Site icon VERONIKA

Ne Hladu || Jak na novoroční hubnutí?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nový rok, nový začátek, nová předsevzetí, plány a sny. Spousta z nás si s příchodem ledna v hlavě začíná malovat obrázek našeho dokonalejšího já. Sami sobě slibujeme, že tentokrát to bude jiné. Že se z nás stanou krásnější, pracovitější a lepší bytosti. Že konečně přestaneme tolik prokrastinovat, pít alkohol, kouřit, stresovat se. Že budeme víc číst, cestovat a konečně zhubneme těch prokletých pět kilo, které nám zbývají k naší vysněné postavě.
A právě o posledním zmiňovaném bude dnes řeč. Hubnutí každoročně kraluje seznamu novoročních přání a nejedna z nás si ho v záchvatu silvestrovské euforie naordinuje do začátku roku. A i když se nám vidina krásného těla může sebevíc zamlouvat, její realizace už bývá celkem oříšek…
Pokud čtete blog už nějaký ten pátek, jistě víte, že já a hubnutí tvoříme nerozlučnou dvojku již pěkných pár let. (O tom, jak jsem zhubla jsem vám psala zde.) Také jistě víte, jak se bráním všemožným dietním zázrakům, které fungují jen krátkodobě. Hezké tělo totiž není sezónní trend. Je to běh na dlouhou trať a pokud si jej chcete udržet, musíte změnit svůj životní styl. Ne žít tři měsíce v odříkání a pak se na všechno vykašlat.
I z toho důvodu jsem před pár měsíci na blogu spustila sérii článků, které se zabývají právě zdravým a dlouhodobě udržitelným hubnutím. Všechny příspěvky na toto téma vznikly ve spolupráci s nutriční terapeutkou z poradny Ne Hladu, která si pro vás i tentokrát připravila několik tipů, které souvisejí právě s tím ošemetným novoročním hubnutím. Než se tedy pustíte do nesmyslných diet a utratíte stovky za zázračné doplňky stravy, přečtěte si, jak tohle novoroční bláznění vidí nutriční terapeutka Verunka:

Nový rok je pro spoustu lidí podnětem ke změně ve stravování, ať už za účelem ozdravení jídelníčku nebo hubnutí. A nemalá část lidí pak hledá na internetu ten nejlepší návod, jak dosáhnout zdravého těla a dokonalé postavy. Je však důležité si uvědomit, že internet je také místem propagace nejrůznějších diet a vševědoucích poradců, jejichž jediným cílem je zisk.

Sepsala jsem proto pár bodů, na co si dát pozor, pokud budete brouzdat internetem a hledat informace o výživě a hubnutí;

Nabídky zázračných přípravků

Na světě neexistuje potravina, prášek ani nápoj, které by zajistily krásnou postavu a věčné zdraví bez jakékoliv snahy. Je tedy důležité si uvědomit, že pokud chcete něco změnit, musíte se také trochu snažit. Neutrácejte proto peníze za předražené „tukožrouty a spalovače“, které stejně nefungují, a raději si naplánujte, co pro svůj vytoužený cíl uděláte. Ať už to bude pravidelné snídání, krabičkové obědy, zařazení svačin nebo pravidelné cvičení.

Zdravá výživa není o odříkání

Samozřejmě, že na internetu najdete spoustu výživových směrů, které vám po kompletním překopání vašeho režimu budou slibovat krásu a nekonečné zdraví, ale bohužel jde velmi často o nepodložené informace, které do světa pouští nekvalifikovaní lidé pouze na základě vlastní zkušenosti. A vlastní zkušenost může být ovlivněna spoustou dalších věcí, než je výživa. Před lety byla trendem dělená strava a makrobiotika, dnes letí paleo a keto dieta nebo nízkosacharidová strava. I když tyto způsoby stravování mají pro určité skupiny lidí určité benefity (například keto dieta pro epileptiky nebo nízkosacharidová strava pro nelepšící se diabetiky), není to nic, co by se dalo doporučit všem a za každé situace. Nezoufejte proto, pokud prostě máte rádi pestrou stravu a nechcete se ničeho vzdát, ale udělejte v jídelníčku drobné změny, které vám dlouhodobě mohou přinést významné zdravotní benefity. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné, ke každému jídlo zařaďte kus ovoce nebo misku zeleniny, alespoň jednou týdně jezte luštěninové jídlo, častěji zařaďte ryby. Hlavně však zůstaňte spokojení a nemějte pocit, že se musíte přespříliš omezovat.

