudíte s chutí do dalšího jídla, a tak snídani odložíte, a kolotoč se opakuje.

Dalším důležitým bodem je pak snídat před ranním cvičením. Po internetu sice kolují informace o tom, že při sportu na lačno spálíte nejvíc tuku, ale pravdou je, že tuk se pálí „v ohni sacharidů“. Sacharidy přijaté před sportem navíc slouží jako rychlý zdroj energie a umocňují váš výkon, tedy i množství spálených kalorií. Dejte si proto ráno před sportem alespoň banán nebo domácí müsli tyčinku, upéct ji můžete třeba podle mého receptu. Cvičení bude efektivnější a vaše tělo dostane, co potřebuje.

Posledním a velmi častým zvykem je také snídat až po příchodu do práce. V podstatě záleží, jak dlouho vám cesta do práce trvá, ale dbejte na to, abyste si čas na snídani skutečně udělali a nezačali ihned po příchodu do zaměstnání vyřizovat hromadu mailů a snídaně šla stranou. I určitý klid při jídle je důležitý a tím, že si o patnáct minut přivstanete, abyste se mohli v klidu nasnídat, uděláte něco pro sebe i své zdraví.

A nakonec pár tipů, jak si snídani co nejvíce zpříjemnit:

… no a mně nezbývá, než souhlasit. Sama jsem jednu dobu snídala jen obří latte z Costa Coffee a vůbec mi nedocházelo, jak moc tím svému tělu ubližuji. Jak moc je důležité hlídat si správný poměr živin ve všech jídlech dne a jíst tak, aby mi nic nechybělo. A vám doporučuji to samé. Poslouchejte své tělo a dávajte mu kvalitní potraviny. Ono vám to pak v budoucnu opravdu štědře vrátí.

Co vy a snídaně? Vynecháváte ji, nebo si bez ní nedokážete představit den? A měli jste to tak vždycky? Napište mi vaše zkušenosti do komentářů a pokud by vás zajímaly další články na téma zdravého hubnutí, mrkněte do rubriky Ne Hladu, kde najdete spoustu dalších tipů!

Veronika ♥

Exit mobile version
Přejít k navigační liště