To, že začnete chodit do fitka, neznamená, že nutně potřebujete doplňky sportovní výživy

Proteiny a spalovače jsou sice hitem Instagramu a kdo je nepoužívá, jako by necvičil, ale pravdou však zůstává, že nejde o nic, co by člověk nemohl získat z běžné stravy. Dostatek bílkovin pokryjete, pokud budete jíst denně alespoň jeden mléčný výrobek a k hlavním jídlům buď maso, vejce, ryby, sýry, tofu nebo luštěniny. Jako spalovač zase může fungovat káva nebo zelený čaj, pokud si je dáte před cvičením. Rozhodně není potřeba utrácet za předražené doplňky. Koho zajímají konkrétní příklady, čím „nahradit“ sportovní výživu, mrkněte na tento článek.

Dejte na selský rozum

Zapomeňte na veškeré konspirační teorie o tom, že po této a tamté potravině dostanete rakovinu, jiná že je jedovatá a další vám okamžitě způsobí cukrovku, protože její produkci určitě platí farmaceutický průmysl a ten chce, abyste si následně ve velkém kupovali léky. Tak to není. Nikdo se vám nesnaží uškodit, bezpečnost potravin je kontrolována několika institucemi a kdo ji nedodrží, platí vysoké pokuty. Přídatné látky, které se smějí přidávat do potravin, se pravidelně kontrolují a zkoumají, éčka nejsou jedovatá a tak dále. Myslete pouze na to, že pokud masová konzerva obsahuje složení na pět řádků, nejspíše v ní nebude moc masa a výrobce se ho snaží nahradit něčím levnějším. Kupujte proto kvalitní potraviny, které mají ve složení na prvním místě hlavní složku, a to v co nejvyšším množství, ale nebojte se ani mléka, pečiva či jiných potravin. Vše to je pouze o jejich vhodném výběru a umírněné konzumaci.

Čerpejte informace z ověřených zdrojů

Výživě se věnuje kde kdo, ale mějte na paměti, že výživové poradenství je volná živnost a pokud i vy budete chtít a bylo vám 18 let, můžete si hned teď zajít na úřad a dostanete povolení se živit jako výživový poradce. Samozřejmě, že i nevystudovaný člověk se může sám kvalitně vzdělat, ale větší jistota bude, když zajdete k někomu, kdo výživu skutečně vystudoval. Existuje obor na vysoké nebo vyšší odborné škole – nutriční terapie, který se nejkomplexněji věnuje výživě. Jako zdroj informací můžete využít třeba náš blog, kam pravidelně přidáváme tipy, kde informace o výživě hledat, a pokud uvažujete o sestavení jídelníčku odborníkem, můžete nás kontaktovat nebo se podívat na mapu nutričních terapeutů v České republice, kterou jsem pro vás sestavila.

Suma sumárum, než se vrhnete na drastické diety, nechte si vše projít hlavou. Za sebe už asi po milionté doporučuji návštěvu odborníka, který vám sestaví jídelníček a plán přesně na míru. Já sama si hubnutí bez odborné pomoci nedokážu představit. I teď, kdy už hubnout nechci, k Verunce pravidelně docházím, abych měla přehled o tom, co se s mým tělem děje. Pokud by se vám však z nějakého důvodu na konzultaci přesto nechtělo, můžete navštívit nějaký z pravidelných seminářů, které v poradně Ne Hladu probíhají.

Tak doufám, že vám tento článek alespoň trošku pomohl a letos tomu hubnutí dáte konečně na frak. A to nejen na chvíli, ale napořád.

Mějte se krásně!

Veronika ♥

Exit mobile version
Přejít k navigační liště